Na závěr jsem mu ještě sdělil, že se budeme snažit ze všech sil pracovat na tom, abychom uspěli v příštích parlamentních volbách a mohli společně budovat velmi úzkou česko-slovenskou spolupráci. Na což mi pan premiér odpověděl, že by to velmi uvítal.
Jednoduše řečeno - mám ze situace na Slovensku upřímnou radost. Stále vnímám naše východní sousedy jako náš bratrský stát, a tudíž mě nesmírně potěšilo, že se občané Slovenské republiky nenechali ovlivnit mainstreamovými médii ani zmanipulovat předvolebními průzkumy a zvolili si silného lídra otevřeně prosazujícího národně-konzervativní politiku. Slovensko si prostě zvolilo správný Smer. V tomto hodnocení je de facto skryta i odpověď na druhou část otázky největším rozdílem mezi českou a slovenskou politikou je skutečnost, že Slovensko nyní vede silný lídr nekompromisně hájící zájmy svých občanů, zatímco českou republiku vede slabá loutka ovládaná nadnárodními korporacemi a finančními skupinami.
Jednou z priorit vlády Roberta Fica je stabilizace veřejného dluhu a postupné snižování schodku státního rozpočtu. Měla by podle Vás být toto priorita i prioritou naší vlády? Pakliže ano, vnímáte to tak, že její prioritou je nebo není?
Ano, jednoznačně. Nicméně otázkou je, jak by měl být tento cíl naplněn. Naše vláda pouze zvyšuje daňovou zátěž svých občanů, namísto toho, aby šetřila na vlastním provozu odřízla od veřejných financí politické neziskovky a našla způsob jak zdanit nadnárodní korporace, které odvádějí obrovské kapitálové prostředky mimo naši zem. Jinými slovy banky a jim podobné korporace musí začít platit svůj férový podíl na nákladech našeho státu. A to se nyní neděje. Naše vláda o snížení schodku státního rozpočtu pouze mluví, avšak reálně pro tento cíl vůbec nic nedělá. Její kroky jsou zmatené a brzdí ekonomický růst. Slovenská vláda se naopak evidentně vydala správným směrem a osobně jsem přesvědčen, že rozpočtový deficit ve střednědobém horizontu dokáže zkrotit.
Jaké řešení byste lidem nabídl Vy? Reps. zkuste prosím čtenářům popsat tři klíčová opatření, která by k řešení stavu veřejných financí pomohla.
Je nezbytné, abychom přestali přešlapovat na místě a činit pouze kosmetické změny. Na místě je naopak provedení razantní strukturální změny. V prvé řadě si nyní nemůžeme dovolit navyšovat rozpočet na obranu. Lépe řečeno na zbrojení. Nepotřebujeme F-35, vrtulníky ani BVP. je třeba přestat investovat do železa a začít investovat do lidí. Správné v tuto chvíli není resortu obrany 40 miliard přidat, nýbrž naopak 20 miliard škrtnout. Je třeba zavést sektorovou daň na banky, jakož i digitální daň na poskytovatele online obsahu. Bezpodmínečně je nutné škrtnout financování všech politických neziskovek. Musíme rovněž šetřit na provozu státu - některá ministerstva zrušit (Ministerstvo pro evropské záležitosti), jiná sloučit (Ministerstvo průmyslu a obchodu s Ministerstvem dopravy) a především snížit počet úředníků zajišťujících jejich činnost. Klíčové je provedení skutečné důchodové reformy, nikoliv Jurečkovo divadlo, jež si na důchodovou reformu pouze hraje. Současně je zcela nezbytné provést zásadní reformu daňové soustavy, aby tato byla nastavena skutečně prorůstově - tedy motivačně pro malé a střední podnikatele. Těch věcí je ještě mnoho, nicméně mají všechny jeden společný jmenovatel musí je realizovat odvážná politická reprezentace složená z expertů a nikoliv současná vláda ustrašených amatérů.
Slovenský premiér Fico přerušil komunikaci s některými médii ((jde o TV Markízu, Denník N, deník SME a webový portál Aktuality.sk) do té doby, než podle jeho vyjádření začnou plnit svoji zákonnou povinnost. Tato média podle něj dlouhodobě pracují neobjektivně a záměrně manipulují s fakty za účelem „své pravdy“. Jak toto rozhodnutí Roberta Fica hodnotíte Vy a jak hodnotíte úroveň českých médií - jejich kvalitu či objektivitu?
Mohu mu k tomuto rozhodnutí pouze pogratulovat. S fake news nemá cenu mluvit. Fake news je třeba ignorovat, řekl pro prvnizpravy.cz předseda PRO Jindřich Rajchl.
A pokud dnes nemáme vládu, která by dokázala vzdorovat tomu, co v tomto týdnu schválil Evropský parlament, ale byla by naopak schopna české občany a naši zemi Bruselu poslušně “prodat”, musíme mít naopak lidi, kteří dokáží zaplnit opět nejen Václavské náměstí, ale tentokrát už přímo Letnou. A Jindřich Rajchl mezi ně nepochybně patří.
A dovolím si velmi odvážnou myšlenku - kdyby šlo o záchranu suverenity našich zemí, tak věřím, že by premiér Fico na tu Letnou přijel, aby české občany v jejich boji za svou zemi podpořil," napsala na svém facebooku k sektání slovenského premiéra Roberta Fica s předsedou strany PRO Jindřichem Rajchlem senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.