Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by v první polovině září vyhrálo hnutí ANO v čele s jeho předsedou a bývalým premiérem Andrejem Babišem se ziskem 30,2 procentního bodu.
Na druhém místě by skončila vládní trojkoalice SPOLU (ODS + TOP 09 + KDU-ČSL) se ziskem 19,5 %.
Třetí příčku by v nynějších hypotetických volbách do Poslanecké sněmovny obsadilo uskupení SPD, Trikolory a strany PRO se ziskem 13,8 %.
Čtvrtou příčku by v současné době obsadilo hnutí STAN (nově Starostové) se ziskem 8,4 procentního bodu, které by následovali na místě pátém Piráti se ziskem 7,1 %.
Šesté místo by nyní získalo uskupení Přísahy a Motoristů sobě se ziskem 6,5 procentního bodu. Toto spojení se osvědčilo během voleb do Evropského parlamentu a navíc Motoristé neustávají v oslovování nových, a zvláště mladých, voličů, a to prostřednictvím jejich nově zřízené mládežnické organizace zvané MotorGen pod vedením Matěje Gregora (ten k Motoristům přestoupil těsně po eurovolbách ze strany Svobodní).
Další místo by pak obsadila koalice STAČILO! pod vedením Kateřiny Konečné (KSČM), která rovněž uspěla v letošních červnových volbách do Evropského parlamentu. V současné době by si tato koalice získala přízeň 5,9 procent voličů.
Na dalších místech by skončili SOCDEM (2,5 %), Strana zelených (2 %) a Svobodní (1,5 %).
Nutno připomenout, že strany či hnutí kandidující do Sněmovny PČR musí překonat hranici 5 %, zatímco koalice dvou stran musí získat ve volbách alespoň 8 % hlasů a pro koalici tvořenou ze tří a více stran pak platí kvórum 11 %. Jaké politické subjekty, koalice či politická uskupení skutečně budou kandidovat do dolní komory Parlamentu ČR na podzim v roce 2025 je v tuto chvíli otázkou.
Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden metodou CAWI ve dnech 5. – 11. září 2024 na vybrané skupině v souhrnu 2.250 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let.
Průzkum zářijových volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 64,3 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou. Veškeré uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.