Zřizovatelé škol jsou v České republice většinou obce. Podle odborářů je návrh z dílny ministerstva školství nepřipravený a hrozí zhoršení podpůrných služeb ve školách. Z tohoto důvodu proto odboráři žádají o jeho stažení. A pokud by se do školské novely při projednávání ve Sněmovně návrh skutečně dostal, hrozí odboroví předáci protesty, kteří také na podporu požadavku spustili petiční akci.
Vedení Českomoravského odborového svazu pracovníků školství to oznámilo na tiskové konferenci. Podle odborů je ve školách zhruba 69 000 míst nepedagogů, třeba kuchařek, školníků, IT pracovníků, ekonomů a správců laboratoří či dílen.
Většinu základních škol zřizují obce. Podle plánu by podpůrné profese měly hradit z rozpočtového určení daní, ne ze státního rozpočtu. Odboráři poukazují na to, že menší obce velké rozpočty nemají. Obávají se toho, že školy tak na neučitelské síly nebudou míst dost peněz a přijdou o ně.
Školské odbory návrh odmítají. Odstartovaly dnes kampaň s názvem Vládo, neházej nepedagogy přes palubu! s petiční akcí. Chtějí získat 10 000 podpisů do března, aby se uskutečnilo veřejné slyšení se zákonodárci. Pokud by se návrh měl uzákonit, pohrozili předáci protesty.
Odboráře podpořila europoslankyně za koalici STAČILO Kateřina Konečná, která zároveň upozornila na další "nejistotu" pro zaměstnance v podobě úpravy zákoníku práce.
A teď ještě - zřejmě jako odměnu - dostanou od vlády nejistotu v podobě úpravy zákoníku práce tak, aby mohli být vyhozeni bez udání důvodu…
A aby toho stresu neměli málo, tak jsou nyní vystaveni nejistotě, jak to s nimi bude, protože vláda chce jejich financování hodit na obce a kraje,“ poznamenala na facebooku záměry ministerstva školství Konečná s dovětkem, že sice nemá ráda lidi, kteří nepracují, ale u premiéra Fialy by udělala výjimku a prosí ho, aby už nic nedělal a neničil dále lidem život.