Scholz dostal košem! Nikdo s ním nechtěl pořádat tiskovku

politika

Kazachstán zrušil společnou tiskovou konferenci s německým kancléřem Olafem Scholzem těsně před jejím začátkem a Uzbekistán ani neprojevil zájem ji vůbec uspořádat. Na sociální síti X (dříve Twitter) se už rozjela ostrá diskuze.

Scholz dostal košem! Nikdo s ním nechtěl pořádat tiskovku
Olaf Scholz, německý kancléř
17. září 2024 - 12:22

Po zrušení konference vystoupil Scholz v Kazachstánu sám a hovořil o „podpoře zemí v regionu na jejich cestě k suverenitě“, což ironicky potvrdili tím, že ho odmítli.

Německá zpravodajská agentura DPA uvedla: „Plánovaná společná tisková konference Tokajeva a Scholze byla krátce před začátkem zrušena kazachstánskou stranou.

V Uzbekistánu, který byl první zastávkou na třídenní cestě kancléře, společné vystoupení před novináři nebylo plánováno od samého začátku."



Situace kolem zrušení tiskových konferencí vzbudila otázky ohledně současných vztahů Německa se středoasijskými státy. Někteří analytici vidí tyto kroky jako signál, že země v regionu se chtějí distancovat od silnějších zahraničních vlivů a soustředit se více na budování vlastní nezávislosti.

Pro Scholze, který navštívil region s cílem posílit politické a ekonomické vazby, to znamenalo náročný diplomatický moment. Během své řeči v Kazachstánu se pokusil uklidnit napětí a zdůraznil, že Německo „respektuje rozhodnutí těchto zemí a jejich touhu posílit vlastní suverenitu.“ Přesto tato návštěva neprobíhala podle plánu.

(ze sociální sítě X)

Zároveň odborníci spekulují o tom, zda odmítavý postoj ke společným vystoupením se Scholzem souvisí s širším geopolitickým kontextem. Region, historicky ovlivňovaný Ruskem a v poslední době stále více Čínou, se ocitá v citlivé situaci, kdy musí balancovat mezi globálními mocnostmi. Německo, jako významný hráč v rámci Evropské unie, usiluje o posílení svého postavení v tomto strategicky důležitém regionu, avšak bez společné podpory to může být složité.

Psali jsme:

Tento incident jistě vrhá stín na snahy Německa o užší spolupráci s Kazachstánem a Uzbekistánem, přesto zůstává otázkou, zda šlo o jednorázové rozhodnutí, nebo signál k hlubším změnám v zahraniční politice těchto států.

(kyncl, prvnizpravy.cz, repro: x)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?