Slovensko a Gruzínská legie. Šik připomíná, o čem se nepíše

politika

Ekonom a glosátor politického a společenského dění Pavel Šik se ve svém komentáři zaměřil v souvislosti s děním na Slovensku na část mozaiky, kterou zmínil tamní premiér Robert Fico, a která se v mainstreamu opomíjí - na Gruzínskou legii. 

Slovensko a Gruzínská legie. Šik připomíná, o čem se nepíše
Gruzínská legie - Ukrajina 2014
2. února 2025 - 05:05

„Fico při tiskové konferenci oznámil, že v pozadí snah o převrat na Slovensku je Gruzínská legie. Nevím jestli má pravdu, říká to jejich rozvědka takže je to, jako by to říkal náš Úřad pro zahraniční styky a informace. Nebo to je u nich úplně naopak, protože jejich rozvědka je špatná a pod vlivem Fica? Mělo by se to brát vážně nebo se tomu můžeme posmívat a zlehčovat to tak jako organizátoři slovenských protestů a česká média? Občanská iniciativa Mír Ukrajině říká, že nechat Fica takto veřejně blouznit je nedůstojné a měl by urychleně vyhledat odbornou psychiatrickou pomoc. Já osobně si nejsem jistý, zdali by v současné Bratislavě mohlo dojít k něčemu podobnému jako byl Majdan před 11 lety, ale asi to není úplně správný, když se zaměstnanci rozvědky cizího státu přátelí a veřejně fotí s konkrétními politiky v zemi.

Každopádně hodně se píše o tom, jak to kdo komentuje, ale málo o té Gruzínské legii. Tak jsem se trochu začetl a připomněl si některé skutečnosti. Původní Gruzínská legie vznikla za první světové a bojovala za Němce, později opět vznikla jako jako součást Waffen SS říšského Himlera a skončila se zánikem "říše". 

Zajímavý je dějinný úsek obnovitele Gruzínské legie od roku 2013 Mamulašviliho. V tom roce se zcela náhodou tento fanatický bojovník proti Rusku objevuje na Ukrajině a dle Kyiv Post z roku 2015 "... on a jeho přátelé revoluci (Majdan) podporovali". Mamulašvili v článku dodal, že "Ukrajinci se budou muset naučit nenávidět" Rusko, což on umí dokonale. Dodává, že válka na Ukrajině je jen pokračováním jeho nekončícího boje proti ruskému imperialismu.

Abychom ale pochopili tuto postavu, je nutné jít ještě zpět v čase do Gruzie. Tam se v roce 1967 narodil do rozvrácené rodiny Michail Saakašvili, kterému ležel svět u nohou. Nejenže po maturitě odjel do Kyjeva studovat na prestižní školu, měl takové možnosti, že poté studoval na několika amerických univerzitách, ale i v Haagu a ve Štrasburku skoro jako by měl velice vlivného anděla nebo byl vybrán. Ihned po jeho promoci na Kolumbijské univerzitě někdo poradí gruzínskému prezidentovi Ševardnadzemu tu nejhorší věc jeho politického života a to povolat Saakašviliho do gruzínské politiky. Saakašvili rychle šplhá a v roce 2001 se stává ministrem. 

Po roce demonstrativně odchází z vlády, zakládá opozici a v roce 2003 se mu podaří Ševardnadzeho svrhnout, aby se na začátku roku 2004 stal sám prezidentem. Povolává si americké poradce a vládne tvrdou rukou. No a právě jeho hlavní vojenský poradce byl Mamuka Mamulašvili, veterán válek v Abcházii, Čečensku i Jižní Osetii, kterého Fico zmiňoval.



V roce 2005 nechává Saakašvili svým ministrem obrany dle svědectví likvidovat ruské podnikatele, svému ministrovi spravedlnosti nařizuje zmlátit opoziční vůdce. V roce 2007 nechává tvrdě potlačit demonstrace vodními děly, slzným plynem a akustickými zbraněmi a vyhlašuje výjimečný stav. Vyhlásí předčasné volby, náhodou je zase vyhraje, aby vzápětí vojenskou provokací přispěl k masivnímu vojenskému zásahu Ruska v Jižní Osetii. A po jeho boku stále polovojenská jednotka vedená Mamukou. 

