19. ledna 2025 - 08:55
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová varovala před zahraničním vměšováním do voleb a upozorňuje na rostoucí hrozbu, kterou prý představují dezinformační kampaně a manipulace volebního procesu ze strany zahraničních aktérů.
Jako klíčové příklady uvádí Moldavsko a Rumunsko, kde se v posledních letech měly objevit pokusy o ovlivňování voleb prostřednictvím propagandy, kybernetických útoků a finanční podpory proruských politických subjektů. Podle ní by i Česká republika měla být ostražitá a přijmout preventivní opatření k ochraně demokratických procesů.
Pekarová Adamová však sama dezinformuje, když dává Rumunsko jako příklad. Tam se totiž ukázalo, že žádné vměšování do voleb ze zahraničí neprobíhalo (ani z Ruska, jak často naši vládní představitelé uváděli v médiích).
Přesto šéfka TOP 09 tvrdí, že by Česká republika měla být ostražitá a chránit demokratické procesy.
„Nejen tyto případy jsou jasným varováním - hrozby pro demokratické procesy jsou obrovské a musíme jim čelit. Mělo by jít o společný zájem státní správy, občanské společnosti i všech politických subjektů. Ráda opět zorganizuji podobnou akci,“ napsala Pekarová Adamová na sociální síti X.
Na sociálních sítích se rozjela hned vášnívá debata a lidé často vyjadřovali rázně svůj nesouhlas s tvrzením šéfky Poslanecké sněmovny.
Někteří kritici zpochybňují, že by v Rumunsku došlo k jakémukoli zahraničnímu vměšování do voleb, a tvrdí, že volby proběhly standardně a demokraticky: „To Rumunsko zní jako normální legitimní fungování demokracie. To, že nevyhrál váš favorit, není nic nedemokratického, ani to neznamená ‚krádež‘,“ upozornil např. jeden diskutérů na síti X.
„Současné vládní strany volby nevyhrají. Strategie ‚Putin‘, ‚Babiš‘ nevychází. Bude tedy potřeba zpochybnit rozhodnutí českých voličů a volby prohlásit za zmanipulované. Kampaň k tomuto kroku začala, další část zaplatí volič formou reklamy, kterou vláda schválila. To je ten Západ?“ napsal další účastník diskuse.
Do předsedkyně Poslanecké sněmovny se ostře pustil právník Tomáš Nielsen, který ironickým rýpnutím naznačil, že pokud jsou volby tak nebezpečné, nebylo by lepší je zrušit úplně?
Kritizoval také korespondenční volbu, která má být v roce 2025 poprvé zavedena pro Čechy žijící v zahraničí. Podle kritiků a zástupců opozice, je tento systém snadno zneužitelný a může ohrozit férovost voleb.
„Mě by zajímalo, jestli ještě existuje jeden dospělý člověk, který Vás bere vážně. Včetně členů TOP 09,“ poznamenal Nielsen.
Psali jsme:
K Pekarové Adamové se přidal í šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, podle kterého se letošní parlamentní volby stanou hlavním předmětem a cílem zájmu dezinformačních platforem, stejně jako dezinformačních stránek a skupin na sociálních sítích.
Koudelka to řekl na sněmovním semináři k problematice zahraničního vměšování do volebního procesu. Ačkoli je počet konzumentů dezinformačního obsahu v Česku relativně omezený, nové technologie, především umělá inteligence, mají v období před volbami potenciál některé narativy rozšířit i mezi výrazně širší obecenstvo, míní.
(nov, prvnizpravy.cz, repro: cnn prima)