15. srpna 2023 - 07:20
„Teprve se uvidí, zda tato schůzka může vytvořit "období okna" pro mírové urovnání ukrajinské krize,“ uvedl později čínský web
www.163.com. Americký roztleskávač Yun Sun, ředitelem čínského programu a spoluředitelem programu pro východní Asii ve Stimson Center ve Washingtonu, pár dnů po konferenci řekl, že summit je pouze dohodou, o níž je třeba diskutovat… nebylo dosaženo konsenzu mezi zúčastněnými zeměmi. Česky řečeno: Nula od nuly pošla.
Agentura AFP v sobotu 5. srpna 2023 v článku o mírovém tlachání v Džiddě utrousila poznámku, že „Saúdská Arábie hostila rozhovory o ukrajinské válce v sobotu v posledním předvádění svých diplomatických svalů…“ Jde o správný postřeh, uvádí v komentáři pro Prvnizpravy,cz publicista František Roček.
Saudská spasitelská komedie
Mírové rozhovory v Džiddě byly především sebeprezentací Saudské Arábie. Ještě více je tento důvod zřejmý z oslavného článku, který vypotil Faisal J. Abbas, šéfredaktor saudskoarabských novin Arab News dne 6. srpna 2023. Jeho oslavný článek „
V Džiddě se pragmatismus Saúdů ukazuje jako životně důležitý pro Ukrajinu“. (
www.arabnews.com/node/2350566)
Též šéfredaktor uvádí, že „…ukrajinské rozhovory v Džiddě byly mnohem víc než jen nalezení mírového návrhu. Podle mého názoru představovaly triumf moudrých, trpělivých a pragmatických názorů nové Saúdské Arábie nad populistickým, někdy iracionálním a ideologickým rozhodováním, které dnes – bohužel – zamořuje většinu západních demokracií…“
Přitom saudský islámský režim je primitivně diktátorský. Teprve v posledních letech v rámci zlepšování image povoluje ženám některá jinde zcela samozřejmá práva.
Ještě legračnější je óda na jedinečnost Saudské Arábie na konci šéfredaktorova článku:
„Předpokládám, že výsledky nedávno skončeného setkání budou sloužit jako výchozí bod pro diskusi, nikoli jako konec. Pokud to však znamená, že posuneme cíle od potenciálního zničení k možné diskusi, je to již obrovská výhra pro lidstvo.
Proč tedy Saúdská Arábie prochází tímto úsilím? No, podívejte se na to takto: Pokud reformy a ambice zavedené Vizí 2030 vnesly království nově nalezené superschopnosti, pak filozofie musí být - abych citoval zesnulého komiksového génia Stana Lee - že s velkou mocí přichází velká odpovědnost.
Viděli jsme to v akci, když Saúdská Arábie pomohla evakuovat občany jiných zemí ze Súdánu, spolu se svými vlastními. A to je důvod, proč je neoblomná v řešení Súdánu, Jemenu, zavádění zelených iniciativ a hledání spravedlivého řešení pro Palestince.“
Pár detailů o žvástech Saudů a USA
Opět si připomeňme článek Faisala J. Abbase, v němž je též pasáž: „…. Na začátku konfliktu byla Saúdská Arábie obviněna z toho, že straní Rusku, navzdory skutečnosti, že v OSN hlasovala proti agresi na Ukrajině. Království podpořilo rezoluci Valného shromáždění z 2. března 2022, která požadovala, aby Rusko okamžitě ukončilo svou invazi a bezpodmínečně stáhlo všechny své vojenské síly. Setkáním s ministry zahraničí obou zemí vyslalo království jasný signál, že chce využít svého jedinečného postavení, vlivu a moci ke zprostředkování. Pak, navzdory poklesu cen ropy po návštěvě amerického prezidenta Joe Bidena loni v létě, byla Saúdská Arábie obviněna z podpory Ruska prostřednictvím OPEC+, zatímco realita byla taková, že to byla tatáž dohoda, která umožnila vybudování stability na energetických trzích a důvěry s Moskvou a poskytla nějaký druh páky, která může být použita v případě potřeby… Zatímco současná administrativa v USA pokračuje v politice a obviňuje Saúdskou Arábii, že straní Rusku, prezident Volodymyr Zelenskyj sám poděkoval království za jeho úsilí a podporu Ukrajině, která zahrnuje více než 400 milionů dolarů pomoci. Nyní se po uzavření rozhovorů v Džiddě vynořuje nová příležitost…“
Saudové mají spočítáno, že se jim vyplatí poskytnout čas od času kyjevské Ukrajině nějakou kost k ohlodání a pár vět útěchy. A politickými kecy kličkovat mezi Ruskem, Čínou a USA.
