Pluralita názoru dostává na frak! V médiích i parlamentu

politika

Jana Bobošíková si ve svém pořadu Aby bylo jasno posvítila na novelu zákona, která se bude schvalovat v Poslanecké sněmovně tento týden a podle níž bude část členů Rady České televize a Rady Českého rozhlasu volit Senát.

Pluralita názoru dostává na frak! V médiích i parlamentu
Jan Lacina
23. února 2023 - 11:03

Jana Bobošíková upozornila na gigantický střet zájmů poslance Jana Laciny (STAN), který se stal zpravodajem kontroverzního zákona o veřejnoprávních médiích, ale přitom je sám dlouhodobě spojen s Českou televizí. Pětikoalice chce podle Bobošíkové dostat veřejnoprávní média plně pod svoji kontrolu.

Bobošíková si ve svém pořadu Aby bylo jasno posvítila na novelu zákona, která se bude schvalovat v Poslanecké sněmovně tento týden a podle níž bude část členů Rady České televize a Rady Českého rozhlasu volit Senát. 

„Pětikoalice chce dostat veřejnoprávní média plně pod svoji kontrolu. V řeči Petra Fialy se tomu říká posílení nezávislosti klíčových médií veřejné služby,“ prohlásila Bobošíková ironicky s tím, že při projednávání tohoto zákona padly u pětikoalice veškeré zábrany.

Předseda komise pro sdělovací prostředky v Senátu David Smoljak (STAN) se například neudržel a po zveřejnění plánu vlády na příslušnou novelu prohlásil, že volba teď bude v jejich režii. 


„Smoljakova radost z toho, jak v režii pětikoalice dostává pluralita názorů jak ve veřejnoprávních médiích, tak i v parlamentu na frak, má pevný základ,“ prohlásila Jana Bobošíková.

Důvod je podle ní prostý a to, že zpravodajem zákona se i přes parlamentní zvyklosti stal Smoljakův stranický kolega a nadřízený Jan Lacina (STAN). 

„Přitom původně měl mít zákon úplně jiného zpravodaje, a to opozičního poslance Martina Kolovratníka (ANO). Ve sněmovně je totiž zvykem, že zpravodajem vládního zákona bývá zástupce opozice, ovšem když jde o ČT a tzv. nezávislost veřejnoprávních médií, je 30 let parlamentních zvyků zapomenuto,“ řekla dále Bobošíková.

Organizační výbor pod vedením předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) totiž protlačil jako zpravodaje právě Lacinu. 

„Ten k novele zákona prohlásil, že je důležitá pro demokracii. Přitom právě Lacina je dlouhodobým spolupracovníkem České televize, jeho firma od ČT už dlouho inkasuje statisíce korun,“ uvedla Bobošíková s tím, že je naprosto jasné, že jde o gigantický střet zájmů.


„Zákon o ČT má tedy na starost dodavatel do ČT a navíc zastánce generálního ředitele Petra Dvořáka,“ podivovala se Bobošíková s tím, že Lacina navíc není v provázanosti s veřejnoprávní televizi žádným nováčkem. 

Lacina stál například u zrodu pořadu Krásný ztráty, který vysílala ČT 14 let a v průběhu jeho vysílání Lacina vlastnil bar a kavárnu stejného názvu. Pořad sice skončil, ale Lacinovo podnikání nikoliv a Lacina je nadále smluvně propojen s Českou televizí, které poskytuje catering. Ale to prý podle Bobošíkové ještě není všechno.

„Nezávislost klíčových veřejnoprávních médií zajišťuje poslanec, který vlastní kavárnu NONA v budově Národního divadla. O té ČT bezplatně vysílala a věnovala se výstavě, která tam probíhala v lednu,“ řekla Bobošíková s tím, že očividně nejde pětikoalici o posílení nezávislosti veřejnoprávních médií.

Také jsme psali:
„Tak co myslíte, jde pětikoalici opravdu o posílení nezávislosti veřejnoprávních médií? Nebo jí jde o to, aby veřejnoprávní instituce a hlavně peníze koncesionářů šly jen jedním směrem? Tím správným, pražskokavárenským?“ zeptala se Bobošíková na konci pořadu a dodala, že na otázku si může každý odpovědět sám.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?