Očekává se setkání Keira Starmera s Donaldem Trumpem

politika

Zatímco britský premiér zdůrazňuje, že „Evropa musí udělat více pro svou bezpečnost“, politické reakce na vyslání britských vojáků na Ukrajinu se liší. Jaký postoj Británie se dá očekávat po sektání s americkým prezidentem Trumpem?

Očekává se setkání Keira Starmera s Donaldem Trumpem
Keir Starmer, britský premiér
21. února 2025 - 06:03

Mezinárodní politická situace je mimořádně křehká. Nouzová jednání, setkání světových lídrů a zákulisní diplomatická vyjednávání dominují současnému dění. Británie, která hraje klíčovou roli ve vztazích mezi Evropou a Spojenými státy, se ocitá v centru těchto diplomatických turbulencí, komentuje server Deutsche Welle.

Premiér Sir Keir Starmer se k otázce podpory Ukrajiny vyjádřil jednoznačně. Na mimořádném summitu evropských lídrů v Paříži, kterého se osobně zúčastnil, zdůraznil, že Evropa musí udělat více pro svou bezpečnost. 

„Británie vždy přijímala vedoucí odpovědnost, a tak tomu bude i nadále,“ prohlásil Starmer.

Jeho slova plně odpovídají záměru vyslat britské vojáky jako součást mezinárodních mírových sil v případě dosažení dohody o ukončení konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Podle Starmera by jejich úkolem bylo dohlížet na bezpečnost hranic mezi územími kontrolovanými Kyjevem a Moskvou.

Plán britského premiéra ovšem nevyvolává jednoznačný souhlas. Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že jakékoli debaty o nasazení západních vojáků jsou „předčasné“, a podobně zdrženlivě se vyjádřili i další evropští představitelé.


Podle zdrojů citovaných BBC nepřekvapuje rozdílnost názorů mezi evropskými lídry, protože „ne každá země je v této fázi připravena odkrýt své strategické plány“.

Plán vyslání britských vojáků vyvolal rozdílné reakce i uvnitř Spojeného království. Britský parlament má do 23. února přestávku, což znamená, že opoziční strany volají po mimořádném zasedání. Například předseda Liberálních demokratů Ed Davey požádal o urgentní parlamentní debatu na téma britské obranné politiky vůči Ukrajině.

Přesto podle nejnovějšího průzkumu YouGov 58 % Britů podporuje nasazení vojáků v rámci mírové mise, zatímco 21 % je proti.

V nadcházejícím týdnu se očekává první oficiální setkání Keira Starmera s Donaldem Trumpem od jeho lednového návratu do Bílého domu. Britský premiér už dříve uvedl, že jakákoli mírová dohoda musí zahrnovat „americkou bezpečnostní garanci“, která zabrání Rusku v budoucí agresi.

Psali jsme:

Starmer nespecifikoval, jak by tato garance mohla vypadat, ale zdroje blízké britské vládě naznačují, že může zahrnovat leteckou podporu, zpravodajské služby a logistické zázemí.

Premiér rovněž ujistil evropské partnery, že hlavní body této strategie bude projednávat s prezidentem Trumpem, což naznačuje, že Londýn chce hrát aktivní roli při definování budoucího bezpečnostního rámce Evropy.

Britsko-americké jednání v příštích dnech může mít zásadní dopad na směřování evropské bezpečnostní politiky, a právě Londýn se zdá být tím, kdo chce přebrat iniciativu.

(nov, Deutsche Welle, repro: CBSnews)


Anketa

Měla by Česká republika vystoupit ze Světové zdravotnické organizace?