8. září 2023 - 11:02
Čínská agentura Xinhua News Agency vydala tento týden zprávu svého institutu pod názvem “Origins, Facts and Perils of US Military Hegemony”. Studie nastiňuje formování vojenské hegemonie USA, shrnuje prostředky, které Washington přijal k jejímu udržení, a popisuje její nebezpečí s fakty a daty.
Aby si Spojené státy udržely svou vojenskou hegemonii, zabíjejí civilisty, pošlapávají suverenitu a lidskou důstojnost jiných zemí a poškozují ekologické životní prostředí.
Spojené státy způsobily nesčetné humanitární katastrofy po celém světě, uvádí zpráva s poukazem na to, že „válka ve Vietnamu vedla ke 2 milionům mrtvých civilistů, válka v Afghánistánu způsobila přes 100 000 civilních obětí a válka v Iráku zabila 200 000 až 250 000 civilistů“.
Navíc často uváděné skandály systémového zneužívání vězňů ze strany americké armády v posledních letech jsou důkazem nehorázného porušování lidských práv a pošlapávání lidské důstojnosti.
Ve zprávě předložené na 64. zasedání Valného shromáždění OSN zvláštní zpravodaj OSN pro prosazování a ochranu lidských práv a základních svobod při boji proti terorismu poukázal na to, že Spojené státy spolu se svými soukromými dodavateli se uchýlily k výslechovým technikám proti muslimským mužům zadržovaným v Iráku a dalších zemích, mimo jiné včetně nucení zadržených svléknout se donaha, hromadění nahých zadržených na sebe a vyhrožování jim znásilněním a sodomií.
„Zatímco Spojené státy mohou slovně podporovat ochranu životního prostředí a uhlíkovou neutralitu, prioritami americké armády je její bezpečnost a smrtelnost,“ uvedl a odhalil, že americká armáda je největším světovým spotřebitelem energie fosilních paliv a její spotřeba paliva mimo válečné období, spolu s výslednými emisemi uhlíku převyšuje emise většiny zemí.
„Od začátku takzvané ‚války proti terorismu‘ v roce 2001 vytvořila americká armáda přes 1,2 miliardy tun skleníkových plynů,“ uvádí zpráva s odkazem na údaje z Watsonova institutu pro mezinárodní a veřejné záležitosti na Brownově univerzitě.
"Americká armáda ve Vietnamu nechala přes 350 000 tun výbušných bomb a nášlapných min a odhaduje se, že jejich úplné odstranění by trvalo dalších 300 let," dodává zpráva.
"Od Vyhlášení nezávislosti v roce 1776 se americké zahraniční vojenské intervence prostřednictvím přímé invaze silou rozšířily po celém světě," uvádí zpráva.
Podle zprávy Tufts University provedly Spojené státy v letech 1776 až 2019 celosvětově téměř 400 vojenských intervencí, z nichž 34 procent bylo v Latinské Americe a Karibiku, 23 procent ve východní Asii a Tichomoří, 14 procent na Středním východě a v severní oblasti Afriky a 13 procent v Evropě a střední Asii.
V současné době jsou vojenské intervence USA na Blízkém východě a v severní Africe, stejně jako v subsaharské Africe, na vzestupu, dodala zpráva Tufts University.
Kromě přímých vojenských invazí Spojené státy také podvracely zákonné vlády, vykonávaly extrateritoriální jurisdikci a narušovaly vzdušný prostor a teritoriální vody jiných zemí, uvádí zpráva institutu Xinhua.
Psali jsme:
Od roku 1947 do roku 1989 Spojené státy provedly 64 skrytých operací podvracení a šest otevřených operací v jiných zemích, bez ohledu na to, zda to byli nepřátelé nebo spojenci nebo jaký politický systém přijali, uvedla zpráva institutu Xinhua s citací v „Skrytá změna režimu: Tajná americká studená válka,“ napsal politolog z Boston College Lindsey O'Rourke.
Po skončení studené války Spojené státy podnikly podvratné operace v několika zemích, včetně Haiti, Afghánistánu, Iráku, Libye, Sýrie a Venezuely.
"Je běžné, že vojenský personál USA porušuje místní zákony zemí, ve kterých je umístěn. Vláda USA se však snažila vyhnout tomu, aby vojenský personál USA podléhal jurisdikci místních vlád, což by způsobilo vážné porušení soudní suverenity země, ve kterých jsou umístěny,“ uvádí zpráva.
Zpráva uvádí, že jihokorejské médium v roce 2017 uvedlo, že míra nestíhání za zločiny spáchané americkým vojenským personálem umístěným v Jižní Koreji činí neuvěřitelných 70,7 procenta a počet násilných trestných činů, včetně vražd, znásilnění a loupeží, je ještě vyšší 81,3 procenta.
