„Británie stála na začátku nejkrvavějšího evropského konfliktu od 2SV na Ukrajině a Británie bude stát i na konci. Byl to Boris Johnson, který před skoro třemi lety jel do Kyjeva přemluvit Zelenského, aby nejednal, ale válčil. Byl to Johnson, který tehdy slíbil pomoc "tak dlouho, jak to bude nutné." A je to Starmer, který v době, kdy je asi už všem jasné, že nyní se konečně bude jednat, jede demonstrativně do Kyjeva podepsat smlouvu i o vojenské spolupráci na "tak dlouho, jak to bude nutné."
Musím říct, že Starmerovo návštěva v Kyjevě je událost, co mě v uplynulém týdnu asi nejvíc zaujala. Ne, že by podobné návštěvy a podobné proklamace v posledních pár letech byly nějak neobvyklé. Ale ptal jsem se, proč tam jede zrovna teď, demonstrativně před inaugurací Trumpa, proč slibuje spolupráci na 100 let, proč zrovna mj. v bezpečnosti Azovského moře, proč slibuje ročně 3,6 miliardy na vojenskou pomoc "tak dlouho, jak to bude nutné" atd.
Proč mě to překvapilo? Příští týdny budou pro další vývoj na Ukrajině rozhodující. Všichni víceméně čekají, jakou cestu nastaví nová americká administrativa. V této chvíli něco slibovat je nejen kontraproduktivní, ale jsou to vlastně i vyhozené peníze, protože není jasné, co bude dál. Zároveň je jasné, že Evropa provoz ukrajinské válečné mašinérie sama neutáhne. Německý Scholz to pochopil a další vojenskou pomoc zmrazil.
Dále si myslím, že důvodem Starmerovy nečekané navštěvy Kyjeva a podpis nekonečného, generačního závazku je situace u něj doma. Kauza pakistánských gangů nechce skončit, nespokojení farmáři se nadále bouří, nespokojení důchodci nemají na topení a Británie je ohrožena výpadky proudu s tím, že plánuje vypnout další "ošklivé" elektrárny.
Vlastně je doma pod tak velkým tlakem, že je označován nejhorším premiérem v historii. A proto musel najít nějaké symbolické pojítko mezi vlastní stranou a opozicí, aby jako premiér neskončil. A co mají britští politici v obou hlavních stranách společného? Nenávist k Rusku a přání jeho dalšího oslabování. To, co je pro Spojené státy Čína, to je pro Británii Rusko. Starmer mj. také ukázal vlivovým skupinám, které v pozadí tahají za nitky v politice, že on je garantem jejich budoucích příjmů a proto by bylo dobré ho udržet.
Aby ještě více vynikla absurdnost Starmerovo konání, je dobré si připomenout, že Trump před pár dny oficiálně řekl, že chápe Rusko, že nechce mít Nato před dveřmi. Americký prezident říká to, co bylo ještě před časem u nás označováno jako ruská propaganda.
A pár dní potom chce Starmer podporovat vojensky Ukrajinu, jak "dlouho to bude nutné?"