Podle Nachera jde o jednorázovou akci, která je odpovědí na to, že v Česku bylo 4,7 milionu exekucí často nakumulovaných z minulosti.
„Stát má jít příkladem. On neříká, že dluhy se nemají platit,“ vysvětlil Nacher s tím, že pokud dlužník do tří měsíců zaplatí jistinu, stát mu odpustí nastřádané penále za neplacení.
Program má reagovat na to, že jistinu (základní a původní dlužná částka bez poplatků a úroků) často zněkolikanásobí příslušenství a penále. Milostivé léto se vztahovalo na dluhy, které vymáhali soukromí exekutoři, nynější novela insolvenčního zákona má pomoct s dluhy, které se řeší v právních neboli daňových exekucích, které vymáhají například finanční úřady. Předchozí programy se vztahovaly na sociální pojištění a daně a zbývalo tak zdravotní pojištění.
Na novele insolvenčního zákona, v rámci níž se program projednával, se ale poslanci napříč sněmovnou neshodli. Původní verzi navíc vrátil k přepracování Senát.
Ačkoli byl Nacher předkladatelem původní sněmovní verze, je rád, že novelu Senát, který je ovládán převážně koaličními politiky, rozšířil a byl také jedním ze zastánců schválení širší, senátní verze zákona. Koalice se ale nakonec rozhodla pro užší verzi. Opatření se tak bude týkat jen několika stovek lidí.