„Stále více se potvrzuje, že kampaň SPD s "chirurgem" byla naprosto trefná. V posledních dnech se zpět do popředí britské politiky dostal skandál ze severu Anglie, kde gangy mužů pákistánského původu od osmdesátých let do roku 2013 znásilnily tisíce nezletilých dívek. Britská vláda totiž odmítla žádost města Oldham spustit národní vyšetřování, zda během let došlo k úmyslnému zakrývání skandálu. Policie zatajovala ve městě Oldham kriminální chování přistěhovaleckých gangů. Podle novinářů Sama Ashworth-Hayese a Charlieho Peterse se nejedná o ojedinělé chování, ale docházelo k němu systematicky. Stály za tím například obavy z nařčení z rasismu nebo propuknutí nepokojů. SPD bojuje proti masové imigraci muslimských a afrických imigrantů a prosazujeme deportaci nelegálních imigrantů.
Nejmladším známým obětem bylo v době znásilnění jedenáct let. Rutinně byly vystavovány brutálním sexuálním aktům, a když dělaly problémy, jejich predátoři jim vyhrožovali smrtí nebo znásilněním rodinných příslušníků. V jednom zaznamenaném případě polili dívku benzinem a vyhrožovali jí upálením, zmiňuje deník The Telegraph. U nás o tom informovaly Novinky.
Během vyšetřování reakce lokálních úřadů v oblasti Manchesteru na hlášená znásilnění jeden z policistů dokonce vypověděl, že velitelé svým podřízeným kvůli vysokému počtu zadržených Pákistánců řekli, aby zkusili najít i pachatele "nějakého jiného etnika".
Podle analýzy novinářů Sama Ashworth-Hayese a Charlieho Peterse ve městě Oldham, nedaleko Manchesteru, místní úřady v roce 2022 systematicky zatajovaly sexuální násilí na dětech páchané členy tamějšími gangy napojenými na zde žijící Pákistánce. Podle Ashworth-Hayese a Peterse se nejen strážci zákona, ale i místní úřady často obávali zhoršení vztahů s pákistánskými komunitami. Přílišné vměšování mohlo vyvolat rasové nepokoje. Strážci zákona dokonce skupiny Pákistánců začali v řadě případů popisovat obecnějším pojmem, například jako "asijské" komunity. Informovala o tom CNN Prima News.
"Popírání rozsahu problému je zakořeněno hluboko v britském politickém systému. Občas se zdá, že přístup vlády k multikulturalismu nespočívá v dodržování zákonů, ale v minimalizaci rizika nepokojů mezi komunitami," uvedli novináři v analýze.