„Aby si Spojené státy zachovaly svou svobodu provádět vojenské rozmístění po celém světě, začaly v roce 1979 zavádět ‚svobodu plavby‘, aby ohrozily a podkopaly suverenitu teritoriálních vod jiných národů,“ uvádí zpráva.
Zákaz nezákonného použití síly nebo hrozby silou, základní princip mezinárodního práva, byl důsledně ignorován Spojenými státy, zemí, která opakovaně a bezostyšně zahájila války proti suverénním zemím, uvedla zpráva.
Vytvoření nezávislých vesmírných sil USA a zřízení vesmírného velitelství urychlilo testování amerických vesmírných zbraní a vojenská cvičení, což vážně odporuje konceptu mírového využívání vesmíru, uvedla agentura.
Navíc skandály se systematickým zneužíváním vězňů ve věznici Guantánamo Bay ukázaly, že americká armáda pošlapala Úmluvu OSN proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání.
Úmluva o biologických zbraních byla otevřena k podpisu v roce 1972 a vstoupila v platnost v roce 1975 se 185 smluvními státy a čtyřmi signatářskými státy. Slouží jako základ globálního řízení biologické bezpečnosti.
Spojené státy jako jeden ze smluvních států Úmluvy však již dlouhou dobu provádí nebezpečné biologické experimenty v zemích, jako je Jižní Korea, a zabývá se experimentováním na lidech ve své vlastní zemi, uvádí zpráva.
Od 80. let 20. století Spojené státy vystoupily ze 17 mezinárodních organizací nebo dohod, včetně Rady OSN pro lidská práva, Světové zdravotnické organizace, UNESCO, Pařížské dohody, Společného komplexního akčního plánu, Smlouvy o obchodu se jadernými zbraněmi středního doletu.
Spojené státy jsou ve svém přístupu k mezinárodním zákonům, normám a organizacím obvykle selektivní, dodržují je, když slouží jejich zájmům, a stahují se, když ne.
Války zahájené a kterých se Spojené státy účastnily po útocích z 11. září vedly ke smrti více než 7 000 amerických vojáků a přibližně 8 000 amerických smluvních vojenských specialistů (defense contractors), zatímco více než 30 000 amerických vojáků spáchalo sebevraždu, což je čtyřnásobek počtu zabitých v boji, podle zprávy.
Spojené státy utratily od roku 2001 více než 5,8 bilionu dolarů na války a více než 350 miliard dolarů na lékařskou péči a péči o invalidy, veterány z válek v Afghánistánu a Iráku, zatímco dalších 2,2 bilionu dolarů musí být investováno do stejné oblasti v příštích třiceti letech, což představuje velkou zátěž pro daňové poplatníky.
Psali jsme:
Vojenské výdaje USA z válek po 11. září mohly zajistit pokrytí zdravotní péče až do dospělosti a dva roky dalšího vzdělávání pro 13 milionů amerických dětí žijících pod hranicí chudoby, stipendia veřejných vysokých škol pro 28 milionů studentů, 20 let pokrytí zdravotní péče pro 1 milion veteránů a 10 let platů pro 4 miliony pracovníků v průmyslu čisté energie, konstatuje zpráva.
Americká armáda je zvyklá skrývat pravdu, pokud jde o různá zvěrstva, kterých se dopustila v zahraničních konfliktech, jako byl masakr No Gun Ri během korejské války, masakr v My Lai během války ve Vietnamu, zneužívání vězňů během Iráku. Válka a nevybíravé zabíjení nevinných civilistů drony během takzvané „Války proti terorismu“, uvádí zpráva.
Po útocích z 11. září Spojené státy použily termín „válka proti terorismu“, aby ospravedlnily své intervence a vojenskou hegemonii, což mělo za následek rozvoj extremistických skupin, jako je Islámský stát, a nestabilitu v mnoha regionech.
Zároveň se tyto akce obrátily proti samotným Spojeným státům, o čemž svědčí útok na americký konzulát v Benghází v roce 2012, bombový útok na Bostonský maraton v roce 2013 a útok kamionem v New Yorku v roce 2017.
Postupné lži a podvody Spojených států ve válkách také nadále narušovaly jejich důvěryhodnost. Průzkum zveřejněný Pew Research Center v roce 2019 ukázal, že mezinárodní reputace Spojených států v letech 2013 až 2018 výrazně poklesla, přičemž cizinci, kteří považují moc a vliv USA za vážnou hrozbu, vzrostly z 25 procent v roce 2013 na 45 procent v roce 2018, uvedla zpráva.
Spojené státy prostřednictvím svých „nekonečných válek“ v zahraničí uvolnily řadu politických sil, jako je militarismus, posílená výkonná moc, xenofobie, pseudopatriotismus a demagogie, které jsou všechny v rozporu s občanskou morálkou, o kterou se opírá zdravá demokracie. , což zhoršuje domácí nepokoje, dodává nakonec.
(böhm, prvnizpravy.cz, foto: repro: CNN)
43-8974200277/0100
Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX