12. července 2023 - 08:20
Např. použití termínu „občanská válka“. V tzv. mainstreamových médiích se objevuje termín občanská válka minimálně, více v neformálních a protestních médiích, upozorňuje v komentáři pro Prvnizpravy.cz publicista František Roček
Náhodný incident, ne rozklad státu
Zastřelení mladíka Nahela skončilo naštvaností přistěhovalecké komunity z Nanterre na okraji Paříže, kde mladík žil s matkou. Nanterre se stalo počátečním bodem protestů. Míra šíření násilí je závislá na schopnosti policie rychle přivést protestanty k rozumu.
Nepokoje se šíří různými způsoby:
- základem jsou nepokoje v komunitě zaměřené proti policii a devastace symbolů moci (útok na policejní auta a služebny, radnice, pošty),
- protesty a devastace se šíří místy nejmenšího policejního odporu,
- když policie rozehnala výtržníky, ale nedokázala jejich akcím zabránit,
Tyto principy platí kdekoliv, nejsou specifické jenom pro Francii. Klíčem k rozšíření nepokojů je vnímání policejní zranitelnosti.
Lidé z ghett (předměstských chudinských čtvrtí) byli též posilováni vědomím jak ostatní místní obyvatelé, i ze vzdálenějších komunit, jsou připraveni načechrat policii peří.
S rozrůstáním nepokojů jsou spojeny i chyby policejního vedení. Některé policejní taktiky neúmyslně usnadní šíření nepokojů na různá místa:
To vše se ve Francii projevilo, protože politici příliš váhali s masivním nasazením policejních sil, aby si nějací sluníčkáři nemysleli, že silné nasazení policejních sil je cosi rasistického. Důsledkem bylo:
- váhavé nasazení menších policejních sil, které nezvládnou zachytit nápor prvních agresivních demonstrací,
- pozdní nasazení silné techniky (vrtulníky, obrněné vozy).
Další chyby policejního nasazení:
- např. když se policie rozhodne vyklízet centra a důležité ulice měst od nakupujících. Tím otevře manévrovací prostor pro skupiny agresivních demonstrantů,
- snaha používat proaktivní metody v místech, o kterých se úředníci a policie obávali, že jsou náchylné ke vzbouření. Účinek je opačný, protože větší množství policejních hlídek v ulicích vyprovokuje protipolicejně/protirežimně zaměřené skupiny k akcím. Neboť, nejlépe vypadají policejní auta, když hoří.
Fenomén občanské války?
Optimisté říkají, že demonstranti / rabovací brigády byli tak šikovní, že škody dosáhnou více než 1 miliardu eur.
Od začátku nepokojů spočítalo ministerstvo vnitra do středy 5. 7. (doba nejintenzivnějších útoků), že se událo:
23 878 pouličních požárů, včetně požárů odpadků, 12 031 požárů vozidel, 2 508 požárů nebo poškození budov, z nichž 273 patří bezpečnostním složkám státu, 105 požárů nebo poškození radnic a 168 útoků na školy.
Je to signál občanské války? Není.
Ale někteří politici, zvláště v pravé části politického spektra, si myslí, že ano: „Je zjevné, že se nacházíme (poznámka: v rané fázi) občanské války. To jsou střety mezi obyvatelstvem a orgány veřejné moci. Máme tu etnickou vzpouru, ale lidé se chovají i prospěchářsky, všude se rabuje,“ nebo „vláda by měla "tvrdě potlačit" nepokoje a popsal je jako „začátek občanské války, etnické války". Řekl to Eric Zemmour, krajně pravicový, protiimigrační politik, který se v roce 2022 ucházel o francouzského prezidenta na Europe 1.
Nezačínala občanská válka, protože nepokoje, hořící auta, rabování a v okamžicích nepokojů stav momentálního místního bezvládí – to je málo. Důvod, proč došlo k nepokojům, je nahodilý. Mohlo dojít k jinému incidentu zneužitému k hysterii a násilí v jiný den na jiném místě.
Jednalo se jenom o kampaň, o krátkodobou zátěž demonstracemi, které plynule přešly v rabování. Kampaň ukazuje nespokojenost s administrativou, demonstruje potenciál moci, provádí aktuální test politické neschopnosti vlády a policie.
Vzbouření nemělo jednotné vedení (velení), jenom síťovou koordinaci:
- pomocí mobilních telefonů a sociálních sítí se mohli domlouvat vedoucí představitelé komunit, skupin, gangů a náhodných místní společenství v rámci místního bloku domů domluvit na zahájení a obecném směrování nepokojů,
- součástí domluvy může být i rozdělení rajónů pro rabovací akce, včetně domluvy, že pro dnešní večer soupeřící místní gangy budou spolupracovat, tedy minimálně nebudou bránit konkurenci pohybovat se v jejich prostoru, aby byl zvýšen tlak na policii, a lépe se rabovalo.
