17. ledna 2025 - 02:20
Neskrývám, že i já si ta vtipná videa a sarkastické články užívám, a že naprosto souhlasím, že Fialovsko-rakušansko-pavlovské vládnutí je nesnesitelné. Nejsme zvyklí na tak razantní zhoršení všech oblastí života, okázalé zneužívání moci i veřejně předváděný přepych v kontrastu s hromadící se lidovou bídou a rychle rostoucí nezaměstnaností, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Petr Hampl.
Jenže to neodpovídá na otázku jak dál.
Jednu odpověď nabízí ANO. Zrušíme v zásadě všechno, co zavedl Fiala, zestátníme veřejnoprávní média a vycouváme z války, z migračního paktu i ze současné podoby Green Dealu. Je to rozumné a jako bezprostřední záchranné opatření to stačí (tedy já bych přidal ještě ochranu dětí před genderovým fanatismem, ale v tomhle od ANO mnoho neočekávám).
Pak tu jsou menší opoziční strany, jejichž úlohou je doplnit Babišovi potřebný počet poslaneckých mandátů pro sestavení vlády. Z nich jako jediné je myšlenkově vyprofilované antimigrační a antiislámské SPD. Jinak všude jen Antifiala, antifiala a zase antifiala. Pozitivní program neexistuje.
Nemá smysl nad tím lamentovat. Ti lidé nejen, že nemají odpovědi ohledně překonání civilizační krize, ale nekladou si ani takové otázky a nejspíš ani netuší, že by takové otázky mohly existovat. Je možná logičtější, že to podstatné musí být odpřemýšleno mimo přímou politiku. Pochopit, jaké jsou příčiny krize (a tím opravdu nemyslím moralizování) a co se tím dá dělat. A teprve později hledat politiky, kteří to vezmou za své.
Jenže ono to není slavné ani s nezávislým myšlením.
… a jsme na konci seznamu. Zoufale nedostatečné.
To je vlastně úvod k vysvětlení, proč postupně buduji jakousi komunitu dostatečně zvědavých lidí
kolem své webové stránky. Několik set předplatitelů čte každý den kousek nějaké složitější úvahy, poznámky k trendům či výpisky z četby a někteří občas reagují, což umožňuje formulovat další myšlenky. Nejde o těch 18 korun měsíčně, co za to platí, ale o ochotu pouštět si do hlavy něco složitějšího. A nejde o to, že se seznámí s nějakou myšlenkou Curtise Yarvina, ale že se naučí přemýšlet víc o trendech než o momentálních výrocích politiků.
Pro čtenáře Prvních zpráv dva kousky z posledních dnů (jinak určené jen pro předplatitele).
O TEORIÍCH
K čemu jsou dobré společenskovědní teorie? K tomu, že když pracujete se solidní teorií, dokážete předvídat lépe než ostatní.
Vezměme si třeba onen zákaz vývozu nejpokročilejších amerických čipů do České republiky, který mnohé vyloženě šokoval.
TEORIE CENTRA A PERIFERIE. Kdo pracují s touhle teorií, ti předpokládali, že Američani udělají všechno, aby nám zabránili v přístupu k nejpokročilejším technologiím. Stejně jako v přístupu k technologiím brání třeba Argentincům, a ani jejich ultraservilní prezident na tom nemůže nic změnit. Byl bych čekal, že v našem případě to nebude mít podobu otevřeného zákazu, ale spíš tiché sabotáže. Ale to je detail. (pro zájemce uvádím, že od února bude k dispozici online kurz, kde to profesor Budil hezky vysvětluje).
TEORIE SPOJENECTVÍ, jakou nám tlačí do hlavy velká média, předpokládá, že mezi Českou republikou a USA je jakýsi vřelý vztah a že když budeme plnit spojenecké závazky, budou nám více méně nezištně pomáhat, protože jim prý záleží na tom, aby u nás byla demokracie a prosperita. Zákaz vývozu čipů je v rámci takového „narativu“ nemožný. Proto psal Ondřej Neff o „studené sprše.“
TEORIE VOLNÉHO TRHU zase předpokládá jakési vyrovnávání hladin. Když je jedna země bohatá a druhá chudá, v té chudé budou nižší platy, proto se tam budou přesouvat pracovní místa, tím tam budou rychleji růst platy a mezera se bude postupně zmenšovat. Tato teorie předpokládá, že pokud budou technické dovednosti personálu srovnatelné, půjdou nejpokročilejší technologie za nižšími platy. Nemusí to být náš případ, ale rovněž neslučitelné se zákazem.
Racionální by bylo druhou a třetí teorii zahodit. Ale to se samozřejmě nestane. Budou se jich křečovitě držet nadále a pokaždé budou znovu a znovu překvapeni.
O SKUTEČNÉM NÁRODNÍM BOHATSTVÍ
Opět postřeh Curtise Yarvina.
Za prvé. Posláním vlády je zvyšovat hodnotu národního bohatství. Někomu to může znít divně, protože má národní bohatství spojeno výhradně se státními podniky. Nejde ale o státní podniky. Jde o to, abychom žili v prosperující zemi, kde se dobře daří, kde vznikají dobrá pracovní místa, kde je státní pokladna plná, která je schopna financovat obranu atd.
Za druhé. Tím nejcennějším národním pokladem jsou jednoznačně lidé. Jde tedy o to zvyšovat hodnotu lidí, kteří v zemi žijí.
A jak se dá hodnota lidí zvyšovat?
Za třetí. „Je to práce, co zvyšuje hodnotu člověka. Kromě některých speciálních činností, které jsou vyloženě poškozující. A také víme, co člověka hodnotnějším nedělá: spotřeba. Přinejmenším o platí o spotřebě, která překračuje úroveň pokrytí základních potřeb.
Z pohledu národního bohatství nemá myšlení o HDP téměř žádný smysl. Ve skutečnosti platí, že čím více luxusu pro své občany vyrábíte, tím jsou měkčí, slabší a méně produktivní. A netrpí jen ekonomicky, ale také duchovně. Duchovní přínos náročné, a zejména smysluplné práce je dobře znám.“
Totéž platí o tom, jestli jsou lidé šťastní nebo nešťastní. Smysluplnou práci ke štěstí potřebujeme, přepych naše štěstí nezvyšuje.
Jinými slovy, ta jedna úplně nejdůležitější věc jsou dobrá pracovní místa. Taková, aby se lidé slušně uživili, ale taky aby mohli být na svou práci hrdí, aby se učili nové věci, aby je to bavilo a aby odborně rostli?
Kolik lidí pracovalo na takových místech před Fialou a kolik dnes? A kolik bude pracovat po čtyřech letech druhé Babišovy vlády?
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)
43-8974200277/0100
Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX