Petr Žantovský: Majdan po slovensku?

politika

<< ZA ŘEKOU MORAVOU >> Už pár dní se vine jako hlavní téma slovenského politického diskursu otázka, kdo a proč organizuje různá srocení na protest proti vládě Roberta Fica.

Petr Žantovský: Majdan po slovensku?
Petr Žantovský
2. února 2025 - 04:20

Robert Fico mezitím přišel se zprávou Slovenské informační služby (SIS), že tyto iniciativy jsou podněcovány různými zájmovými kruhy v zahraničí. Mnozí komentátoři dávají slovenské události do kontextu s nedávnými událostmi v Rumunsku či Gruzii. Už se ujal terminus technicus „slovenský Majdan“, píše Petr Žantovský v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Kdo si ještě pamatuje přelom let 2013 – 2014, ví, že protesty na kyjevském Náměstí Nezávislosti (Majdan nezaležnosti), přezdívaném zjednodušeně Majdan, byly organizovány přinejmenším s vědomím západních politických prominentů - zejména političky a diplomatky Victorie Nulandové, která byla v místě dění v podstatě od prvního okamžiku. Vzápětí se tam sjížděli podivní politici i odjinud, od nás třeba někdejší senátor Jaromír Štětina, který měl v bývalém sovětském prostoru desítky let dobré zázemí. Protesty na Majdanu vyvrcholily nikdy nevyšetřenou střelbou do lidí (patrně z dílny speciální jednotky ministerstva vnitra Berkut) a svržením legitimního prezidenta Viktora Janukovyče. Po něm nastoupila vláda oligarchů v čele s Petrem Porošenkem jako prezidentem a Arsenijem Jaceňukem, obzvláště agresivním rétorem a chvíli též premiérem.


Proč tuto historii teď připomínat v souvislosti se slovenskými událostmi? Protože to byl právě Majdan a jeho (domácí i zahraniční) zázemí, který způsobil rozvrat v zemi, nepřátelství mezi občany, občanskou válku vedenou Porošenkem proti ruskojazyčným iredentistům na Donbase. A přitom to celé začalo nápadně podobně, jako dnes vidíme na Slovensku.

Slovenská neziskovka Nie v našom meste zveřejnila de facto velmi podrobný metodický návod, jak postupnými kroky organizovat protivládní demonstrace (https://www.facebook.com/NIEvBB/posts/1031754935648318?ref=embed_post). Podle té neziskovky je návod AI produktem ChatGPT, čímž se vyviňuje z jakékoli vazby na zahraniční zdroje a inspirace. A protože na Slovensku ještě neplatí zákon podobný tomu, který v roce 1938 začal platit v USA (FARA - Foreign Agents Registration Act), loni něco podobného přijali v Gruzii, podobné zákony má i Rusko či Izrael, mají slovenské úřady jen omezenou možnost dopátrat se ryzí pravdy, kdo a proč stojí za níže uvedeným materiálem.


Nechali jsme jej ve slovenštině, jednak jí dosud většina Čechů rozumí, jednak aby nedošlo k nějakému věcnému deformování obsahu. Při četbě tohoto věru důkladného materiálu vám dojde, proč je premiér Fico tak nervózní. Nemůže se příliš spolehnout ani na prezidenta Pellegriniho (ten už jej jednou shodil – po vraždě Jána Kuciaka), ani na všechny poslance koaličních stran – viz vývoj v SNS.

Důvod, proč o tom dnes psát, je ještě jeden. V září nás čekají parlamentní volby a stávající koaliční strany k nim vzhlížení s viditelnou a oprávněnou obavou. Proto je dobré vědět, co na podzim může čekat i nás.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

V případě, že by hnutí ANO sestavovalo vládu, jak by měla podle vás vypadat?