5. prosince 2023 - 06:05
Nabídka, se kterou Válka souhlasila Česká lékařská komora (ČLK) i zdravotnické odbory, je růst výdělků lékařů o 5.000 až 15.000 korun podle stupně vzdělání a ostatních zaměstnanců nemocnic včetně nezdravotnických o pět procent. Finální dohodu chtějí zúčastněné strany podepsat v pátek, což by také znamenalo, že by v tu samou chvíli lékaři odvolali svůj protest.
Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka se peníze přímo k zaměstnancům dostanou po podepsání úhradového dodatku mezi pojišťovnou a nemocnicí. Jejich přijetí chce zajistit speciální bonifikací pro nemocnice.
„Každá nemocnice dostane nabídku na podepsání toho dodatku,“ prohlásil v pondělí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, podle kterého byla odobná situace v roce 2008, kdy se řešilo odměňování zdravotních sester, a dodatky podepsaly všechny nemocnice.
Podle Kabátka na tyto bonifikace nemocnic akutní i následné péče, které dodatek podepíšou, VZP počítá zhruba se třemi miliardami korun. Ministr zdravotnictví zároveň doplnil, že podílet se bude jen VZP a nikoli i ostatních šest zdravotních pojišťoven.
Podle viceprezidenta ČLK Jana Přády bude konkrétní dohoda vypracována během několika dní. V pátek ji podepíšou a nespokojení lékaři, kteří od prosince vypověděli přesčasovou práci, pak protestní akci odvolaj. Do té doby ale podle něj lékaři výpovědi z přesčasů stahovat nebudou.
Podobně podle předsedy Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martina Engela chtějí návrh posoudit i lékařské odbory, jejichž zástupci se sejdou ve čtvrtek.
Návrh podle Válka počítá s tím, že lékaři po škole budou mít příjem o 5.000 korun vyšší, po ukončeném základním kmeni o 8.000 korun a po atestaci o 15.000 korun vyšší.
Pokračovat bude dál i příprava samostatného zákona o odměňování zdravotníků.
„Musíme změnit způsob odměňování zdravotníků. Pokud to jenom trochu půjde, tak ho provázat s úhradovou vyhláškou,“ vysvětlil Válek.
Psali jsme:
Úhradová vyhláška je dokument, kterým ministerstvo stanoví rozdělení meziročního nárůstu finančních prostředků z veřejného zdravotního pojištění mezi jednotlivé segmenty zdravotní péče. Bude podle něj také třeba znovu změnit zákoník práce a zavést směnný provoz tam, kde lékaři nepřetržitě pracují.
(jar, prvnizpravy.cz, foto: repro: ovm)