Je zajímavé, že potom, co v roce 2012 Saakašviliho strana prohrává volby, utíká po konci mandátu (2013) okamžitě zpět do USA, a ve stejné době opouští Gruzii i Mamulašvili směrem na Ukrajinu, kde se vzápětí "se srdcem" zapojí do Majdanu. Když se během Majdanu stane krvavý masakr s ca 80 mrtvými, který rozhodne celou "revoluci", mnozí mluví o neznámých odstřelovačích, kteří pálili jak do demonstrantů, tak do policejních jednotek. 

Jeden z prvních, který o tom mluví do telefonu je ministr zahraničních věcí Estonska Paet, který v telefonátu s tehdejší představitelkou Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Cathrin Ashton říká, že oběti na obou stranách zastřelili ti samí odstřelovači a našly se ty samé patrony a že nová administrativa nechce tyto zločiny vyšetřovat. 

V později zveřejněném dokumentárním filmu milánské TV Canale 5 důstojník gruzínské armády Alexander Revazišvili říká na kameru, že byl najat Mamukou Mamulašvilim, pravou rukou gruzínského ex-prezidenta Michaila Saakašviliho, aby splnil "zvláštní poslání“ jako odstřelovač na Ukrajině. Dostal tisíc dolarů na ruku a dalších pět měli slíbených po "splnění úkolu“. Tvrdil, že spolu s ním a dalšími Gruzínci byli i jiní snajpři, mezi nimiž bylo několik Litevců. 

Celá skupina, ke které se připojil i Mamulašvili, byla podřízena Brianu Christopherovi Boyengerovi, vysloužilému odstřelovači 101. výsadkové divize US Army. Zbraně a munici dostali až 18. února v hotelu Majdan. 20. února časně ráno přišel Mamulašvili s dalším a oznámili jim, že se situace (pučistů) zhoršila natolik, že násilí nestačí a "musí se začít střílet“. Jeden se podle jeho výpovědi zeptal, na koho. "To je lhostejné," byla odpověď, "hlavní věc je rozpoutat chaos."

Jak píše Kyiv Post v roce 2015, v následujících měsících roku 2014, kdy se v Kyjevu ujímá moci nová vláda, vzniká oficiálně Gruzínská legie cituji "jako vojenská jednotka nacionalistické skupiny Pravý sektor" a zapojuje se do bojů na východě. 

Jako náhodou povolává tehdejší prezident Ukrajiny Porošenko Saakašviliho z USA jako vládního poradce. Když se mu nepodaří protlačit ho jako šéfa národního protikorupčního úřadu i přes to, že v Gruzii dávno probíhá trestní stíhání za zpronevěru, dostane Saakašvili místo guvernéra Oděsy. Tam později vybuduje nový přístavní terminál a zařídit ho pomůže USAID, vše selže a USAID si vybavení zase odváží. 

Kyiv Post píše v roce 2015, že Mamulašvili je příznivcem bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho a je v přátelském vztahu se svými spojenci, kteří byli jmenováni do nejvyšších vládních funkcí na Ukrajině. Zatímco Saakašvili se s Porošenkem pohádá během pár let, Mamulašvili tenhle střet zvládne a po krátké anabázi v 25. mechanizovaném pěším praporu, kdy jim ukrajinské vojenské velení chtělo vzít jejich privilegia, si Gruzínskou legii bere v roce 2018 pod křídla přímo Zpravodajská správa ukrajinského Ministerstva obrany, nebo-li vojenská rozvědka GUR. Jeden z Ruskem zajatých vojáků Gruzínské legie ve videu tvrdil, že žoldnéři gruzínské legie byli cvičeni instruktory ze zemí NATO a Nového Zélandu na Ukrajině.

