Povinné platební karty? Experti i politici před tímto varují

politika

Diskuse o ukotvení používání platebních karet v legislativě nabírá na obrátkách. A řada expertů i politiků bije na poplach a varují před výrazným omezením podnikatelské svobody. Své k tomu napsal např. ekonom Křeček, vyjádřil se i předseda Svobodných Vondráček. 

Povinné platební karty? Experti i politici před tímto varují
Libor Vondráček (Svobodní)
21. července 2023 - 11:03

Nemožnost platit kartou je pro zákazníky diskomfort, a tudíž se zintenzivňuje debata, zda povinnost přijímat karty nějakým způsobem nezanést do legislativy, připustil to člen představenstva Hospodářské komory a Asociace malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner. Ekonom Štěpán Křeček ale před tímto krokem varuje, jelikož by šlo o výrazné omezení podnikatelské svobody.

Experti o možnosti legislativního řešení situace hovoří v době, kdy se mnoho podnikatelů rozhodlo vrátit se k platbám pouze v hotovosti, což se stává také stále výraznějším předmětem politického boje. Část obchodů přestala přijímat karty, hotovost však podle některých expertů zákazníky obtěžuje.

„Probíhají velmi intenzivní neformální debaty, protože všichni mají oči a uši a vidí, co se děje. Současný stav neposkytuje hostům komfort, neodráží současné nastavení a vývoj. Míří to do nějaké legislativní úpravy, ale velmi rychle to může sklouznout do velmi iracionální politické debaty. Je možné, že se řešení nenajde, ale ty snahy teď určitě budou,“ uvedl Kastner pro CNN Prima News.

Podle něj ani neplatí to, že by k platbě kartou mohl podniky donutit zákazník tím, že se zkrátka rozhodne pro jiný podnik. „Pokud zákazník jede například vodu na Vltavě, tak se sám rozhodnout určitě nemůže,“ vysvětlil. Ne všichni experti však s tímto názorem souzní. 


„Obchodníci jsou ze zákona povinni přijímat hotovost. Umožnění dalších způsobů plateb je dobrovolné a obchodníci si sami musí vyhodnotit, jak budou v tomto ohledu postupovat. Nutit je, aby povinně přijímali bezhotovostní způsoby plateb, bych považoval za nešťastné, protože by se tím omezovala podnikatelská svoboda,“ sdělil poradce premiéra ekonom Štěpán Křeček.

Své k tomu napsal také předseda Svobodných Libor Vondráček, který použil pro lepší ilustraci i tabulku s provizemi pro banky.

„Způsob platby musí být dohoda dvou stran. Nikdo třetí nemá nárok do toho mluvit a už vůbec by nikdo neměl být nucen platit nějakou provizi třetí osobě, pokud si to sám nezvolí. A že ta provize není malá, to se můžete přesvědčit sami,“ prohlásil Vondráček.

Ve zveřejněné tabulce pak jednoduchým způsobem propočítává, kolik peněz strhne banka každému podnikateli za použití platby kartou. 

„Přestože konkrétní nabídky bank se mohou lišit, tak jedna konkrétní tabulka mne šokovala,“ neubránil se údivu Vondráček. Z této tabulky vyplývá, že v případě, že zákazník platební kartou zaplatí např. 480 Kč, banka naúčtuje podnikateli poplatek více než 14 Kč, tedy 3 % ze zaplacené částky. Situace je však podstatně horší v případě platby nižších částek. V případě částky 112 Kč si banka strhne 5 %, v případě částky 81 Kč je to dokonce 6 % a pokud zákazník zaplatí např. pouze 39 Kč, podnikatele tento "špás“ vyjde na přibližně 4 Kč a bance tak zaplatí 10 % z tržby.

Úplná katastrofa se pak podle Libora Vondráčka odehrává v případě těch nejnižších plateb. V případě částky 13,25 Kč je provize banky 25 %, v případě částky 6,29 Kč dokonce 50 %. A pokud by zákazník zaplatil kartou částku 3 Kč, tak podnikatel bude muset ještě 7 haléřů připlatit a z takto realizované tržby mu nezůstane vůbec nic.

Také jsme psali:

„Babiš a spol. udělali z podnikatelů lumpy, šejdíře a zloděje. Ohledně plateb v hotovosti teď na stejné vlně nenávisti jedou mnozí lepšolidé,“ zlobí se Libor Vondráček, který zrekapituloval to, jak se poslední vlády stavěly k podpoře podnikatelů.

„Podnikatel v ČR je už roky otloukánek. Nejprve zavedl Babiš EET a nevybral nic navíc. Nejmenší podnikatelé to neustáli. Pak přišel covid, Babiš zavřel ekonomiku a nejmenší to opět neustáli. To vše se souhlasem pětikoalice. S novou vládou se to moc nezlepšilo. Zaznívají v ní názory, že je třeba z podnikatelů dostat ty šušně, co obdrželi jako odškodnění za lockdowny. Fialova vláda zvedne daně a ti nejmenší to zase zabalí,“ domnívá se předseda Svobodných, který se tak přirozeně zlobí také na nejnovější nápad Hospodářské komory v čele s bývalým místopředsedou ODS Zdeňkem Zajíčkem.

„Pokud tohle šéf Hospodářské komory mysli vážně, pak měl Zdeněk Zajíček kandidovat na předsedu Bankovní asociace, ne Hospodářské komory,“ dodal Libor Vondráček.

(nov, prvnizrpavy.cz, foto: red.)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?