- je těžké odlišit kdy rabovací akce byly součástí určité momentální taktiky, a kdy se jednalo o zcela nahodilou iniciativu skupinek lidí.
Fenomén svatého delikventa
Smrt nějakého Nahela měly gangy a účelové skupinky z předměstí, ale i politické skupiny, doslova „na háku“. Pro ně to byla jenom zástupná událost, kterou mohly využít.
Agresivita demonstrantů na počátku byla částečně zapříčiněna i chybou policie, když v první chvíli mlžila, že mladík najížděl na policisty. K výstřelu došlo až v okamžiku, kdy se mladík s autem znovu rozjel.
Jiří X. Doležal v článku z 1. 7. 2023 na Forum.cz asi jako jediný na české mediální scéně rozumně popsal událost, ke které došlo. Cituji:
„…Začátkem týdne zastavila francouzská policie při silniční kontrole auto se třemi mladými muži s imigračním pozadím. Řídil sedmnáctiletý Nahel. Po výzvě ke kontrole dokladů se znovu rozjel a pokusil se policii ujet. A policista, který ho kontroloval, na něj vystřelil. Nahela výstřel usmrtil.
Podle vyšetřovatelů prý policista použil zbraň nelegálně, ale já bych k tomuto závěru potřeboval nějaké bližší vysvětlení. Myslím, že když se někdo pokusí ujet silniční kontrole, že má být zastaven – a že je lepší, aby policie střílela hned, než po třeba několik desítek minut trvající honičce, kdy by se řidič pokoušel ujet mnoha policejním vozům, co by ho pronásledovaly. Taková honička by s největší pravděpodobností v ulicích města ohrozila spoustu lidí okolo. A nakonec by policie stejně střílela – ovšem na jedoucí auto, takže s řádově vyšší pravděpodobností, že výstřel zasáhne někoho nevinného, kdo jde kolem. Takže by bylo dobré, aby vyšetřovatelé kauzy uvedli i to, co měl vlastně onen nešťastný policista dělat jiného. Ono totiž opravdu nejde, aby policista nechal být řidiče, který se rozhodne ujet kontrole. To by znamenalo konec vlády zákona. Zákrok a nešťastná smrt, kterou vyvrcholil, však vyvolaly masivní vzpouru v imigrantských čtvrtích…“
Kecy o ničem
Tzv. levicoví politici odsoudili prohlášení policie jako výzvu k občanské válce a hrozbu vzpoury. Neboť největší policejní odborová organizace Alliance Police Nationale v pátečním prohlášení 30. 6. 2023 odsoudila "divoké hordy" a "škůdce", kteří stáli za zapálením dvou tisíc aut a vyrabováním několika obchodů při nepokojích v noci ze čtvrtka na pátek. Další policejní odbory, UNSA, se připojily k Alianci a vyzvaly ji k "boji" ve "válce", kterou "vláda musí vzít na vědomí".
Levicoví zákonodárci odsoudili prohlášení policie jako výzvu k občanské válce a hrozbu vzpoury. „Ti, kdo chtějí klid, by neměli přilévat olej do ohně," prohlásil Jean-Luc Mélenchon, vůdce krajně levicového hnutí Nepoddajná Francie. Tím ve své politické blbosti nahráli rabujícím pseudo - demonstrantům.
Nebo 29. 6. 2023 Frankfurter Allgemeine Zeitung evokoval „scény občanské války" a byl prý znepokojen tím, že „některé čtvrti byly během výbuchu násilí zcela ponechány samy sobě". „Mezi politiky převládá obava, že už nemohou kontrolovat rozsáhlý požár," dodal německý deník.
Malého grázlíka Nahela využil kdo mohl jako politickou trampolínu. Typickou je událost z pařížské radnice. Spolu s emeritním senátorem Jaroslevem Doubravou jsme se shodli, že otázka imigrace nemá v sobě ani pravicový ani levicový náboj, ani otázka činnosti policie. Vydával vyhraněný neověřitelný názor na určitá konání rozsáhlého systému jako je policejní sbor za paušální politický názor je utkvělou představou.
Sluníčkářské polopravdy
Typickým příkladem slunáčkářských podivností je zpravodajství ze zasedání pařížského zastupitelstva 5. 7. 2023. (
www.leparisien.fr):
V 15:32 hod. zástupkyně odpovědná za městskou politiku Anne-Claire Boux si vzala slovo a požádala policejního komisaře, aby
„spolupracoval na řešení problému rasismu v policii".
