S korespondenční volbou mají problémy opoziční parlamentní strany ANO a SPD, nespokojenost vyjadřují hlasitě také strany PRO a Svobodní. Podle nich je korespondenční volba účelová a nezaručuje dodržení ústavní zásady o rovnosti, přímosti a tajnosti hlasování. Ve Sněmovně také opoziční poslanci varovali před rozšířením možností manipulace s hlasy a před snížením důvěry veřejnosti ve volby.
„Řešme nejprve propadnuté hlasy 1 100 000 voličů, které se nepromítly do složení Sněmovny, a až poté se zabývejme otázkou nekomfortu výkonu volebního práva u cca 100 000 voličů v zahraničí.
"Vše, co potřebujeme z hlediska Ústavy znát ke korespondenční volbě, najdeme v článku 18,” řekl jsem na semináři JUDr. Kovářové o korespondenční volbě v Senátu.
Spolu s tím jsem dodal, že zavedení korespondenční volby je sice odpovědí na ústavní požadavek rovnosti dostupnosti výkonu aktivního práva v zahraničí, ale zároveň je příčinou narušení požadavku tajnosti, přímosti, ale i rovnosti dostupnosti výkonu aktivního práva pro více než 8 milionů voličů v tuzemsku.