Trumpovy sankce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu

politika

Americký prezident Donald Trump uvalil sankce na Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu. Tento krok vyvolal vlnu kritiky nejen ze strany evropských lídrů, ale také z řad odborníků na mezinárodní právo a lidská práva.

Trumpovy sankce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu
Donald Trump, prezident USA
9. února 2025 - 06:03

Americké sankce mají dopad nejen na soudce a zaměstnance soudu, ale i na jejich rodinné příslušníky a osoby, které s ICC spolupracují.

Trumpův výnos, kterým nařídil zmrazení aktiv a omezení cestování pro pracovníky ICC, byl motivován snahou zabránit vyšetřování válečných zločinů spáchaných americkými vojáky v Afghánistánu a izraelskými silami v pásmu Gazy. Americká administrativa označila vyšetřování za „ilegální a nepodložené“ a pokusila se zdiskreditovat legitimitu soudu. ICC však tato tvrzení odmítl a zdůraznil, že jeho práce se řídí zásadami nezávislosti a nestrannosti.

„Mezinárodní trestní soud odsuzuje vydání amerického výkonného nařízení, jehož cílem je uvalit sankce na jeho představitele a narušit jeho nezávislou a nestrannou soudní činnost,“ uvedl ICC ve svém prohlášení.

Trumpova administrativa se tak otevřeně staví proti principům mezinárodní spravedlnosti, kterou ICC představuje. Sankcionování soudců a jejich rodinných příslušníků je bezprecedentní krok, který může mít dalekosáhlé důsledky nejen pro ICC, ale i pro celý mezinárodní právní systém.


Evropská unie na Trumpův krok okamžitě zareagovala a varovala, že sankce proti ICC podkopávají nezávislost této instituce a oslabují globální úsilí o potrestání pachatelů válečných zločinů. Předseda Evropské rady António Costa na sociální síti X prohlásil, že „sankce proti ICC ohrožují nezávislost soudu a podkopávají mezinárodní trestní spravedlnost jako celek.“

Evropská komise pak vyjádřila „hluboké politování“ nad tímto rozhodnutím a zdůraznila, že ICC hraje klíčovou roli v prosazování spravedlnosti a boji proti beztrestnosti pachatelů nejzávažnějších zločinů.

„Exekutivní příkaz ohrožuje probíhající vyšetřování a řízení, včetně těch, která se týkají Ukrajiny, a podkopává dlouholeté úsilí o zajištění odpovědnosti za válečné zločiny,“ uvedl mluvčí Evropské komise.

Jedním z hlavních motivů sankcí je také snaha ochránit izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, na kterého ICC nedávno vydal zatykač za možné válečné zločiny spáchané izraelskou armádou v Gaze. Trumpův výnos přichází jen několik dní poté, co se s Netanjahuem osobně setkal. Tato časová souvislost vyvolává otázky ohledně skutečných záměrů americké administrativy a jejího postoje k mezinárodní spravedlnosti.

Psali jsme:

Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar Trumpův krok otevřeně podpořil a označil ICC za „nemorální“ instituci, která nemá žádnou právní legitimitu. Tento postoj však není sdílen širší mezinárodní komunitou, která vnímá ICC jako klíčový nástroj v boji proti válečným zločinům a genocidám.

Trumpův útok na Mezinárodní trestní soud není ojedinělý. Již v minulosti se jeho administrativa pokusila zdiskreditovat tuto instituci, například odvoláním amerického víza hlavní prokurátorky ICC Fatou Bensoudy. Avšak tento nejnovější formou uvalení sankcí na soudní úředníky je bezprecedentním pokusem zastrašit mezinárodní justici a ochromit její činnost.

Tento zásah přichází v době, kdy je role ICC důležitější než kdy jindy. Svět čelí rostoucímu počtu válečných konfliktů, porušování lidských práv a beztrestnosti mocných aktérů. Pokud se politické zájmy budou nadřazovat spravedlnosti, hrozí, že se mezinárodní právo stane pouhou prázdnou frází.

Rozhodnutí Trumpovy administrativy sankcionovat Mezinárodní trestní soud je nebezpečným precedentem, který může oslabit celosvětový boj proti válečným zločinům. Evropa a další demokratické státy by měly tento krok jasně odsoudit a podniknout konkrétní kroky k ochraně nezávislosti ICC. Pokud budou politické tlaky vítězit nad spravedlností, může to vést k erozi mezinárodního práva a posílení beztrestnosti mocných. 

(böhm, prvnizpravy.cz, repro: youtube)


Anketa

Souhlasili byste se znovuzavedením EET?

Ano 78%
transparent.gif transparent.gif
Ne 11%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 5%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 6%
transparent.gif transparent.gif