Důvodů, proč evropské firmy nenavyšují výrobu zbraní, je prý hned několik. Z výrobního a byznysového pohledu se dají shrnout do konstatování, že evropský obranný průmysl je roztříštěný, jednotlivé státy chrání své firmy a každý stát si objednává zbraně a další materiál jen pro sebe. Chybí tu tedy výhoda velkých sérií, které by výrobu zlevnily. Proto bruselský think-tank Bruegel vypracoval studii, která se může stát základním impulzem pro zrození společného evropského trhu se zbraněmi.
Adovokát a předseda strany PRO Jindřich Rajchl před těmito snahami o masivní zbrojení a zadlužování varuje a vysvětlil proč.
„To, před čím jsem nejvíce varoval v souvislosti s projevem Ursuly von der Leyen o koncentraci finančních prostředků ve výši 800 miliard EUR na masivní nákupy zbraní, už je tady.
EU plánuje vytvoření společného mezinárodního obranného fondu, jenž by centrálně nakupoval zbraně pro celou Evropu a jednotlivým členským zemím je pak za poplatek pronajímal.
Tento fond by měl nést název Evropský obranný mechanismus a jeho účelem by bylo jednotné a plně centralizované plánování a zadávání zbrojních zakázek.
A bohužel se nejedná o žádnou hudbu budoucnosti - ministři financí budou o tomto mechanismu jednat již 12. dubna na společném setkání ve Varšavě. Přičemž to, jak bude hlasovat poslušný europudlík Stanjura, je zcela jisté už teď.
Abych to úplně zjednodušil - naši lidé budou z vyšších daní z nemovitosti přes tento kolosálně podvodný systém platit důchody německý a francouzským penzistům a k tomu veškeré zbrojní vybavení naší armády nebude patřit nám a v této oblasti budeme plně odkázáni na to, co nám Brusel přidělí.
Děkuji, nechci.
Naší prioritou pro zářijové volby bude snaha vysvětlit lidem, že nepotřebujeme vyšší daně na pronájem zbraní, nýbrž nižší daně a nižší ceny energií, jídla a bydlení.