Papež František byl podle mě symbolem této doby v celé její šíři i barevnosti... nebo možná lépe řečeno, duhovosti. Na papežský stolec usedl v době, kdy liberalismus a woke kultura byli tak silné, že se před nimi sklonila i Katolická církev. Vedl církev v těžkých časech a protože byl lidským dobrým člověkem, který se snažil být nekonfliktní, v této složité době v něčem uspěl a v něčem selhal. Ani jeho nepřátelé mu ovšem nemohou upřít, že se snažil církev přivést blíž obyčejným lidem a světová reakce na jeho úmrtí myslím potvrzuje, že se mu to podařilo.
Jaký byl podle Vás papež František a jaké nejdůležitější poselství či odkaz po sobě zanechal?
Pro mě bylo nejdůležitější, že se postavil proti válečným bubnům na Ukrajině. Jako jeden z prvních měl odvahu říci, že válka nespadla z nebe díky ruské rozpínavosti, ale díky tomu, že Západ ignoroval ruské bezpečnostní zájmy. Kdyby žádný jiný odkaz nezanechal, toto by v mých očích stačilo.
V Česku se zpráva o skonu papeže na Velikonoční pondělí stala okamžitě hlavním tématem dne a čile se měla k světu i „pražská kavárna“, která s "humorem svým vlastním" začala spekulovat o tom, co přispělo k papežově skonu. „Po schůzce s Vancem už to nedal,“ napsal např. hudebník Oto Klempíř v narážce na schůzku papeže s americkým viceprezidentem J. D. Vancem. Stejný závěr vyvodil z papežovy smrti i režisér Jan Hřebejk. „Setkání s JDV Svatému otci neprospělo. Papež František zemřel,“ napsal režisér. Co si o takových reakcích naší české umělecké „elity“ myslíte?
To stejné se říkalo i v případě královny Alžběty, ne? Že nedala setkání s premiérkou Liz Truss. Naše umělecká elita si prostě potřebovala kopnout do nové americké administrativy. Nemyslím si, že by J.D. Vance řekl papeži něco strašného, že by se z toho starému pánovi přitížilo, ale symbolika v tom je. Starý svět už leží na márách. Přichází nová doba.
Na Velikonoce se činil také náš prezident Petr Pavel, který lidem popřál „krásné velikonoční svátky a volné dny... třeba s trochou nadhledu,“ a u toho na síti X zároveň zveřejnil akční záběry letu ve stíhačce, které doprovodil ostrou rockovou hudbou od AC/DC. Pavel tím evidentně navázal na jeho loni započatou „osobní tradici“, kdy na Velikonoce rovněž sdílel zdravici „s hlavou v oblacích“. Prezident vypadal po dlouhé době šťastně a uvolněně a bylo vidět, že si ten „fičák v oblacích“ za peníze daňových poplatníků náramně užívá. Připadá mi, že se konečně našel v tom svém „prezidentování“, co myslíte?
Pan prezident pojal svůj úřad tak nějak královsky. Ukazuje se na místech, která jsou obyčejnému smrtelníkovi nedostupná. Před padesáti lety by jezdil do Afriky na safari a fotil by se s nějakou trofejní lví kůží, před třiceti lety by se ukazoval na francouzské riviéře. Ale nejsem si jistý, že by toto od svého prezidenta český člověk očekával.
Nebyl to ale jen pan prezident, kdo se na Velikonoce pořádně rozjel. Premiér Petr Fiala totiž v mimořádném velikonočním vydání svého pořadu „Čísla a data“ na sociálních sítích oznámil výrazný pokles cen pohonných hmot v Česku a označil to za výsledek správných a včasných rozhodnutí jeho vlády. Můžete čtenářům osvětlit, jak to pan premiér myslel? Ještě před časem, když ceny pohonných hmot letěly nahoru, tak Petr Fiala tvrdil, že za to jeho vláda nemůže, neboť na tvorbu cen pohonných hmot nemá žádný vliv…
Tak to Vám mohu vysvětlit naprosto jednoduše. Když jdou ceny benzínu nahoru, tak na to vláda nemá žádný vliv. Když jdou ceny dolů, tak je to naopak její zásluha. Podle této logiky samozřejmě vláda nemůže za drahé ceny elektřiny a plynu, ale kdyby jejich cena začala klesat, hned by se pání ministři přihlásili o zásluhy. Něco do těch předvolebních hesel napsat musejí, ne?
