Snížení ratingu Francie zpochybňuje Macronovu důvěryhodnost

politika

Minulý týden snížila agentura S&P Global kreditní rating Francie z AA na AA-, čímž zasadila poslední pomyslný hřebíček do rakve prezidentství Emmanuela Macrona.

Snížení ratingu Francie zpochybňuje Macronovu důvěryhodnost
Emmanuel Macron, prezident Francie
5. června 2024 - 06:30

Emmanuel Macron vyhrál volby jako schopný technokrat a bývalý investiční bankéř, který měl s lehkostí spravovat francouzskou ekonomiku. Nyní, téměř v polovině svého prezidentského mandátu, se zdá, že Francie směřuje k bankrotu, komentuje zpravodajský portál UnHerd.

Francouzský deficit činil v roce 2023 5,5 % HDP a očekává se, že zůstane vysoký na úrovni 4,9 % HDP v letech 2024 a 2025. Země má aktuálně čtvrtý největší vládní deficit v Evropě a s dluhem kolem 110 % HDP třetí nejvyšší poměr dluhu k HDP. Maastrichtská kritéria, která řídí členství v jednotné měně, stanovují celkový limit dluhu na 60 % HDP a limit deficitu na 3 %. Francie nyní překračuje povolenou hranici dluhu více než dvojnásobně a téměř dvojnásobně překračuje limit deficitu.

Macron se ocitl ve stejné pasti jako mnoho dalších centristů v Evropě: veřejně prohlašují, že chtějí zodpovědně řídit ekonomiku, ale stále se zaplétají do ekonomicky destruktivních politik. Dvě hlavní příčiny současných problémů Francie jsou náklady způsobené nejprve lockdowny a následně vysokými cenami energií v důsledku sankcí a protisankcí spojených s válkou na Ukrajině.

Nedávno francouzský prezident navrhl myšlenku vyslání vojsk na Ukrajinu. To by zřejmě přivedlo Francii velmi blízko stavu války s Ruskem. Ale s rostoucím deficitem a zadlužením, jak by si Francie mohla takovou válku dovolit? Očividně nemohla. To je problém mnoha „rozumných“ centristických politiků dneška: jejich politiky nedávají žádný ekonomický smysl, ale i přesto se k nim zavazují, protože cítí potřebu se ztotožnit s ostatními centristy v emotivních otázkách, jako je válka.

Loni Macronova vláda prosadila důchodové reformy navzdory protestům a hluboce zakořeněnému odporu veřejnosti. Reformy zvýšily věk nároku na důchod ze 62 na 64 let. Přesto, jak je vidět z čísel vládního deficitu, tyto reformy měly jen malý finanční dopad. Opět je to proto, že ve srovnání s ekonomicky destruktivními politikami, které se tito politici cítí nuceni přijmout, jsou politiky jako francouzská důchodová reforma pouze kapkou v moři.



Francie je nyní v pozici, kdy by ji recese mohla snadno přivést k bankrotu. Vezměme si, že v roce 2008 činil francouzský vládní deficit 3,5 % HDP. Jak země v roce 2009 upadla do recese, deficit vzrostl na 7,4 % HDP. Pokud bychom viděli podobný nárůst kvůli recesi letos nebo příští rok, Francie by měla deficit téměř 10 % HDP - zdaleka největší, jaký by země měla od druhé světové války.

Není překvapením, že Macron je ve Francii velmi nepopulární. Na začátku svého prezidentského mandátu v roce 2022 měl francouzský prezident podporu nad 40 %. Nyní tato podpora klesla na 30 %. Liberální centristé jako Macron musí přijmout skutečnost, že existují vážné kompromisy, pokud jde o jejich touhy zapojit se do globálního konfliktu. Evropský politik dnes nemůže podporovat hlubší zapojení do globálního konfliktu a zároveň prosazovat agendu ekonomického růstu a správy. Stejně tak nemohou zůstat volebně populární a zároveň zůstat v dobrých vztazích se svými kolegy válečnými nadšenci. Tito politici si musí rozhodnout, kdo je jejich skutečná voličská základna.

Macronova nepopularita je navíc umocněna nedávnými událostmi, které narušily jeho image efektivního vůdce. V lednu letošního roku se po celé Francii konaly rozsáhlé protesty proti zvyšování cen energií a životních nákladů, které vyústily ve střety s policií a narušily veřejný pořádek. Macronova vláda se ocitla pod tlakem nejen ze strany opozice, ale také od běžných občanů, kteří jsou unaveni z neustálých ekonomických problémů a nedostatku řešení.

Psali jsme:

Dalším významným faktorem, který přispěl k současné krizi, je rostoucí nezaměstnanost a stagnující ekonomika. Navzdory snahám o revitalizaci trhu práce se nezaměstnanost stále pohybuje kolem 9 %, což je jedno z nejvyšších čísel v Evropské unii. Kromě toho mnoho firem bojuje s rostoucími náklady na energie a materiály, což vede k dalšímu omezování pracovních míst a investic.

V této situaci se Macron snaží zachovat tvář a získat zpět důvěru veřejnosti. Nedávno představil balíček ekonomických opatření, který zahrnuje snížení daní pro střední třídu a podporu malých a středních podniků. Tato opatření jsou však vnímána skepticky, protože mnoho Francouzů pochybuje o jejich skutečné účinnosti a dlouhodobém dopadu na ekonomiku.

Navíc se zdá, že Macron ztrácí podporu i mezi svými politickými spojenci. Někteří členové jeho strany vyjadřují nespokojenost s jeho politikou a volají po změnách ve vedení. Tento vnitřní rozkol může dále oslabit jeho pozici a zkomplikovat snahy o prosazování potřebných reforem.

Je jasné, že Macron stojí před jednou z nejtěžších zkoušek své politické kariéry. Jeho schopnost zvládnout současnou ekonomickou krizi a znovu získat důvěru veřejnosti bude rozhodující pro jeho budoucnost jako prezidenta Francie. Bez ohledu na to, jaká opatření přijme, bude muset čelit realitě, že mnozí Francouzi jsou nespokojeni a chtějí změnu.

Závěrem lze říci, že snížení kreditního ratingu Francie je jen jedním z mnoha problémů, kterým Macron čelí. Jeho schopnost řešit tyto výzvy a najít účinná řešení bude klíčová pro jeho politické přežití. Francie potřebuje stabilní a efektivní vedení, aby se mohla vymanit z ekonomické krize a zajistit lepší budoucnost pro své občany.

(jk, UnHerd.com, repro: TF1)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?