„Veřejnoprávní Česká televize šíří dezinformace? Nebo jak si mám vysvětlit následující? Igor Lukeš, profesor historie a mezinárodních vztahů na Boston University a pravidelný host na ČT24, v průběhu voleb:
"Žijeme v post faktickém světě! Fakta jsou nám nepříjemná, fakta nám stojí v cestě.... Fakta lidi nezajímají. Dneska lidi zajíma pocit..."
"Lidé volí proti svým zájmům, takže například chudí, nebo ti nejchudší, volí Republikány, kteří za těch předchozích 4 let vlády pana prezidenta Trumpa, prokázali, že jsou schopní snižovat daně, ale ne těm chudým, jenom těm nejbohatším!"
Moderátor vedoucí zahraniční redakce ČT Martin Řezníček, který dotazovaným příznivcům Republikánů skákal do řeči a neustále je "factcheckoval": Úsměv. Bez reakce. Konec rozhovoru.
A tedy ta fakta o tom, co Trump skutečně udělal, která zjevně stojí v cestě a nezajímají především Lukeše:
- Trump podepsal zákon o Snížení daní a pracovních místech - největší balík daňových reforem v historii.
- Od přijetí daňových škrtů se zvýšil podíl celkového bohatství v držení dolní poloviny domácností, zatímco podíl v držení horního 1 procenta se snížil.
- Více než 6 milionů amerických zaměstnanců získalo díky těmto daňovým škrtům zvýšení mezd, bonusy a vyšší benefity.
- Příjmová nerovnost klesala dva roky v řadě a nejvíce za více než deset let.
- Žádosti o podporu v nezaměstnanosti dosáhly téměř 50letého minima.
- Spodních 50 procent amerických domácností zaznamenalo 40procentní nárůst čistého jmění.
- Mzdy rostly nejrychleji u pracovníků s nízkými příjmy a dělníků – nárůst mezd o 16 procent.
- Typické čtyřčlenné rodině s příjmem 75 000 dolarů ročně byla snížena daň z příjmu o více než 2 000 dolarů - jejich daňový účet se tak snížil na polovinu.
- Příjem rodin střední třídy se zvýšil téměř o 6 000 dolarů – více než pětinásobek zisků za celou předchozí správu.
- Prakticky zrušil nespravedlivou daň z majetku neboli daň z úmrtí.
- Snížil sazbu daně z podnikání z 35 % - nejvyšší ve vyspělém světě - až na 21 %.
- Malé podniky si nyní mohou odečíst 20 procent svých příjmů z podnikání.
- Více než 400 společností oznámilo ve Spojených státech bonusy, zvýšení mezd, přijetí nových zaměstnanců nebo nové investice.
- Amerika získala 7 milionů nových pracovních míst – více než trojnásobek odhadů vládních expertů.
- Míra nezaměstnanosti dosáhla 3,5 procenta, což je nejméně za půl století.
- Dosaženo 40 měsíců v řadě s více volnými pracovními místy než najatými.
- Více Američanů uvedlo, že je zaměstnáno než kdykoli předtím – téměř 160 milionů.
- Počet lidí, kteří se hlásí k pojištění v nezaměstnanosti jako podíl na populaci, byl rekordně nejnižší.
- Příjmy vzrostly v každé jednotlivé oblasti metra ve Spojených státech poprvé za téměř 3 desetiletí.
- Míra nezaměstnanosti Afroameričanů, Hispánců, Asijských Američanů, domorodých Američanů, veteránů, jednotlivců s postižením a osob bez maturity dosáhla rekordních minim.
- Nezaměstnanost žen dosáhla nejnižší úrovně za téměř 70 let.
- Závislost na potravinových lístcích klesla téměř o 7 milionů lidí.
- Míra chudoby Afroameričanů a Hispánců dosáhla rekordních minim.
Lukeš se neustále podivoval, jak můžou lidi Trumpa volit. No tak tento seznam, je ten důvod pane Lukeši.
Kromě toho v jiném rozhovoru moderátor Řezníček podsouval hostovi: "Za vlády Trumpa přišla americká ekonomika o tři miliony pracovních míst."
Kromě toho, že to nebyly tři miliony, ale 2.7, tak pan Řezníček jaksi "zapomněl" dodat, což znamená, že je buď naprosto nekompetentní, nebo záměrně manipuloval diváky, že za tři roky vlády Trumpa, do počátku pandemie, přibylo v USA téměř 10 milionů nových pracovních míst a jím zmiňovaná ztráta nastala po roce řádění nemoci a nastala samozřejmě po celém světě. Takový "drobný detail".
Řezníček ovšem jel celý večer pecky, jako kdyby byl členem štábu Demokratické strany. Vrcholem bylo, když opakoval tuto dezinformaci: "Vádí vám, že (Trump) zosnoval útok... lépe řečeno podnítil lidi, aby šli na kapitol... Vadí vám, že zpochybňuje demokratické instituce, včetně soudů?"
Opět lež. Americký Senát v roce 2021 odhlasoval zproštění viny bývalého prezidenta Donalda Trumpa z podněcování povstání 6. ledna v Kapitolu USA. Pokud s tím Řezníček nesouhlasí, tak sám zpochybňuje demokratické instituce.
Toto jsou jen ty nejhorší případy, na které jsem narazil zcela náhodně pokaždé, když jsem přepnul na vysílání ČT24, z něhož jsem viděl naprostý zlomek, takže by se toho jistě našlo MNOHEM víc.
A mohl by mi někdo vysvětlit, proč bych si měl povinně platit podobnou propagandu, nebo neschopnost, když si sám dokážu najít mnohem důvěryhodnější a méne zavádějící zdroje zdarma?" pokládá otázku na konci svého mediálního rozboru Vávra.