Pan premiér prostě spoléhá na to, že lidé jsou hloupí a zapomenou na tu třicetiprocentní inflaci, kterou jim zařídil. Mají přece levný benzín, ne? Sice se za chvíli benzínová auta přestanou vyrábět, ale to bude až po volbách.
V tom svém pořadu, když už tedy byly Velikonoce a pan premiér má rád „symboly a hodnoty“, tak se jaksi zapomněl věnovat vajíčkům a jejich ceně. Nebo zdražování potravin obecně, kdy ceny zemědělských výrobců rostou nejvíce za takřka dva roky. Jak podle Vás vláda přistupuje k růstu cen potravin… a zajímá ji to vůbec?
Teď jsme si to přece vyjasnili. Ceny vajíček a potravin rostou, takže na to vláda nemá žádný vliv. Naštěstí je tu Tomáš Prouza, který nám pomocí dalších čísel a grafů vysvětluje, že ceny potravin jsou nízké a hytlermarkety mají tříprocentní marži. A ještě musíme přijmout euro, pak nastanou samá pozitiva a sociální jistoty.
Ne, chyba není v premiérovi ani v Prouzovi... chyba je v nás, jestli tohle ve volbách nevypráskáme na smetiště dějin.
Ještě, než opustíme našeho premiéra, na sítích se šíří jeho citát, kde před nástupem k moci v roce 2021 lidem vysvětloval, proč šel do politiky: „Do politiky jsem šel jako nespokojený občan a zklamaný volič pravice. Rostla byrokracie i daně. Neplnily se sliby z voleb. To se pod mým vedením nesmí opakovat. Když máme příležitost splnit náš slib a snížit daně, musel bych se studem propadnout, kdybychom to neudělali,“ hlásal v roce 2020 Petr Fiala. Jak to Petr Fiala dokázal, že je stále mezi námi „studem nepropadnutý“?
To je jednoduché... tehdy musel ještě něco slibovat. Pak zjistil, že stačí stát na té správné straně. Tato strana má totiž spoustu výhod. Můžete lhát, podvádět, klamat, neplnit sliby, zavlékat nás do války, obírat důchodce, těšit se na všimné ze zbrojení... a ANI JEDEN MAINSTREAMOVÝ NOVINÁŘ se vás na to nezeptá. Můžete mít šifrovaný telefon od Redla, můžete chlastat na vánočním večírku, zatímco Kozák vraždí, můžete se vylhat z odpovědnosti... můžete všechno. Stačí stát na té správné evropsky hodnotné straně. Všechno vám projde a nemusíte se nikam propadnout.
Špatný příklad a politická puberta za volantem europoslance Turka. Velikonoce "okořenil" také čestný prezident strany Motoristé sobě Filip Turek svým veřejným přiznáním, že vědomě porušuje dopravní předpisy. Podle většiny komentářů na sociálních sítích tím však nastavuje společnosti nebezpečný a nezodpovědný příklad. Je jeho přístup hodný vrcholného politika, nebo jde o projev nezralé touhy po pozornosti bez respektu k zákonům?
To je otázka na jeho voliče, ne na mě (smích). Když se totiž novináři neptají na Redla, kauzu Dozimetr, neptají se na Fialovu kampeličku, nezajímají je podivná úmrtí kolem našich vládních činitelů, tak se holt musejí nimrat v nesmyslech. Teď před volbami to u nás ani jinak nemůže být.
Kocourkov a porušení slibu. Tak hodnotí hejtman Josef Bělica (ANO) rozhodnutí ministerstva financí v čele s ministrem Zbyňkem Stanjurou (ODS) neposkytnout Moravskoslezskému kraji náhradu výdajů ve výši 486 milionů korun za prvotní náklady při řešení povodňových škod loni v září. Peníze přitom slibovalo nejen ministerstvo financí, ale i ministerstvo vnitra. To se Stanjura ani neobává, že se refundační téma zřejmě stane i jedním z hlavních témat předvolební kampaně? Hejtmanovu kritiku okamžitě sdílel na sociálních sítích šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který má být v Moravskoslezském kraji lídrem kandidátky, a kde je také jedničkou koalice SPOLU právě ministr financí Stanjura...
