Udávat či neudávat? Rakušan to schytal z vlastních řad

politika

Správné je neudávat, tento postoj překvapivě zaznívá od ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který souzní s maďarskou prezidentkou, která vetovala normu, jež by umožnila udávaní stejnopohlavních párů vychovávajících společně děti.

Udávat či neudávat? Rakušan to schytal z vlastních řad
Vít Rakušan, ministr vnitra
24. dubna 2023 - 14:04

Při vzpomínce na výzvy vlády k udávání lidí, kteří by měli šířit „dezinformace“ po začátku ruské invaze na Ukrajině či kauzy spojené s hnutím STAN, je pro některé Rakušanův výrok poněkud úsměvný.

Rozhodnutí maďarské prezidentky Kataliny Novákové zablokovat kontroverzní návrh právní normy, která by umožňovala udávání stejnopohlavních párů vychovávajících společně děti, vzbuzuje emoce. Od roku 2010 je to navíc poprvé, kdy se hlava státu vymezila proti zákonu zásadnímu pro konzervativní vládu premiéra Viktora Orbána.

Návrh zákona tento měsíc odhlasoval maďarský parlament, v němž má Orbánova strana Fidesz většinu. Návrh obsahuje část, která by v případě schválení stanovila, že lidé mohou anonymně nahlásit stejnopohlavní páry vychovávající děti, a upravila ochranu oznamovatelů.

Návrh hovoří také o možnosti udání lidí, kteří zpochybňují genderové role a rodinné ideály zakotvené v ústavě nebo právo dítěte na jeho identitu určenou jeho pohlavím stanoveným při narození.


Veto Novákové v tomto případě znamená, že parlament musí zákon znovu projednat. Může ho však také přijmout znovu v nezměněné verzi, na niž by už prezidentka neměla žádné páky. Prezidentka své veto odůvodnila tím, že návrh není v souladu s právními normami Evropské unie o ochraně oznamovatelů protiprávního jednání.

K vetu maďarské prezidentky se na sociální síti vyjádřil ministr vnitra Vít Rakušan, který její veto kvitoval jako naprosto správné.

„Vychovávat děti v milující duhové rodině není nic špatného. Neexistuje tedy důvod takové rodiny komukoliv nahlašovat. Krok maďarské prezidentky považuji za naprosto správný,“ uvedl na Twitteru.

Nicméně v kontrastu s tím, co se v Česku odehrálo za poslední více než rok, se lidem zdá, že je jeho hodnocení ohledně nevhodnosti udavačství poněkud zarážející. Vzpomeňme například, jakou vlnu odporu v minulém roce vyvolala vládní iniciativa boje proti dezinformacím 

„Braňme Ukrajinu, braňme Česko“, kde mimo jiné vyzývala k nahlašování dezinformací, protože lži ve veřejném prostoru jsou nebezpečné a lidé by je na sociálních sítích prý měli hlásit na Policii ČR.

Podobné rozpaky vyvolával tajemný tým s názvem KRIT pod Rakušanovým resortem vnitra. Ten bojuje proti dezinformacím i radikalizaci ve společnosti a vydává doporučení pro vládu. V jednom například varoval před rostoucí frustrací zaměstnanců ve státní a veřejné sféře. Podle Rakušana se za poslední rok dezinformátoři „posunuli“, což vnímá jako „obrovitánské nebezpečí“.

Také jsme psali:

Kritické reakce na sebe v následné diskusi pod Rakušanovým tweetem nenechaly dlouho čekat.

„Schválení od člověka, jehož policisté stráží ambasádu teroristické organizace zvané Ruská federace, má hodnotu použitého toaletního papíru,“ napsal jeden z diskutérů.

(bor, prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?