Ocelového dikobraza i „Limonádového Joa“ už máme, míní Zaorálek

politika

Někdejší sociálnědemokratický ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (nyní SOCDEM) zkritizoval evropské snahy o zvýšení investic do zbrojení. Evropa podle něj už ocelového dikobraza má, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Ocelového dikobraza i „Limonádového Joa“ už máme, míní Zaorálek
Lubomír Zaorálek (SOCDEM)
8. března 2025 - 06:22

Evropští lídři se na summitu Evropské unie shodli na posílení evropské obrany. Exministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pořadu vznesl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS dotazy, proti čemu a jak chce Evropa přezbrojovat nebo kde je ruská hrozba. Čísla Stockholmského institutu, který se zabývá výzkumem konfliktů, zbrojení, kontroly zbrojení a odzbrojení, podle něj totiž hovoří jasně ve prospěch Evropy.

„Čísla jsou taková, že Evropa má 4 060 tanků, Rusko 2 000. Dělostřeleckých systémů máme my Evropané 12 454, Rusové 5 000, co se týče vojáků, tak 5,5 milionu Evropa a 3,2 milionu Rusko,“ řekl Zaorálek s tím, že evropské státy podle jeho informací zbrojí masivně už řadu let.

„Tady se v podstatě zbrojí, tady máme ocelového dikobraza už dnes. A teď přijde PR slyšení paní Ursuly von der Leyenové, která říká, že budeme vyrábět znovu toho dikobraza. A do toho přijde český premiér, náš Limonádový Joe, který řekne: ,Zbraně na stůl‘,“ přirovnal někdější ministr zahraničí a vlivný člen tehdejší ČSSD premiéra Petra Fialu z ODS k hlavní postavě slavné české westernové komedie.


„To je úplně komická figura. Rád bych si ujasnil, kde je tedy ta slabost Evropy,“ řekl dále Zaorálek s tím, že Rusko se bude z války podle něj vzpamatovávat ještě dlouho.

Čtvrteční evropský summit se shodl na tom, že je nutné výrazně zvýšit výdaje na armády, v čemž mohou pomoci například peníze z fondů určených na rozvoj členských zemí. Vůdci unijních států rovněž uvítali návrh Evropské komise, která chce dočasným pozastavením dluhových pravidel pro armádní nákupy umožnit masivní zbrojní investice.

Psali jsme:

Státy by se podle svých lídrů měly urychleně zabývat návrhem Komise na společnou půjčku až 150 miliard eur (3,8 bilionu korun), z níž by země mohly čerpat úvěry, zejména na pořizování celoevropské protivzdušné a protiraketová obrany, dělostřeleckých systémů, střel a munice či dronů.

(nov, prvnizpravy.cz, repro: facebook)


Anketa

Který z uvedených premiérů hájí podle vás více národní zájmy své země?