Rekonstrukce Ukrajiny nestojí jen na miliardách. Chybí lidi. A hlavně práceschopní lidé v dobré psychické kondici.
„Aby ekonomika fungovala, musí se vrátit alespoň 4 miliony z 8 milionů uprchlíků. Nestačí ale jen přijít – musí být schopní znovu žít, pracovat,“ prohlásil vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný v podcastu Ptám se já. Podle něj je proto i jedním z klíčových úkolů podpora duševního zdraví navrátivších se, a firmy by tak měly nabízet terapii stejně samozřejmě jako kartičku do fitka.
Bývalého europoslance Jana Zahradila toto téma zaujalo, nad slovy vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny se pozastavil a směrem k vládě pak vyslovil několik tazí a otázek.
Nějak si neumím představit, že lidé, kteří raději opustili svou zemi, než by za ni proti Rusku bojovali, budou extra dychtiví se do ní po válce vrátit a podílet se na její obnově.
A protože v ČR je nejvíce ukrajinských uprchlíků na počet obyvatel, tak pár otázek:
Řeší někdo na vládní úrovni v předstihu nějakou repatriační strategii - jak motivovat uprchlíky z Ukrajiny k návratu, až válka skončí? Což může nastat rychleji, než si myslíme.
A jsme snad, také potichu, smířeni s tím, že bez návratu těchto uprchlíků se z Ukrajiny stane “failed state”, který si západní mocnosti rozeberou mezi sebou? A který bude disponovat jediným pozoruhodným, avšak i potenciálně rizikovým fenoménem - totiž funkční a vyzbrojenou armádou z těch, co neodešli a které žádná západní armáda nemůže konkurovat?