Zástupci strany SOCDEM a odborů odmítají prodlužování zkušební doby, zkracování výpovědní doby a výpovědi e-mailem. Zároveň uvedli, že žádají o implementaci evropské směrnice o minimální mzdě do našeho právního řádu nejpozději od ledna 2025.
Předseda Sociální demokracie Michal Šmarda a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula se shodli, že vládní pravice přehlíží sociální dialog, prosazuje své návrhy mimo řádný legislativní proces a pokračuje v nevýhodné politice nízkých mezd.
„Česká ekonomika jako jediná nedosáhla úrovně HDP před pandemií koronaviru. Jeden ze zásadních důvodů je vládní politika nízkých mezd společně s vysokými cenami energií a potravin,“ řekl předseda SOCDEM Michal Šmarda.
„Svým pravicovým stylem nás vláda žene až k zemím africké či východní diktatury a my společně s odbory jsme připraveni tohle zastavit,“ řekl Šmarda.
Kromě Putina má vláda za nepřítele odbory
„Motorem české ekonomiky je domácí poptávka, peníze lidí, kteří svůj výdělek utratí za základní služby a zboží. Odpor vlády ke zvyšování mezd a platů je významnou brzdou české ekonomiky,“ doplnil lídr evropské kandidátky SOCDEM a exministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.
Zaorálek dále své řeči uvedl, že v rámci Evropské unie se neustále mluví o konkurenceschopnosti, přičemž tento termín je podle něj značně nepochopen.
„Zlepšení konkurenceschopnosti v evropském měřítku teď aktuálně znamená, že zaměstnancům se vždy oslabí práva,“ pokračoval Zaorálek s tím, že odbory kvůli chování vlády mohou jen stěží jednat.
„Vláda nám dává najevo, že nepřítelem jsou pro ně odbory. Kromě Vladimira Putina už snad nemá většího,“ prohlásil Zaorálek.
Předseda ČMKOS Josef Středula zdůraznil, že odbory protestují proti záměru vládních poslanců prosadit výpovědi z práce bez udání důvodu.
„Výpověď bez udání důvodu znamená oslabení práv zaměstnanců a jejich ochrany. Otevírá dveře k posílení diskriminace na trhu práce,” uvedl Středula s tím, že ČMKOS stále sbírá podpisy pod petici proti výpovědím z práce bez udání důvodu.
ČMKOS také souhlasí se záměrem lidoveckého ministra Jurečky zavést automat na zvyšování minimální mzdy a tím, že do roku 2029 bude minimální mzda ve výši 47 procent predikované průměrné mzdy. Jde prý o přijatelný kompromis. Přesto však platí, že Sociální demokracie a ČMKOS dávají přesto přednost navyšování minimální mzdy podle evropského doporučení.
Dnes je minimální mzda rozhodnutím vlády určena na 18 900 Kč, kdyby vláda zavedla výši minimální mzdy dle doporučení evropské směrnice, mohli by zaměstnanci v ČR brát už letos 23 800 Kč (60 % mediánu) nebo alespoň 23 000 Kč (polovinu průměrné mzdy).
ČMKOS i Sociální demokracie dále zásadně nesouhlasí se zrušením zaručených mezd, které zohledňují náročnost profesí, a skutečností, že nedošlo k naplnění směrnice v oblasti podpory kolektivního vyjednávání. Sociální demokracie i ČMKOS každá z různých pozic požadují zachování dosažené úrovně ochrany práv zaměstnanců a vyzývají vládu, aby se věnovala skutečným problémům trhu práce, řešila růst cen a vysoké ceny energií a věnovala se práci na modernizaci českého průmyslu a ekonomiky jako celku.