Po nominaci ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN) na eurokomisaře již do Prahy ve čtvrtek dorazil dopis, v němž sice vládě šéfka Komise Ursula von der Leyenová děkovala za své zvolení do dalšího období v čele EK, avšak zároveň měl zaznít opakovaný požadavek na předložení dvou jmen.
Leyenová totiž ihned po svém zvolení členským zemím oznámila, že by letos chtěla dostat na výběr z dvojice jmen (muže a ženy), aby si mohla novou Evropskou komise poskládat podle pohlaví nominantů.
Že si hodlá Leyenová vybírat vlastní eurokomisaře ze dvou nominantů od členských států sama, naraží na nemalý odpor, který, jak upozornila ekonomka Lenka Zlámalová, panuje i v dalších zemí.
Podobně naléhání předsedkyně EK nechápe ekonom Vladimír Pikora.
„Já si vyberu, i když to nestanoví žádná smlouva. Už není důležité, kdo bude funkci dělat lépe. Jde jenom o pohlaví. Vy budete poslouchat. Tak si vykládám její slova,“ napsal Pikora na svém facebookovém profilu s tím, že on sám odmítá, aby se stal gender "důvodem k funkci“.
Politický komentátor Petr Holec pak navrhnul řešení v podobě "vícepohlavního“ Síkely.
„Nevím, v čem je dnes problém. A zvlášť u progresivní soudružky Ursuly. Jednou se Síkela může cítit jako muž, jindy jako žena a ještě jindy jako něco mezi,“ nastínil Holec na sítí X způsob, jak celou situaci vyřešit i s jedním kandidátem.