Americká vláda nařídila vyšetřování financování organizace skrze USAID a její údajné propojení s Demokratickou stranou. Republikánští zákonodárci volají po důsledné kontrole využití veřejných financí, zatímco demokraté obvinění odmítají jako politicky motivovaná.
Zveřejněné informace naznačují, že Internews, nevládní organizace s vazbami na americkou Agenturu pro mezinárodní rozvoj (USAID), mohla hrát klíčovou roli v ovlivňování mediálního prostoru. Úniky dokumentů a svědectví naznačují systematické potlačování konzervativních hlasů a přesun stovek milionů dolarů na podezřelé účty. A jaké jsou hlavní body obvinění?
Trumpova reakce: „Toto je útok na svobodu slova!“
Prezident Donald Trump označil kauzu za „největší mediální skandál posledních desetiletí“ a slíbil nekompromisní vyšetřování. Ve svém prohlášení na sociální síti Truth Social napsal:
Ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s Kongresem zahajuje komplexní audit financování Internews a možného zneužití fondů USAID. Republikánští senátoři v čele s Joshem Hawleym a Tedem Cruzem požadují výslechy klíčových osobností, včetně Jeanne Bourgault a zástupců USAID.
Zástupci Demokratické strany označují obvinění za „nepodložené konspirační teorie“ a obviňují Trumpovu administrativu z pokusu o politickou vendetu. Předsedkyně Senátu Nancy Pelosiová uvedla:
“Toto je další zoufalý pokus Donalda Trumpa o diskreditaci nezávislých médií a občanských organizací. Internews dlouhodobě podporuje svobodnou žurnalistiku po celém světě a tyto útoky jsou nepřijatelné.”
Demokraté zároveň varují, že šíření těchto zpráv může oslabit americkou podporu nezávislým médiím ve světě a posílit autoritářské režimy.
Podle nezávislých analytiků Internews není jedinou organizací, která mohla systematicky potlačovat konzervativní hlasy. Podobné praktiky byly již dříve spojovány s velkými technologickými firmami a neziskovými organizacemi napojenými na Demokratickou stranu.
Zvláštní pozornost si získala i společnost NewsGuard, která údajně zařazovala konzervativní média na seznam „nedůvěryhodných zdrojů“ a tím omezovala jejich příjmy z reklamy. Internews měl údajně spolupracovat právě s NewsGuard na potlačování konkurenčních platforem.
Další podezření vzbuzuje fakt, že Internews operuje skrze šest dceřiných společností, včetně jedné v daňovém ráji na Kajmanských ostrovech. To vyvolalo otázky ohledně skutečného toku finančních prostředků a možného praní špinavých peněz.
“Pokud Internews skutečně skrývá finanční toky přes Kajmanské ostrovy, je to jasná indicie korupce,” uvedl ekonomický analytik Charles Ortel. “Je nutné prověřit, kam tyto peníze směřovaly a kdo z nich profitoval.”
Vyšetřování skandálu Internews je teprve na začátku, ale již nyní budí silné reakce. Pokud se potvrdí, že USAID financoval cenzuru a manipulaci veřejného mínění, může to mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americkou vládu, ale i pro globální mediální prostředí.
A jaké jsou ty nejdůležitější otázky, které zatím zůstávají nezodpovězeny?
• Kdo rozhodoval o směrování peněz USAID do Internews?
• Byly podobné praktiky využívány i vůči dalším mediálním platformám?
• Jaká je role Demokratické strany a jejích spojenců?
Jak se bude skandál dál vyvíjet? Bude potřeba sledovat nejen oficiální směr vyšetřování, ale i to, jak na něj budou reagovat média a technologické společnosti. Je totiž docela možné, že odhalení Internews je jen špičkou ledovce a podobných organizací existuje mnohem více.