Triumf Donalda Trumpa bude určovat zasedání Evropské rady v Maďarsku

politika

V pátek se v Budapešti sejde Evropská rada, která sdružuje hlavy států a vlád Evropské unie. Neformální setkání, které se koná za maďarského předsednictví EU, se bude konat pouhé dva dny po prezidentských volbách v USA a jeden den po summitu Evropského politického společenství.

Triumf Donalda Trumpa bude určovat zasedání Evropské rady v Maďarsku
Ilustrační foto
7. listopadu 2024 - 07:20

Je zřejmé, že jen málo vůdců v EU skutečně blahopřeje bývalému prezidentovi k jeho návratu do Bílého domu. Jednou z výrazných výjimek je maďarský premiér Viktor Orbán, dlouholetý Trumpův spojenec a blízký přítel, s nímž sdílí v mnoha otázkách stejné názory. „Tolik potřebné vítězství pro svět!" Premiér Orbán uvedl v příspěvku na X.

Posílení konkurenceschopnosti


O programu zasedání je známo jen málo, protože na webu Rady nebyly zveřejněny žádné podrobnosti – přestože je zvykem zveřejňovat informace alespoň týden před zasedáním. V rozhovoru pro Mandiner europoslankyně za Fidesz Enikő Győri uvedla, že ústředním tématem setkání bude podpora hospodářské konkurenceschopnosti EU spolu s přijetím paktu růstu.

Znovuzvolení Donalda Trumpa by se v tomto kontextu dalo chápat jako boom pro Evropskou unii, a to i přesto, že prezident ve svém prvním funkčním období prosazoval přísnou obchodní politiku i se svými spojenci – to je ostatně podstata Ameriky. První. Trumpův přístup ponechat Evropu, aby se starala sama o sebe a zároveň se soustředit na vlastní ekonomiku a domácí problémy, představuje významnou příležitost k prosazení strategické autonomie, kterou dlouho prosazovali mnozí vůdci, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a Viktora Orbána, zejména v ekonomickém a obranném sektoru.

V nedávno zveřejněné přelomové zprávě varoval bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, že Evropě hrozí konečný ekonomický pokles . Aby se zabránilo dalšímu zaostávání za Spojenými státy a Čínou, argumentoval, že blok potřebuje sjednotit své trhy a výrazně investovat do průmyslové kapacity. Snahy o dosažení tohoto cíle jsou však zatím neúspěšné. Rozšířený strach z druhého Trumpova prezidentství mezi většinou evropských lídrů by mohl představovat příležitost k urychlení a realizaci iniciativ v tomto směru.


Nová strategie vůči Ukrajině

Výsledek prezidentských voleb určitě ovlivní celkovou náladu jednání. Mezi tématy, o kterých se pravděpodobně bude diskutovat, je válka na Ukrajině, která by mohla lídry EU ještě více rozdělit, protože Trump převezme moc. Viktor Orbán byl zatím téměř sám – kromě slovenského premiéra Roberta Fica – v zaujímání pro-mírového postoje, zatímco ostatní lídři EU podpořili bezpodmínečnou podporu Ukrajině, jak finanční, tak vojenskou. Trump se během své kampaně opakovaně zavázal, že po nástupu do úřadu rychle vyřeší konflikt na Ukrajině, přivede strany k jednacímu stolu a sníží pomoc Kyjevu. S jeho vítězstvím by se mohla posunout i strategie EU vůči Ukrajině a také by to mohlo zesílit promírové hlasy.

Viktor Orbán na středečním zasedání Turkické rady v Kyrgyzstánu prohlásil, že pro Ukrajinu bude nezbytná nová evropská strategie, protože po Trumpově vítězství USA opustí EU a EU sama musí podpořit Kyjev. Orbán ve svém projevu poznamenal, že „vítězství republikánů v Americe vyvolává pro nás evropské vůdce otázku, zda bude Evropa schopna samostatně udržet současnou vojenskou a finanční podporu Ukrajině. O tom jsou vážné pochybnosti, takže bude potřeba nová evropská strategie,“ zdůraznil s tím, že první kroky k tomu by mohly být podniknuty ve čtvrtek v Budapešti na summitu evropských lídrů s odkazem na summit EPC předcházející neformálnímu zasedání EUCO.

Zdůraznil, že nejpalčivějším problémem, který je třeba řešit, je osud půjčky ve výši 50 miliard eur pro Ukrajinu, na které se dříve dohodla skupina G7 a která má být společně financována EU a USA. Na schůzku byl pozván i ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij.

V posledních týdnech se znovu objevilo – téměř rutinně – že někteří lídři členských států, zejména z pobaltského regionu, by mohli neformální setkání bojkotovat. Důvodem je návštěva Viktora Orbána v Gruzii začátkem minulého týdne, kde uznal výsledky voleb, které většina EU považuje za nedemokratické. Mimo jiné bývalý belgický liberální europoslanec Guy Verhofstadt, který je známý svými neustálými útoky na maďarskou vládu, naléhal na lídry EU, aby schůzku v Maďarsku vynechali . Závažnost situace ve spojení s Trumpovým vítězstvím a potřebou tomu přizpůsobit strategii EU však pravděpodobně donutí k účasti na shromáždění v Budapešti i ty nejodhodlanější protimaďarské vůdce.

(rp,prvnizpravy.cz,hungarionconservative,foto:arch.)


Anketa

Jste spokojeni s tím, že americké volby vyhrál Donald Trump?