Psali jsme:

Mají určité specifické postavení, protože ačkoliv je Gruzínská legie oficiální součástí Ozbrojených sil Ukrajiny, hrdě se hlásí k internetovým aktivistům z NAFO. Ti pro ni vybírají peníze, pořádají aukce a sbírky na zakoupení nejrůznějšího vybavení. I samotná legie vybírá aktivně peníze. Například v červnu 2024 Mamulašvili tvrdil, že byl otráven. V návaznosti na to twitterový účet Gruzínské legie uvedl, že Mamulašvili v důsledku otravy potřebuje naléhavou nouzovou lékařskou péči v Americe. Zveřejněná laboratorní zpráva z Německa sice ukazovala standardní hodnoty, ale sbírka přesto následně vybrala 20 tisíc dolarů. Účty nebo doklady nikdo vidět nechtěl. 

Mnoho dárců Nafo vyjádřilo znepokojení nad skutečností, že twitterový účet Gruzínské legie, který ovládá jistý Taras Reshetylo, který žije v Americe se svou americkou manželkou, od začátku ukrajinské války vybral miliony dolarů. Nikdy nebyly poskytnuty žádné účtenky, které by ukazovaly, co Taras Reshetylo s těmito penězi udělal.

Gruzínská legie zaregistrovala i organizaci v americkém Texasu, nazvanou „Gruzínská humanitární legie“, které v červenci 2024 udělilo americké ministerstvo financí status osvobození od daně. Jako kontakt je tam uveden Mamulašvili a jeho sestra Nona Mamulašvili, která se pohybuje v gruzínské politice. 

Jak píše Caucasus watch, v září 2023 Státní bezpečnostní služba Gruzie (SSSG) obvinila Saakašviliho a jeho příznivce ze spiknutí s ukrajinskou vládou a Gruzínskou legií, aby zorganizovali puč proti gruzínské vládě. SSSG tvrdila, že ukrajinská rozvědka plánuje protivládní protesty na říjen a prosinec 2023. V reakci na to gruzínská vláda zahájila trestní řízení proti Mamulašvilimu. Mamulašvili obvinění popřel, odmítl je jako nepodložené a naznačil, že jsou odrazem proruského postoje strany Gruzínský sen.                

V červenci 2024 SSSG předvolala několik gruzínských bojovníků na Ukrajině, včetně Konstantine Jghamaia, Beso Bendelianiho, Lasha Chigladzehiho, Vazha Tsetsadze a Nadima Khmaladzeho k výslechu v rámci utajovaného vyšetřování. Vyšetřování probíhá podle článku 315 (spiknutí nebo vzpoura za účelem změny ústavního pořádku) a článku 18-323 (terorismus) gruzínského trestního zákoníku. Od jara 2024 ruské právo uznalo Gruzínskou legii za teroristickou organizaci.

Já si tedy nejsem úplně jistý, jestli by se měli poslanci Progresivního Slovenska nebo taťka od Šimečky s tímto žoldákem nechat fotit. No nicméně nejsou jediní, třeba v letech 2017 a 2018 zveřejnil Mamulašvili na Facebooku fotky z amerického Kapitolu a tam je s nejvyššími představiteli výboru pro zahraniční vztahy Sněmovny reprezentantů. Patřili mezi ně tehdejší poslanec Eliot Engel, poslankyně Carolyn Maloneyová, bývalý poslanec Sander Levin, poslanec Doug Lamborn a bývalý poslanec Dana Rohrabacher. Na dalších fotografiích je zachycen při návštěvě senátních kanceláří, včetně kanceláře senátorky Dianne Feinsteinové, bývalé předsedkyně senátního výboru pro zpravodajské služby. 

Fico tvrdí, že Gruzínská legie dostala od organizace Mír Ukrajině 150 tísic dolarů a dává to do spojitosti s jeho tvrzením. Tak mě napadá, že pokud se Mamulašvili vždycky fotí s těma, co ho platí, tak má Fico fakt problém... (sarkasmus)“, uzavřel svůj komentář na facebookovém profilu Pavel Šik.

(nov, prvnizpravy.cz, repro: facebook)


Anketa

V případě, že by hnutí ANO sestavovalo vládu, jak by měla podle vás vypadat?