Štefec: Česko bohužel patří mezi země, které procházejí závěrečnou fází zániku své státnosti

politika

Jak svého času jasnozřivě prohlásil Andrej Babiš, stát je třeba řídit jako firmu. V opačném případě se dostane do obrovských potíží, které mohou skončit až jeho zánikem a změnou v pouhý geografický pojem, flek na mapě bez jakéhokoliv politického, ekonomického, vojenského, nebo diplomatického významu.

Štefec: Česko bohužel patří mezi země, které procházejí závěrečnou fází zániku své státnosti
Jaroslav Štefec
20. listopadu 2024 - 03:20

Bohužel, mezi země, které v současné době procházejí závěrečnou fází zániku své státnosti, se zařadila i Česká republika.

Tento stav byl vyvolán postupným rozkladem státní správy, zahájeným bezprostředně po roce 1989. Jeho hlavními příčinami byla dlouhodobá cílená likvidace odborníků na ministerstvech a jejich nahrazování „kamarádíčky“ nově přicházejících ministrů, ničím neomezovaná korupce, odmítání jakéhokoliv plánování, a samozřejmě tzv. „politická rozhodnutí“, přijímaná na základě pokynů zahraničních „kurátorů“ českými politickými figurkami bez jakéhokoliv pocitu zodpovědnosti za lidi, kteří je volili, a bez strachu z následků.


Dnes jsme zemí bez vlastní zahraniční politiky a armády, s rozpadajícím se školstvím, zaniklou a rozprodanou průmyslovou základnou, pod politickou a mocenskou kuratelou USA. Zemí obřích skladů zahraničních korporací, levnou montovnou a překladištěm, ekonomicky na úrovni exploatované kolonie Německa, Holandska a dalších „starých“ zemí EU. Dá se s tím vůbec ještě něco dělat? Recept premiéra Petra „Supermana“ Fialy „Zvolte mě znova a za pět let tady máte platy jako v Německu!“ asi nebude to pravé ořechové. Tedy pokud v Německu nedojde ke katastrofálnímu propadu ekonomiky, srovnatelné se situací po první světové válce. Což není samozřejmě nemožné. 

Co potřebujeme, je změna hodnotové orientace. Příští vláda si musí při přípravě svého programu vzít za vzor místo Ukrajiny a jejího bosse Zelenského, bezmezně obdivovaných Petrem „Supermanem“ Fialou a jeho politickou věrchuškou, spíše USA a konkrétní kroky, které pro své vládní období připravuje Donald Trump a z nichž má současná americká administrativa už teď osypky. Chystá se totiž provést radikální změnu státní správy USA, jejímž nositelem má být nové „ministerstvo pro efektivitu vlády“ (DOGE). Za „normálních“ okolností by to asi nebylo nic převratného (konec konců, Fialova pseudovláda zřídila pro Piráty hned tři nová ministerstva, a… nic!), kdyby do jeho čela nepostavil dva geniální podnikatele, organizátory a vizionáře - Elona Muska a Viveka Ramaswamiho.

Oba pánové, o jejichž schopnostech realizovat i zdánlivě neuskutečnitelné vize není pochyb, budou mít jediný, ale zato zásadní úkol. Umést nové Trumpově administrativě cestu k odstranění zbytečné vládní byrokracie, snížení nadbytečných regulací, snížení nehospodárných výdajů a restrukturalizaci federálních agentur. Budou se přímo podílet na reorganizaci americké vlády a mají na to jen omezený čas – ministerstvo podle Trumpova prohlášení skončí svou práci nejpozději 4. července 2026. Symbolicky v den 250. výročí přijetí Deklarace nezávislosti, jíž Spojené státy roku 1776 uplatnily svou nezávislost na britské říši a který lidé v USA slaví jako Den nezávislosti.

Republikán Donald Trump to viditelně myslí vážně a umí si získat jak pozornost, tak srdce Američanů. Co je podstatné, podporuje ho i významná část obyvatel USA.  Stejně vážně by měl změnu kurzu ČR brát i předpokládaný vítěz příštích voleb, Andrej Babiš, jehož bude podle očekávání rovněž podporovat významná část občanů ČR. Stav státnosti naší země je skutečně tristní a „inspirace Trumpem“ by mohla hodně pomoci. Proto by bylo dobré už nyní vytvářet vizi a projekt budoucí vlády tak, abychom měli jako občané co podporovat a příští rok důvod jít volit.

Ekvivalentem Trumpem oprášeného Reaganova volebního hesla MAGA („Make America Great Again“) pro české poměry by se mohlo stát přání Jana Ámose Komenského, Učitele národů, jehož 354. výročí úmrtí (15.11.) raději nikdo moc nepřipomínal: „Věřímť i já Bohu, že po přejití vichřic hněvu, hříchy našimi na hlavy naše uvedeného, vláda věcí tvých k Tobě se zase navrátí, ó lide český." Volební heslo „Vraťme vládu věcí našich“ možná zní trochu staročesky, ale má oporu v historii a podpořeno reálnými činy, může se stát symbolem startu k obnově státnosti naší těžce zkoušené země. Zároveň tak můžeme odčinit i jeho ohavné zneužití po roce 1989 k nastartování procesů, které nás do dnešní zoufalé situace přivedly. 

Vytvoření něčeho jako DOGE (Čechům, známým „smějícím se bestiím“, by se možná líbil MOP – Ministerstvo pro Odstranění Pitomců) s odpovídajícími pravomocemi, řízené kvalifikovanými lidmi, by naší zemi hodně prospělo. Jeho činnost by mohla rovněž symbolicky skončit 28. března 2027, v den 435. výročí narození Jana Ámose Komenského, a Andrej Babiš by už měl začít přemýšlet nad jeho personálním obsazením.


Inspirace Trumpem je dobrá cesta ke změně. Rozhodně za situace, kdy nám díky jeho očekávanému obratu od Evropy k Číně a ponechání vedení zemí NATO a EU, aby si v tom, co (jsme) si nadrobili, vymáchali pořádně čumák, kyne nepříliš radostný zbytek desetiletí. Tak ať nám Trumpovo prezidentování přinese alespoň něco pozitivního. Inspiraci, jak vytvořit efektivní státní správu, vlastní zahraniční politiku a zájmy, fungující školství, policii, schopnou zajistit bezpečnost v ulicích a armádu, schopnou bránit ČR. Prostě návrat našich věcí do našich rukou.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)


Anketa

Obáváte se, že by současné válečné konflikty mohly přerůst ve 3. světovou válku?

Ano 84%
transparent.gif transparent.gif
Ne 9%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 7%
transparent.gif transparent.gif