Setkání ve jménu kšeftu
Mírová konference připomínala předtančení. Začalo v sobotu odpoledne v Džiddě na pobřeží Rudého moře. Podle programu, který viděla agentura AFP, se očekávalo, že zasedání bude obsahovat tři hodiny keců různých delegací před dvouhodinovou uzavřenou diskusí a večeří.
Každý obchodník cítí povinnost být ke svým zákazníkům vstřícný a uctivý. Podobně Saudové chtěli ukázat, že jejich ropa je mírotvorná. Saudové tím vyhověli USA, protože setkání mělo zapojit zejména členy a kandidáty bloku BRICS, kteří na rozdíl od západních států zaujali neutrálnější postoj k válce. Čína vyslala zvláštního zástupce pro euroasijské záležitosti Li Hui, Indie a Jižní Afrika vyslaly „úředníky“, zatímco Celso Amorim, zvláštní poradce pro mezinárodní záležitosti prezidenta Luize Inacia Luly da Silvy, měl naplánované setkání jenom prostřednictvím videokonference.
Psalo se o diplomatech a úřednících, z Prahy tam dorazil nějaký náměstek ministra zahraničí, čili přiletěli většinou menší diplomatické myši. Všichni věděli, že o nic nejde.
V českém prostředí připomenul Jiří Weigl, že „Rusko nebylo pozváno a cílem konference bylo pouze prezentovat ukrajinský plán, který předpokládá vojenskou porážku Ruska… Desetibodový Zelenského „plán“, který předpokládá vojenskou porážku Ruska, jeho politickou kapitulaci a mezinárodní potrestání, ale žádným mírovým plánem není. To je deklarace ukrajinských maximalistických válečných cílů.“
Tím, že na 40 států se zúčastnilo mejdanu v Saudské Arábii, mají politické alibi vůči západní politické reprezentaci, že mají mírotvornou snahu. Nemůže na ně Západ útočit, že podporují zlotřilé Rusko.
Kdo přímo není v klubu milovníků americké války s Ruskem na Ukrajině, přijel sondovat terén a ukázat se. O to šlo Saudské Arábii, aby USA (a jeho Západníci) měli Saudy přiměřeně rádi, že konferencí pomohl vzbudit mediální zdání jakési protiruské fronty.
V tom smyslu napsal z Moskvy Jiří Just (10. 8. 2023, Lidové noviny): „Schůzky se zúčastnily nejen země aktivně podporující Ukrajinu…, ale i státy, jež se ohledně ukrajinského konfliktu snaží vystupovat neutrálně a udržují vztahy s Moskvou. Do Džiddy tak přijela jednat o mírovém řešení války na Ukrajině protiváha skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 – neformální klub BRICS, tedy Brazílie, Indie, Jihoafrická republika a hlavně Čína… Zapojení Číny a dalších zemí BRICS, ale rovněž Turecka, do mírových iniciativ zvyšuje šanci, že Moskva bude pod větším diplomatickým tlakem z různých stran včetně těch spřátelených, což může rozšířit prostor pro mírové rozhovory…“
Ještě legračněji úvahu vypustily na web Britské listy pod srandovním titulkem „Kreml vidí hrozbu diplomatické izolace“ z 11. 8. 2023. Z textu se nic nedozvíte:
„… Ukrajina se snaží najít novou taktiku - zapojit země globálního jihu do dialogu a zároveň diplomaticky izolovat Rusko, řekl současný ruský diplomat pro The Moscow Times. Globální Jih jako celek podporuje tezi o územní celistvosti a nezávislosti Ukrajiny. "Úkolem Kyjeva je učinit z těchto zemí, když ne spojence, tak partnery. A pak, pokud bude dosaženo obecného konsenzu, Ukrajina se ho pokusí prohloubit a nastolit citlivější otázky, aby takový konsenzus vytvořila. To je přesně to, co se nyní děje," říká partner The Moscow Times.
