Tento přístup, který zkresluje veřejné vnímání problematiky, se nyní dostává do centra pozornosti médií a právních procesů.
V čtvrtečním vydání The New York Times se reportérka Azeen Ghorayshi zabývá rozhodnutím přední genderové klinické specialistky Johanny Olson-Kennedy nezveřejnit výsledky studie o účincích blokátorů puberty na duševní zdraví pacientů s genderovou dysforií. Na začátku této studie, financované Národním institutem zdraví (NIH), očekávala Olson-Kennedy, že mladí pacienti podstupující tuto léčbu zaznamenají snížení příznaků deprese, úzkosti, traumatických symptomů, sebepoškozování a sebevražedných sklonů, a naopak zlepšení tělesného sebevědomí a kvality života. Výsledky však tuto předpověď nepotvrdily, uvádí v komentáři server UnHerd.com.
Místo aby Olson-Kennedy a její tým zveřejnili zjištění, která nebyla v souladu s původními hypotézami, rozhodli se data nepublikovat. Olson-Kennedy sdělila Ghorayshi, že se obává, že by tato zjištění mohla být zneužita kritiky. Bohužel Olson-Kennedy a její tým nejsou v tomto přístupu osamoceni. V oblasti genderové medicíny se stále častěji objevuje vzorec potlačování nepohodlných dat, přičemž věda je podřazována politickým cílům.
Jedním z příkladů tohoto přístupu byl Evropský kongres o transgenderovém zdraví, který se konal v dubnu 2023 v Killarney, Irsko. Zde výzkumníci prezentovali výsledky, které byly v mnoha ohledech znepokojivé. Přesto se stále drželi tvrzení, že hormonální blokátory puberty a hormonální terapie vedou ke zlepšení duševního zdraví pacientů, a to i přes zjištění, která tomu často odporovala.
Politická atmosféra je vnímaná jako nepřátelská vůči práci genderových lékařů, a proto se někteří cítí oprávněni potlačovat data, která by mohla jejich práci zpochybnit. Tento trend byl potvrzen i nedávno, když se během soudního procesu v Alabamě ukázalo, že Světová asociace pro transgenderové zdraví (WPATH) zasahovala do výsledků systematických přehledů, které si objednala od Johns Hopkins University Evidence-Based Practice Centre. Z původních třinácti klíčových otázek publikovali vědci z průzkumu výsledky pouze ke třem otázkám.
Některé studie jsou dokonce upraveny před jejich publikací, jako tomu bylo v případě studie z roku 2022, kterou novinář Jesse Singal shrnul tak, že „výzkumníci zjistili, že blokátory puberty a hormony nezlepšují duševní zdraví transgenderových dětí na jejich klinice. Poté zveřejnili studii tvrdící opak.“