Prvnizpravy.cz - Petr Hampl: O skutečném velkém resetu – II.
Prvnizpravy.cz - Petr Hampl: O skutečném velkém resetu – III.
- Přírodní katastrofy (včetně epidemií) sbližují lidi a překonávají třídní rozdíly. Zdravotníci jsou pokládáni za hrdiny a masy lidí je chtějí různě podporovat a pomáhat jim, konstatují autoři. To není divné, text vznikal v době, kdy se nadšeně šily roušky. Nebyli by to ovšem příslušníci davoské elity, aby nepřipojili, že to celé „má i svou temnou stránku: růst vlasteneckých a nacionalistických nálad.“
- Autoři nicméně předpokládají, že se to rychle změní. S odvoláním na historika Johna Barryho uvádějí, že podobné momenty solidarity bývají jen velmi krátké. Poté následuje vlna ještě hlubšího rozdělení a ostřejší nedůvěry. Po vlně solidarity klesne ochota pomáhat a omezovat se k nule. Zpětně pak lidé na epidemii neradi vzpomínají, protože neradi vzpomínají na své vlastní selhání, takže jsou epidemie zlehčovány.
- Dále předpokládají, že se vyrojí příšerné fámy. Nečekají ani zpochybňování covidu ani zpochybňování očkování. Čekají zvěsti o tom, že ve skutečnosti se jednalo otravu, kterou způsobili příslušníci nějaké menšiny. Případně, že příslušníci té menšiny schválně roznášeli virus.
- Všímají si také toho, že zatímco západní politici běžně mluví o ekonomických nákladech a o tom, že není možné ochraňovat každý život, v jiných částech světa je takový pohled absolutně nemyslitelný.
- Od roku 2017 dochází k prudkému nárůstu psychických problémů, včetně těžkých depresí a sebevražd. Ve Velké Británii psychické problémy už před covidem odpovědné za většinu pracovních neschopností.
- Autoři předpokládají, že covid urychlí tendenci přibývání psychických problémů.
- Předpokládají i zhoršení dalších problémů, zejména domácího násilí (připomínám ovšem, že statistiky jednoznačně uvádějí, že nejvíce domácího násilí probíhá v lesbických párech. Nárůst domácího násilí tedy může být prostým důsledkem toho, že přibývá takových domácností).
- Na druhou stranu vyjadřují naději, že by covid mohl odstartovat vlnu netušené kreativity. Připomínají, že Isaac Newton formuloval své fyzikální zákony během morové epidemie. Shakespeare napsal Krále Leara a Macbetha, když byla divadla zavřená kvůli epidemii. Puškin dopsal Evžena Oněgina, když byl zavřený v karanténě.
- Lidé si prý během epidemie zvykli na skromnější život a už u něj zůstanou, budou méně cestovat a bude méně okázalé osobní spotřeby. V této souvislosti mluví o „japonizaci“ životního stylu.
- Lidé budou více sportovat a žít zdravěji.
- Budou se více zajímat o zvládání úzkostí a duševní zdraví celkově.
„Když vidíme své chyby a selhání v krutém světle, jaké na ně vrhá covid, může nás to přimět k tomu, abychom jednali rychleji a nahradili neúspěšné myšlenky, instituce, procesy a pravidla novými, které lépe odpovídají současným potřebám a budoucím potřebám. To je podstata velkého resetu.“
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX