A ministr hned v další větě pokračoval „smělým" výhledem, který v podstatě uznal, že vzniklou nespravedlnost by bylo záhodno napravit:
„Nám jde o to, aby to bylo sociálně přívětivější pro ty, kdo mají spíše střední a nižší důchody."(Také doslovný citát....)
Ministr sociálních věcí v rozhovoru i pro „nemainstream", prostě přiznal, že tady bylo něco špatně. A hlavně, že tady byIo něco o dost méně sociální než by možná právě ze strany jeho úřadu být mělo. I když z nespravedlnosti se v diplomatickém ministerském podání stala pouhá sociální nepřívětivost.
Jinými slovy by se ta nepřívětivost ovšem dala vyjádřit i jinak: Důchodci, kteří nepatřili do „vyvolené" skupiny „středně a vysokopříjmových" penzistů byli valorizací zcela bezostyšně znevýhodněni. Bez skrupulí a prakticky přes noc. Ti kdo měli před cenovým výbuchem nízké důchody dostali na zmírnění dopadů inflace pár stovek. V případě evropsky rekordní české dvojciferné inflace částka směšná a zcela nepostačující. Důkazy lze dohledat na důchodových kalkulačkách.
V tom kdy a jak by se sociální nepřívětivost měla změnit v sociální přívětivost zatím naopak panuje razantní ticho po pěšině.
O legendárních loupežnících se v lidových legendách šířil mocný PR slogan: bohatým bral, chudým dával. Ministerstvu sociálních věcí se v jeho pětikoaličním panování podařil husarský kousek. Daň z bídy dokáže vyždímat i tam, kde už žádné peníze nejsou. Možná náběh k novému sloganu i pro tradice milovnou politickou stranu. Současná schůze parlamentu má mít na mít na pořadu důchodovou tematiku. Možná by se našla i nějaká chvilka na příležitost. Nespravedlnosti i nepřívětivosti se mají napravovat, končí komentář Michal Rollo.