Technologická blokáda USA proti Číně: Výhoda nebo sabotáž?

politika

Americký prezident Joe Biden zdůraznil v posledních dnech svůj investiční zákaz a technologickou blokádu vůči Číně, což je jeho nejnovější politický krok v rámci strategie "malý dvůr a vysoký plot". 

Technologická blokáda USA proti Číně: Výhoda nebo sabotáž?
Joe Biden, americký prezident
17. srpna 2023 - 11:03

Kolem tohoto nařízení byla publikována řada článků a komentářů ve všech světových médií přesto si dovolím také jedno zamyšlení.

Tato strategie, kterou již v roce 2018 prosazoval Samm Sacks z think-tanku Nová Amerika, je vedená myšlenkou oddělení USA od Číny v oblasti špičkových technologií. Ale může takovýto krok ve skutečnosti prospět americké ekonomice?

Strategie vychází z představy izolace Číny v oblastech pokročilých polovodičů, kvantových počítačů a umělé inteligence. Cílem je udržet Ameriku v technologickém čele a odříznout Čínu od nejdůležitějších technologických zdrojů. Avšak realita globálního tržního mechanismu tuto vizi rychle komplikuje.

V dnešním globalizovaném světě je téměř nemožné oddělit jedno průmyslové odvětví od ostatních. Trhy se rychle mění a adaptují, a Čína, se svou enormní pracovní silou a efektivní logistikou, zůstává nezastupitelným partnerem pro mnoho zemí. I když USA omezuje svůj obchod s Čínou, čínské vstupy do světového dodavatelského řetězce zůstávají klíčové.


Výsledkem je ironický scénář, kde se Amerika snaží diverzifikovat své zdroje z Číny, ale nové zdroje, jako je jihovýchodní Asie a Mexiko, závisí stále více na čínských meziproduktech.

Statistiky od Asociace polovodičového průmyslu odhalují další výzvu. Čína je v současnosti největším světovým trhem pro polovodiče, s nákupy v hodnotě 180 miliard amerických dolarů loni, což představuje více než třetinu celkového světového trhu. Toto je trh, který americké společnosti nemohou snadno opustit.

Tito významní hráči v průmyslu, jako je generální ředitel Intelu, Pat Gelsinger, a prezident Nvidie, Jensen Huang, upozornili na kritický význam čínského trhu pro americkou kapacitu a investice.

Psali jsme:

Přes všechny tyto výzvy Peking nepřestává rozvíjet svůj high-tech průmysl, zaměřujíc se na zlepšení životní úrovně svých obyvatel a poskytování hmatatelných výhod zemím po celém světě.

Je důležité pochopit, že ve světové ekonomice jsou USA a Čína neoddělitelně propojeny díky svým komplementárním ekonomikám. Strategie "malý dvůr a vysoký plot" může na papíře vypadat logicky, ale v realitě může způsobit více škody než užitku.

Doufejme, že americká administrativa přehodnotí svou pozici a uzná, že totální izolace od jednoho z největších světových ekonomických hráčů není ani praktická, ani prospěšná. Takový krok by mohl mít dalekosáhlé následky nejen pro USA, ale pro celý svět.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: arch.)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?