Pekarová o plynu, Kovanda o ropě. Chlouba a fakta

politika

Do Česka už neteče žádný ruský plyn. Dřív ho bylo až 97 %. To je zpráva, kterou okomentovala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová na svém twitterovém profilu. O ruské ropě však nenapsala nic. Vše vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda. 

Pekarová o plynu, Kovanda o ropě. Chlouba a fakta
Markéta Pekarová Adamová
28. dubna 2023 - 11:03

„Jsem ráda, že se nám podařilo anulovat naši závislost na zločinném režimu. Jen připomínám, že zejména vláda Andreje Babiše nás učinila na ruském plynu zcela závislými a ještě nedávno tvrdili, že se bez něj neobejdeme. Nevěřme obchodníkům se strachem,“ poznamenala Pekarová ke zprávě o tom, že do Česka už neteče žádný ruský plyn. O ruské ropě se však už nezmínila. 

Ekonom Lukáš Kovanda však v minulých dnech upozornil na studii, kterou provedlo finské Středisko výzkumu energií a životního prostředí. Podle této studie například ropa z Ruska na Západ stále proudí v obřím množství, jen jinak označená.

„Rafinérie pětice zemí (Číny, Turecka, Indie, Spojených arabských emirátů a Singapuru) podle finské studie masivně skupují levnou ruskou ropu. Po jejím zpracování vyvážejí výsledný produkt, třeba motorovou naftu, na Západ. S velkým ziskem,“ upřesňuje Kovanda.

Rusko svou ropu těmto zemím dodává levněji, ale jen o tolik, aby to i pro něj bylo stále ekonomicky zajímavé. Tyto země pak na energetické válce Ruska s EU bohatnou díky zajímavým maržím. Evropa zatlačená do kouta je totiž ochotna jejich ceny akceptovat.


Kovanda se odkazuje na text ekonomického periodika Bloomberg, jehož autor hovoří o miliardách dolarů, které takto Rusko přes zákazy evropských zemí z této části světa vydělalo.

Elitní světové společenství G7 a Austrálie uvalilo na Rusko sankce týkající se ropných produktů už v loňském roce.

Jenže od loňského roku také výrazně vzrostl export ropy z Ruska do pěti světových zemí, tedy do Číny, Turecka, Indie, Spojených arabských emirátů a Singapuru. Z těchto zemí současně výrazně stoupl vývoz ropných produktů do Evropské unie.

Import ropy z Ruska měl v pěti jmenovaných zemí vzrůst za posledních 12 měsíců o 140 %. Nárůst exportu produktů z ní vyrobených do zemí G7 poskočil o více než čtvrtinu.

Podle grafu mělo za posledních 12 měsíců těchto pět zemí na ropných produktech inkasovat 17,7 miliardy eur z Evropské unie, 8 miliard z Austrálie, dále 6,6 miliardy z USA a 5 miliard ze Spojeného království a z Japonska.

Není to poprvé, co se píše o „zadních vrátkách“ ruských surovin do Evropy. Na konci března psalo o podloudném pronikání ruské ropy na evropské trhy bruselské Politico.

Také jsme psali:

A už před koncem roku se objevily informace, jak ruská společnost Lukoil našla díru v sankcích a do USA dodává benzín vyrobený v rafinerii na unijní Sicílii.

„Produkty z levné ruské ropy, jejíž láce pramení z jejího sankcionování Západem, totiž prodávají za cenu, jako by žádným sankcím nepodléhala,“ shrnul ekonom Lukáš Kovanda.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)



43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX





Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?