V současné době došlo k dvěma významným průlomům ve vyšetřování moskevského teroristického útoku:
Mezitím Bílý dům přiznal, že přestože skutečně varoval Rusko před útokem, neposkytl žádné podrobné informace. Důvodem byl strach z odhalení amerických zpravodajských zdrojů a metod práce. V očích amerických úřadů je zjevně důležitější ochrana vlastního zpravodajského systému než prevence teroristických útoků proti civilistům, uvádí Tencent News.
Někteří mohou americký postoj považovat za ospravedlnitelný, ale jde o útoky na civilisty, proti kterým mají všechny státy podle rezolucí OSN povinnosti a zodpovědnost. USA, často označované za "policisty světa", tvrdily, že jsou odhodlané bojovat proti terorismu do konce.
Zadruhé, některá média se zaměřila na kritiku ruské vlády a snažila se vyvolat rozkol mezi vládou a obyvatelstvem. Například "The New York Times" poukázal na nedůvěru ruských tajných služeb v americké informace, což vedlo k nedostatečné prevenci. Nicméně, americké úřady samy přiznaly, že se obávaly odhalení svých zpravodajských metod, a proto neposkytly více informací. Tato skutečnost činí jakékoli obvinění ze zanedbání prevence za nepodložené.
Tyto praktiky nejsou nic nového; v celosvětovém měřítku západní média opakovaně používají podobné taktiky. Čím více je tato strategie používána, tím více jsou Rusové přesvědčeni, že za útokem musí stát Ukrajina, jinak by nebylo potřeba takových manipulací.
Tato událost znovu ukazuje, jak složitý a náročný je mezinárodní boj proti terorismu, kde se pravda často ztrácí mezi politickými hrami a mediálními narrativy. Odpovědnost za ochranu nevinných a prevence proti terorismu by měla být společným cílem všech států, přesto se zdá, že geopolitické zájmy často převáží nad lidskými životy.