„Ve jménu boje s vnitřním nepřítelem“. Šik se pustil do vládní „junty“

politika

Ekonom a glosátor politického a společenského dění Pavel Šik si tentokrát vzal na paškál fungování "cenzorského úřadu" vlády, který však pro veřejnost nese honosnější název: Odbor strategické komunikace vlády.

„Ve jménu boje s vnitřním nepřítelem“. Šik se pustil do vládní „junty“
Oldřich Bruža
22. prosince 2024 - 07:50

Poté, co se hlavní tváří vládních "cenzorů" stal plk. Otakar Foltýn, se nyní odbor strategické komunikace vlády rozšířil o dalšího vojáka speciálních sil. Šéfem odboru se totiž stal expert na informační operace a major ve výslužbě Oldřich Bruža. 

Situaci na síti X nejprve okomentoval krátce bývalý europoslanec Jan Zahradil (ODS).

„Tak si to shrneme: novým šéfem vládního odboru strategické komunikace je major vv Oldřich Bruža, expert na informační operace. Dohlíží na něj plukovník (coby koordinátor) který je podřízeným generála vv, tč prezidenta republiky. To tu od roku 89 ještě nebylo, napsal Zahradil. 

Jeho rozhorčení sdílel o pár dní pozdějí ekonom a glosátor politického a společenského dění Pavel Šik.

„Ve jménu boje s nepřátelským nedemokratickým režimem se mu pomalu začínáme podobat... alespoň by se to tak mohlo jevit z neutrálního pohledu zvenku. V pozici nejvyššího představitele státu máme profesionálně dosazeného vojáka, který nejenže mohl utratit 70 miliónů za kampaň, ale jeho tým i poprvé zkušeně použil v kampani psyop false flag.



Dále se nám zde tak nějak ve vzduchoprázdnu pohybuje jakýsi tajný odbor strategické komunikace státu, u kterého má nezávislý pozorovatel pocit - podle toho jak se k němu vláda chová, že jeho vytvoření bylo kýmsi nařízeno skoro jako kontrola demokraticky zvolené vlády. Tomuto tajnému odboru šéfuje vojenský zaměstnanec z kanceláře toho prvního dosazeného vojáka jako jakýsi "koordinátor" a ředitelem je ustanoven major ve výslužbě. 

V koalici máme stranu, u níž se provalilo úzké spojení na organizovaný zločin a ministrem vnitra je člověk, který se pokusil na misto šéfa jedné z tajných služeb prosadit kandidáta spojeného s organizovaným zločinem. 

Aby toho nebylo málo, tak člen stejné strany předloží pozměňovací návrh k Lex Ukrajina, ve kterém je stanoven naprosto abstraktně a gumově popsaný nový trestný čin neoprávněné činnosti pro cizí moc. Dokonce se proti formulaci ohradil i Nejvyšší soud: "Toto ustanovení se nám jeví jako velmi problematické s ohledem na jeho obsahové vymezení užívající poměrně abstraktních a neurčitých pojmů, pod nimiž si každý může představovat něco jiného."

Psali jsme:

Přesto návrh projde Sněmovnou i když tento nový trestný čin podle předkladatelů omezuje dokonce i základní, Ústavou a Listinou zaručená práva, jakými jsou svoboda slova a projevu. Předkladatelé upozorňovali, že nový trestný čin by neměl být namířen jen na klasickou zpravodajskou činnost, ale má postihovat i šíření dezinformací: "Sběr veřejných informací, mapa rozhodování a jeho ovlivňování, šíření poplašných zpráv pro cizí moc se trestá až 15 lety vězení." Šíření poplašných zpráv pro cizí moc? Tam lze uplatnit všechno. 

Nyní potom, co máme nový paragraf, bychom si mohli dokonce i zopáknout nějaký ten proces s nějakým protistátním spikleneckým centrem jako před 70 lety nebo? 

Podle vládní koalice prý sice patříme na Západ. Ale i když si redaktoři Respektu, kteří už zcela opustili svou úlohu strážce demokracie, cvrnkají z paragrafu do kalhot, tak je zcela zřejmé, že nás tato vláda ve jménu boje proti jakémusi vnitřnímu nepříteli přibližuje spíše k systému na východě, který je podle ní naším nepřítelem,“ okomentoval fungování odboru strategické komunikace vlády ekonom Pavel Šik na svém facebooku. 

(vok, prvnizpravy.cz, repro: youtube)


Anketa

Je pro vás jmenování Donalda Trumpa 47. americkým prezidentem: