Petr Hampl: Pochopit trumpovskou revoluci

politika

<< OTÁZKA TÝDNE >> Obdivovatelů Donalda Trumpa rychle přibývá, uvnitř pětikoalice i mezi opozičními politiky. Přibývá jich s tím, jak se upevňuje jeho moc, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Petr Hampl.

Petr Hampl: Pochopit trumpovskou revoluci
Petr Hampl, nezávislý sociolog
14. února 2025 - 02:20

A mozky začínají vytvářet nové vzpomínky, takže většina z těch lidí bude brzy poctivě a autenticky přesvědčena, že Donalda Trumpa obdivují už od dětství. A pokud jim někdo ukáže staré statusy o „primitivovi s diktátorskými manýrami“, budou se s ním hádat, že je to podvod. 

Na Trumpovi se jim samozřejmě líbí, vítězství, síla a jásající davy. Vůbec netuší, o jaké myšlenky se trumpovská revoluce opírá, a vlastně ani netuší, že by je mělo něco takového zajímat. Když se někde dočtou, že Trump ukončil éru, kterou zahájil Reagan a pro kterou je typická vláda mezinárodní finanční oligarchie, tak se jim takové divné věci ani nepropíšou do mozku. 

Mohl bych jim doporučit, aby si došli na Jungmannovu národní akademii na semináře s profesorem Budilem, jehož výklad o produktivních a spekulativních silách už skoro dva roky perfektně popisuje, co vyneslo Trumpa i vítězství. A pokud je jim líto času a peněz, tak aspoň internetovou verzi, kde jsou stručně shrnuty základní myšlenky. 

Jedním z obtížně pochopitelných problémů trumpovské revoluce je, proč nejbohatší lidé světa vedou vzpouru proti bankovnímu kapitálu. A spolu s tím otázka, jaká má být role revolučního státu ve vztahu k soukromým podnikům a korporacím. 

Je důležité zbavit se matoucího pojmu státních regulací. Fakticky se totiž jedná o dvě různé skupiny opatření. 
  • regulace, které řídí život podniků. Jaké materiály smíte používat, jaké výrobní postupy, čím můžete topit, jaké pracovní podmínky musíte zajistit pro zaměstnance apod. I když některé ty požadavky mohou být oprávněné, vždy komplikují výrobu. 
  • regulace finančních toků a institucí. To jsou regulace, které žádnou výrobu nekomplikují. 

Tím se dostávám k větě, kterou jsem napsal do textu pro uzavřenou skupinu platících čtenářů svého webu.
"…uvolnění pravidel pro spekulace a toky kapitálu. Výsledkem je, že spousta reálných podniků se dostane do zbytečných problémů, výrazně klesne kvalita řízení, a také to znamená uvolnění sil nepřátelských produktivním odvětvím".


Jak může deregulace finančního sektoru poškodit průmysl?

Třeba tak, že podnik nemá majoritního vlastníka, ale rozhodují investiční fondy, které neustále navzájem prodávají a kupují balíky akcií nebo dokonce produktů, které na ty akcie nějak odkazují. Vlastnická práva vykonávají každou chvíli jiní manažeři. 

Pokud jste poctivým ředitelem podniku, jak jim vysvětlíte, že investujete do vývoje a školení zaměstnanců a že z toho peníze budou až za čas? Oni přece potřebují vykazovat zvýšené příjmy v tomhle kvartále.

Jak se ubráníte tomu, aby vás nenahradili šarlatánem, který jim bude ukazovat barevný powerpoint a šermovat slovíčky jako „průmysl 4.0“ nebo „umělá inteligence“? 

K tomu neustálá nestabilita. Spekulativní změny ceny, paniky na trzích, praskání bublin, přelévání peněz do jiných regionů… to všechno může mít zásadní dopad na život podniku, aniž by měl management možnost to ovlivnit. 

Co když se klimatičtí aktivisté přivážou k závodní bráně nebo o vás vyjde článek, že jste odporný rasista? V podniku vlastněném někým z oboru byste to zvládli, ale manažeři investičních fondů propadnou panice. 

Je těžké najít hodně inteligentní zaměstnance, protože ti nejschopnější soutěží o místa darmošlapů na burze a ve financích. 

A seznam by mohl dlouho pokračovat. Čím dynamičtější a nepředvídatelnější je finanční sektor, tím hůře pro sektor výrobní. 

V 80. letech převládala víra, že když se bude dařit finančnímu sektoru, bude to dobré i pro výrobu. Dnes je už vidět naprosto jasně, že čím lépe pro finanční sektor, tím hůře pro reálnou produkci. Konec konců, ukázkovým příkladem je velká Británie, kde vyrostl obrovský finanční sektor. Za cenu zavření fabrik a za cenu zavření dolů. 

To je jeden z problémů, který teoretickým obdivovatelům trumpovské revoluce uniká. Ti lidé pořád ještě věří, že problémem nejsou nekontrolované finanční trhy, ale odboráři, co chtějí udržet poměr mezi mzdami a zisky pro investiční fondy. Přitom by stačilo číst Vanceho a další lidi z Trumpova okolí, kteří přesně o tomhle mluví. Je nejvyšší čas zbavit finančních sektor vládnoucí pozice a vrátit jej mezi pomocné útvary. Hned vedle závodních jídelen. I to bude muset být úlohou revolučního státu. 

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)




43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX







Anketa

Měla by Česká republika vystoupit ze Světové zdravotnické organizace?