Když text přeložíme do češtiny, noviny (založené v Rusku v roce 1992) dnes již vydávané mimo Rusko, jsou nositeli západnických přání.
Úvahy v Britských listech jsou jenom politické výkřiky. Ve skutečnosti všem jde o kšeft. O vyvažování výhod čachrování s různými silnými zeměmi. Pověst západních států hodně upadla. USA a další tzv. Západníci z G7 se stali nebezpečnými partnery vydírajicími kohokoliv politickými sankcemi. Kromě toho se objevuje oživené stigma, že země G7 jsou bývalí koloniální zloději.
Co v Britských listech je uváděno jako nová taktika, je základní taktikou využívanou západními propagandisty již řadu let, ne jen od roku 2022, kdy probíhá americko – ruská válka na Ukrajině.
Jeden z cílů ekonomické války: Rozložit BRICS
USA mají zatím sílu ovlivňovat jiné státy s pomocí dosavadní ekonomické moci. Ekonomika je válečným nástrojem. V souvislosti s tím je pro USA důležité rozložit skupinu BRICS.
Politicky mnoho rozvojových zemí globálního Jihu nevnímá konflikt na Ukrajině stejně ostře jako političtí oficiální Západníci. Pro mnoho zemí v Africe, Asii, na Středním východě a v Latinské Americe je rozhodnutí zůstat v konfliktu neutrální velmi přitažlivé. Mnozí jsou silně závislí na obchodu, investicích nebo zbraních jak západních mocností, tak z Číny i Ruska.
Po zahájení válečnické konfrontace USA s Ruskem na Ukrajině se urychlují snahy o rozšíření prestižního klubu BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika). Letošní summit skupiny BRICS proběhne v druhé polovině srpna v Jižní Africe. Blok pěti zemí plánuje oznámit rozšíření o další státy. Na stole je asi 22 formálních žádostí o členství a 20 neformálních žádostí z jiných rozvojových zemí. Patří mezi ně údajně Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Indonésie, Bangladéš, Argentina, Egypt, Írán, Kuba a Kazachstán.
USA doufají, že BRICS rozloží, protože existují konkurenční agendy uvnitř bloku. Indie nemá nejlepší vztahy s Čínou, brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva je údajně opatrný, vzhledem k možnosti ekonomických problémů s USA a EU.
Šanghajská organizace pro spolupráci je zaměřena především na obranu a bezpečnost. Ekonomika je za vznikem BRICS. Proto jejích zakládajících 5 členů představuje asi čtvrtinu globálního hrubého domácího produktu a více než 15 % světového obchodu.
BRICS byl původně založen, aby rozvíjel ekonomický potenciál, ale do popředí se dostala i politická spolupráce. To u Zápaďáků vyvolává obavy, že by se blok nakonec mohl stát jednotnou protizápadní aliancí.
To je však v bezprostřední budoucnosti velmi nepravděpodobné, hlavně kvůli rozdílným názorům Číny a Indie. Zároveň roste skepse ohledně významu skupiny jako ekonomického klubu. Obecně silná ekonomická výkonnost Číny a Indie kontrastuje s neuspokojivými výsledky v Brazílii, Rusku a Jižní Africe.
Jenže, země BRICS již představují asi čtvrtinu globálního HDP, což je o více než 10 procentních bodů více než před deseti lety. Přibližně od roku 2020 přispěli členové BRICS jako celek ke globálnímu HDP více než průmyslové země G7, pokud jde o paritu kupní síly. Prognóza: 5 rozvojových zemí bude náskok před G7 ve zbytku tohoto desetiletí dále zvyšovat.
Výzkum Světové banky navíc ukazuje, že poprvé za zhruba dvě století se zdá, že celková nerovnost globálních příjmů mezi zeměmi klesá. To je poháněno zeměmi BRICS a kolektivním ekonomickým růstem a velmi velkou populací Indie a Číny.
Američtí odborníci pilně studují jak ekonomicky co nejvíce poškodit Rusko a Čínu a také zabránit skupině BRICS, aby působila jako ekonomicko – politická aliance.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)
43-8974200277/0100
Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX