Zaorálek zahájil tiskovou konferenci ostrou kritikou fungování současné vlády a upozornil na propastné rozdíly životní úrovně v jednotlivých členských státech EU. Dokonce prohlásil, že hrozí rozpad Evropy.
„Proč neklesají ceny energií v Česku? Kdy začnou klesat? U nás vystoupala cena elektřiny nejvýš, všude kolem klesá, vládo, jak je to možné? Proč máme mít ceny nejvýš?“ tázal se Zaorálek, který si také myslí, že v České republice nefunguje trh, regulační úřad a nefunguje ani samotná vláda.
„Zřejmě to státu vyhovuje, přitom je to jasný útok na občany. Stal se z nás klientelistický stát, který dbá jen na to, aby státní podniky dosahovaly vysokých zisků. Vláda absolutně nefunguje a nestará se o své občany,“ pokračoval Lubomír Zaorálek, který následně poukázal i na oslabování práv zaměstnanců.
Zaorálek kritizoval pětikoaliční vládní kabinet za plánované změny v zákoníku práce, kde se mj. jedná o prodloužení zkušební doby či o podání výpovědí bez udání důvodů.
„Zjednodušíme zaměstnavatelům vyhazování zaměstnanců, prodloužíme zkušební doby a zničíme práva zaměstnanců. Je to alarmující. Tím, že budeme dál a dál ničit střední třídu, docílíme akorát toho, že se zcela změní společnost,“ vysvětloval Zaorálek.
„Máme dvacáté výročí vstupu do Unie, tehdy nám šlo o to, aby se zvyšovala životní úroveň našich občanů. Dvacet let po vstupu stále existuje jakási železná opona mezi státy východní a západní Evropy, jsme úplně jinde v životní úrovni, jinde v platech, máme úplně jiný spotřební koš. Takto rozdělená Evropa nemá smysl, ta má nakročeno k rozpadu,“ dodal Zaorálek s tím, že je podle něj nutné, aby v Evropském parlamentu zaznívaly skutečné potřeby skutečných lidí a před schvalováním jakýchkoliv změn se myslelo i na to, jak to bude mít další dopady.
Zaorálka vystřídal u ředčnicého pultíku bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla.
„V zásadě se dá říct, že to, čemu vláda říká důchodová reforma, je pouze zhoršení situace důchodců teď i v budoucnu. Zhoršený výpočet, zhoršená valorizace, zhoršené podmínky pro předčasný důchod, zvyšování počtu chudých důchodců,“ poukazoval na nedostatky důchodové reformy Špidla a dodal, že na základě toho poslala SOCDEM dopis prezidentovi Pavlovi.
„Prodlužování povinné doby pojištění, faktické zrušení předčasných důchodů, omezování výchovného, snížení valorizace důchodů v době vysoké inflace jsou jen některé dobře viditelné příklady dílčích změn našeho důchodového systému, které poškodí občany, ale skutečný problém nevyřeší," píše se mj. v dopise adresovaném hlavě státu.
„To, čemu vláda říká důchodová reforma, je snížení úrovně důchodců. Vláda unáší sociální podstatu České republiky, zhoršuje situaci důchodců i pracujících. Základní linie je buzerací zaměstnanců k prosperitě," přohlásil Špidla, který zároveň varoval před tím, že pětikoaliční vládní kabinet také uvažuje o změnách v rámci sociálního zdravotního systému.