Končící americký prezident Joe Biden udělil preventivní milosti generálu Marku Milleymu, epidemiologovi Anthonymu Faucimu a členům vyšetřovacího výboru a svědkům ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021.
Milosti přišly v posledních hodinách Bidenova prezidentství. Podle Bidena si tito lidé "nezaslouží být terčem neoprávněného a politicky motivovaného stíhání".
Fauci po celá desetiletí sloužil jako ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci. V úřadu, který vykonával i během prvního Trumpova prezidentství, zažil také pandemii covidu-19. Podle stanice CNN byl vystaven intenzivnímu odporu odpíračů očkování, kteří se rekrutovali z řad "politické pravice".
Milley, který sloužil během prvního funkčního období nastupujícího prezidenta jako předseda sboru náčelníků štábu, varoval, že Trump je fašista.
„Je obvyklé, že prezident uděluje milost na konci svého funkčního období, ale tyto skutky milosrdenství jsou obvykle nabízeny běžným Američanům, kteří byli odsouzeni za zločiny. Ale Biden použil moc nejširším a nejméně vyzkoušeným způsobem: omilostnil ty, kteří ještě nebyli ani vyšetřováni,“ komentovala krok agentura AP.
Biden nezapomněl ani na svou rodinu
Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová se nad milostmi prezidenta Bidena pozastavila a nestačila se divit.
„Bianco šek "preventivní" milosti pro vyvolené? Právní zvrácenost. O logice nemluvě. Ta tam není žádná.
Pár hodin před Trumpovou inaugurací udělil Joe Biden milost mimo jiné Anthony Faucimu… Jistě proto, že dotyčný mluvil v době covidu vždy pravdu a nic než pravdu, a k tomu mu dopomáhal… farmaceutický průmysl? Přiznání viny předem a obavy ze spravedlnosti může mít evidentně mnoho podob... Třeba podobné “preventivní” (!) udělení milosti, tedy de facto přiznání absolutní beztrestnosti “předem”vyvoleným.
Jako členka týmu advokátů, bojujících v době covidu za základní lidská práva, si kladu otázku, zda americký exprezident se tak nebojí náhodou proto, že si je velmi dobře vědom, že docházelo - s posvěcením a podporou jmenovaného - k velmi vážné trestné činnosti, jež ohrozila svět, a soud by to mohl konstatovat...
Jako normální člověk si kladu otázku, zda lze akceptovat podobnou moc v rukou politiků, která je de facto předem (!) vyjádřením absolutní nedůvěry v nezávislé soudnictví, a umožňuje z některých lidí vytvořit beztrestné jedince, kteří mohou doslova všechno, neb mají už dopředu slíbený podobný bianco šek.
Ty předběžné milosti jsou zkrátka právní zvrácenost, a neměly by být reálně možné. Milost by měla být umožněna, protože její institut má v právu své historické, nezastupitelné místo, ale vždy až ex post. Výjimečně snad po zahájení řízení z důvodu hodných zřetele, které by si prezident musel umět obhájit. Ale tyto "předběžné" milosti - to je opravdu úlet. Ať se to bude odůvodňovat jakkoli. Nic nemůže obstát,” okomentovala udělení "preventivních milostí" senátorka na síti facebook Jana Zwyrtek Hamplová.