Stanjura už přece přiznal, že s Andrejem Babišem prohraje... Ale zřejmě si ještě nedovede představit, jak moc to v Moravskoslezském kraji projede. Hnutí ANO se určitě nezlobí, že jim SPOLU dala do rukou tak pěkný klacek na ministra financí a jedničku kandidátky.
Odvolací soud v Rumunsku pozastavil rozhodnutí Ústavního soudu (CRR) zrušit výsledky prvního kola loňských prezidentských voleb, které nečekaně vyhrál nezávislý kandidát Calin Georgescu. K rozhodnutí se již vyjádřil Ústřední volební úřad a uvedl, že pokračuje v přípravě voleb na základě pokynů vlády. Nicméně ke slovu se přihlásil i bývalý předseda Ústavního soudu Augustin Zegrean a pro Finanční noviny řekl, že po rozhodnutí odvolacího soudu v Ploješti nelze v tuto chvíli zorganizovat prezidentské volby. Jak se na celou věc díváte a nezavládne teď v Rumunsku „právní chaos“?
To není právní chaos, to o sobě jen daly vědět i jiné síly, nejen ty proevropské. Asi nebude náhoda, že mladý Trump teď zrovna jezdí po Balkáně, nemyslíte? Už Karel Čapek v jedné své podpovídce psal, že moc koná a právo si pro to vždycky najde nějaké zdůvodnění. Tak teď uvidíme, jaká moc je v Rumunsku největší.
Ale takhle to musí skončit, když sáhnete do voleb. Volby jsou od toho, abychom zjistili, kdo by vyhrál občanskou válku a zjistíme to bez krve a bez zničeného majetku. Jakmile se na volby sáhne, začne se to o té občanské válce zjišťovat jinak... Nejprve právním chaosem, pak chaosem v ulicích a velmi snadno může dojít na flinty... Tak snad se tomu Rumuni ještě vyhnou.
Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké úrovni, aby tuto dohodu dokončily. Uvedl to americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social. Náš pan premiér Fiala si však stále myslí, že „jediná cesta k míru v Evropě vede přes silnou vojenskou podporu Ukrajiny,“ jak napsal premiér na síti X. Jaký bude Fialův další krok. Začne teď přemlouvat Zelenského, aby nic „nepodepisoval“… že s jeho podporou má raději dál válčit?
Vypadá to, jako by se všichni obvinění v kauze Motol domluvili, že korupci organizoval náměstek ředitele Pavel Budinský. Právě na něj hází vinu i ředitel největšího českého špitálu Miloslav Ludvík, který je ve vazbě a tvrdí, že o žádné korupci ani netušil. A stejně mluvil dosud i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a dál opakuje, že o tom, co se dělo v nemocnici, neměl sebemenší tušení. Jenže se provalilo, že na ministerstvo přišly přímo Válkovi už před rokem minimálně dva maily, které na korupci při rekonstrukci Modrého pavilonu za více než 1,2 miliardy korun poukazovaly. Ministerstvo na ně ale nijak nereagovalo, policii nekontaktovalo a Válek dál tvrdí, že on se o nich ani nedozvěděl. Co na to říkáte?
Tohle je přece naše česká klasika - korupce. Každé úplatkářství funguje stejně - stane se z něj šílená chobotnice, kde nejprve ruka ruku myje a pak, když se to provalí, všichni donášejí na všechny.
Všeobecně se už stalo normou, že se politický boj nevede politickými prostředky, ale stále více se do něj vtahuje policie o soudnictví. Stejně tak se stalo normou, že všichni denně něco porušujeme, protože zákonů je tolik, že se nedají ani přečíst, natož dodržovat.
Ale že Válek o korupci "neveděl," to mě nepřekvapuje. Teď před volbami fakt nebude říkat nic jiného.
Tohle by mohla být po Dozimetru další „toxická“ vládní kauzička, co myslíte? Nebo to do voleb ještě Rakušanova parta zamete pěkně pod koberec…
Uvidíme. Pod koberec se dá zametat jen nějakou dobu. Jak tam toho nametete moc, tak je to sice zakryté, ale stejně tu bouli na koberci všichni vidí. Myslím, že se vláda pomalu blíží do tohoto stavu. Sice svoje hříchy schovala, ale stejně jsou vidět.