Toto obvinění bylo povrchně aktivistické. Senátor Doubrava v připravované stati o rabovací válce ve Francii uvádí, že zmíněná Anne-Claire Bouxová, inženýrka v oblasti obnovitelných energií a konzultací, je členkou sekty – klimatická aktivistka. Kromě toho je místostarostkou Paříže zodpovědnou za městskou politiku a zvolena za 18. obvod. Její paušální obviňování policie z rasismu je pochopitelné, protože je sektářkou – hysterkou z Europe Ecologie – Les Verts Paris, nátlakové organizace v rámci politické ekologie (
https://eelv.paris/). Prý Bouxová provádí
„rozhodnou a angažovanou akci ve službách obyvatel dělnických čtvrtí s cílem bojovat proti sociálním, územním a environmentálním nerovnostem, aby občané mohli získat zpět své město. Podporuje příkladnost institucí pro obnovení důvěry s obyvateli.“
Tato sektářka dále na jednání pronesla: „Nemůžeme popřít soudní systém, který odsoudil stát za diskriminační kontrolu na Gare du Nord, ani nemůžeme popřít varování OSN."
Také podle Bouxové soud odsoudil stát čili policii za policejní kontroly v Gare du Nord. Jaká je realita?
V roce 2013 celkem 13 mužů zaútočilo na stát – obvinilo policii, že prováděla hrubé kontroly, někdy spojené s prohmatáváním, urážkami nebo pomlouváním. V první instanci byla žaloba zamítnuta, odvolací soud rozhodl ve prospěch pěti z nich, po dalším odvolání šel případ až ke kasačnímu soudu.
V internetové informační žumpě není problém dohledat co se skutečně dělo: Francouzská administrativa byla nakonec odsouzena kasačním soudem v roce 2016. Problémy byly uznány jenom ve 3 případech, v 10 nebyla prokázána diskriminační kontrola. Tedy jednotlivé problémy, žádné systematické selhání.
Pokud hysterka Bouxová na adresu policie řekla, že „nemůžeme popřít varování OSN“, myslela tím, že Úřad OSN pro lidská práva v pátek uvedl, že zabití mladíka severoafrického původu bylo „okamžikem, kdy se země musí vážně zabývat hlubokými otázkami rasismu a rasové diskriminace při vymáhání práva". Byl to zcela formální žvást bez významu, bez jakýchkoliv souvislostí, protože případ smrti nebezpečného mladíka musí být prošetřen. Prohlášení francouzského ministerstva zahraničí formálně odmítlo obvinění jako "zcela nepodložené".
Viděli jsme francouzský nácvik občanské války?
Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů naznačil, že po smrti 17letého mladíka Nahela, který ujížděl policii, stojí Francie na prahu občanské války. Občanské války, v níž mohou na jedné straně stát potomci migrantů, kteří rádi provokují policisty – a na straně druhé politici a příslušníci bezpečnostních složek, kteří čelili teroristům např. v Mali a dnes jsou odhodláni ve Francii bránit demokracii.
V článku „Francie: povstání, gerila anebo občanská válka?“ 3. 7. 2023 Jiří Paroubek (blog.idnes.cz) nenapsal o francouzských nepokojích téměř nic zajímavého, jenom konstatoval: „… jedna z klíčových zemí Západu je ve vážných problémech a je jen otázkou času, kterou cestou se násilí vydá. Zda to bude dlouhotrvající gerila, která bude ničit francouzská města anebo dokonce občanská válka, pokud se do ní zapojí i další vrstvy obyvatelstva.“
Ve skutečnosti šlo v minulých dnech pouze o nácvik možné občanské války, která jednoho dne bude v rukou rozvědek islámských států. Tyto rozvědky budou chtít zformovat Francii do stavu mocensky rozvrácené administrativy komandované korporacemi, v jejichž spodních patrech je silně investující islámský ropný kapitál. Francie se stává ideálním státem, kde v EU může dojít k rozvrácení dosavadního systému moci. Ale to je na samostatné téma.
Čím bude Francie vláčnější, tím bude pro korporace přitažlivější. Lze to nepřímo vyčíst i z prohlášení: „To, co se událo … nemyslím si, že to poškodilo atraktivitu Francie pro investory,“ uvedla Marguerite Berardová, která v bance BNP Paribas vede divizi retailového bankovnictví. A to i přesto, že pobočky banky po celé zemi byly rabovány a vypalovány, jak uvedla zpráva ČTK z 10.7.2023.