Plošná cla by mohla poslat celou EU do recese, míní Kalousek

politika

Odhad dopadu případného zavedení amerických cel na evropské zboží, který představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), je podle exministra financí Miroslava Kalouska příliš optimistický. Exministr také varoval před možnou recesí.

Plošná cla by mohla poslat celou EU do recese, míní Kalousek
Miroslav Kalousek
5. února 2025 - 05:30

Americký prezident Donald Trump podepsal podle očekávání nařízení, které zavádí cla ve výši 25 procent na dovoz zboží z Kanady a Mexika a deset procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. Kanada, Mexiko i Čína bezprostředně poté avizovaly odvetná opatření. Donald Trump rovněž hodlá uvalit cla na Evropskou unii.

„Zavedení plošných desetiprocentních cel na produkty EU by mělo dopad docela fatální, mělo by potenciál poslat do recese celou Evropskou unii. To, co říká ministr Stanjura, zdá se mi velmi málo,“ varoval v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi Kalousek. 

Někdejší ministr financí také připomněl, že sama prognóza resortu financí, která předpovídá letos růst české ekonomiky o 2,3 procenta, uvádí, že je zatížena velkými riziky směrem dolů. Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank bank a poradkyně premiéra Fialy Heleny Horské kvůli riziku zavedení cel snížila odhad růstu tuzemské ekonomiky letos na 2,1 procenta.

Spojené státy nejsou pro Česko nejdůležitější exportní zemí, tzn. že potenciální dopad cel by měl být menší než např. pro Německo. Německý kancléř Olaf Scholz varoval před dopadem amerických cel na světový obchod. Stejně tak i možný budoucí kancléř Friedrich Merz uvedl, že ho již uvalená cla znepokojují.



„Světová výměna zboží se ukázala jako velký úspěch, který umožnil blahobyt nás všech,“ prohlásil Scholz a dodal, že je důležité, aby se nyní svět "nerozděloval celními bariérami".

Česká republika nicméně přesto dopad případných cel pocítí, a to právě kvůli svému navázání na Německo, míní Kalousek. 

„Je na evropských politicích, abychom vyjednali férové podmínky se Spojenými státy,“ uvedl bývalý ministr financí.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) má EU v případě snahy o zvyšování cel ze strany Spojených států určité vyjednávací nástroje, které může využít.

Psali jsme:

„Jsou tu různé typy cel, některá jsou výhodná pro Ameriku, některá pro Evropu,“ uvedl premiér.

Například dovoz automobilů ze Spojených států do Evropy je podle něj zatížen desetiprocentním clem a naopak z EU do USA to je 2,5 procenta. 

„Tady je určitá nerovnováha ve prospěch Evropy a v tom si myslím, že je možnost i nějaké strategie pro to vyjednávání,“ nastínil možnosti premiér.

(jar, prvnizpravy.cz, repro: ovm)


Anketa

Měla by podle vás začít Evropa opět odebírat ruskou ropu a plyn?