Ve chvíli, kdy Spojené státy opět čelí obrovským rozpočtovým tlakům, přichází administrativa prezidenta Donalda Trumpa s odvážným návrhem: zásadní snížení rozpočtu ministerstva zahraničí na fiskální rok 2026 téměř o polovinu. Tento krok, jakkoliv šokující pro etablované diplomaty a progresivní zákonodárce, ve skutečnosti představuje dlouhodobě nutnou a logickou korekci americké zahraničněpolitické mašinérie, která se v posledních desetiletích rozrostla do obří, neefektivní a ideologicky svázané instituce.
Podle interního memoranda, které získal The New York Times a o němž detailně informoval 14. dubna 2025 ve svém článku, se rozpočet ministerstva zahraničí sníží z původních 54 miliard na 28,4 miliardy dolarů. Tento krok doprovází i návrh na zrušení téměř veškerého financování mezinárodních organizací, jako jsou OSN a NATO, a výrazné omezení humanitární pomoci, globálních zdravotnických programů či kulturních výměn, jako je program Fulbright.
„Tyto škrty by zanechaly naši zemi osamocenou a vystavenou hrozbám,“ prohlásila senátorka Jeanne Shaheenová, přední demokratka ve výboru pro zahraniční vztahy. Ale právě zde se nabízí klíčová otázka: Komu dnes tyto programy skutečně slouží?
Dlouhodobá kritika republikánského křídla se soustředila na skutečnost, že Spojené státy v rámci svého „globálního leadershipu“ nesou neúměrně velké finanční břemeno. Američtí daňoví poplatníci sponzorují provoz OSN, přispívají na mírové mise, platí za kulturní a vzdělávací programy, které mají často spíše ideologický než diplomatický dopad, zatímco skutečné přínosy pro národní bezpečnost USA jsou nejasné, pokud vůbec nějaké.
Jedním z nejzásadnějších aspektů navrhovaného memoranda je vytvoření tzv. “America First Opportunities Fund” o objemu přibližně 2 miliard dolarů, který má být využíván cíleně, dle aktuálních priorit prezidenta Trumpa. Namísto plošné a často bezúčelné pomoci se tak otevírá cesta pro pružné a efektivní využití prostředků tam, kde bude pomoc nejen potřebná, ale i v souladu s geopolitickým zájmem Spojených států.
Podobně Trumpova administrativa plánuje zachovat pouze klíčové prvky zdravotnické pomoci, např. programy boje proti HIV, tuberkulóze či malárii, zatímco jiné, často netransparentní iniciativy, budou ukončeny. „Škrty v programech očkování nebo mateřské péče? Skandál,“ zní z úst kritiků. Ale kolik z těchto programů skutečně pomohlo bez korupce nebo bez následného závislého vztahu? Přímá pomoc musí mít smysl a výsledky a ne být symbolem ušlechtilosti za každou cenu.
Navíc vláda plánuje vrátit do státní pokladny přibližně 20 miliard dolarů z dosud nevyužitých prostředků za fiskální rok 2025. V době, kdy Spojené státy čelí rekordnímu zadlužení, je to rozhodnutí zodpovědné, byť bolestné.
Z demokratických řad zaznívá tradiční obava, že „oslabujeme svou měkkou sílu“. Ale pravda je taková, že “měkká síla” se v posledních dekádách stala spíše nástrojem ideologické indoktrinace a globalistického tlaku, než efektivním diplomatem. V éře multipolárního světa, kde se soupeří nejen se státy jako Čína či Rusko, ale i s jejich propracovanými vlivovými sítěmi, je na čase přehodnotit, co skutečně funguje, a co je jen reliktem studené války.
Jak správně shrnuje The New York Times: „It was also not clear how seriously the proposed cuts would be entertained in Congress, which appropriates federal dollars.” Ano, konečné slovo má Kongres, ale signál z Bílého domu je jasný: Amerika přestává být dojnou krávou pro světové elity.
Prezident Donald Trump a ministr zahraničí Marco Rubio tak vysílají jasný signál, a to že diplomacie nebude dále synonymem pro utrácení bez kontroly. Místo toho se Amerika soustředí na vlastní zájmy, efektivní pomoc a geopolitickou strategii, která není diktována nevolenými byrokraty OSN.
Ať už bude konečná verze rozpočtu vypadat jakkoliv, návrh memoranda je cenným signálem odvahy, racionality a konečně i zodpovědnosti. Spojené státy se probouzejí ze svého idealistického snu a vstupují do reality tvrdé geopolitiky. Správně.