Obce jsou nejlépe fungující veřejnou správou, říká Hamplová

politika

Jaké dopady bude mít vládou navržený konsolidační balíček pro samosprávy či proč je důležité uchovat si právo „být off-line“? Na tyto a další otázky vám v exkluzivním rozhovoru pro Prvnizpravy.cz odpovídá senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.

Obce jsou nejlépe fungující veřejnou správou, říká Hamplová
Jana Zwyrtek Hamplová, senátorka
22. listopadu 2023 - 08:10

Úvodem mi prosím dovolte jen jedno krátké ohlédnutí. Máme za sebou 34. výročí sametové revoluce - 17. listopad 1989. Dne, kdy začalo období změn, jež ve svém konečném důsledku vedlo k pádu komunismu a postupnému přechodu k právnímu demokratickému státu. Podle exkluzivní průzkumu společnosti SANEP k 34. výročí sametové revoluce, pro takřka dvoutřetinovou většinu dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, se Česká republika nevyvíjí podle jejich představ.

Kam se naše republika od listopadu 1989 posunula, jak se vyvíjí podle Vás a myslíte si, že je Česká republika dnes právním a demokratickým státem?

Ráda bych v klidu řekla „ano“, ale bohužel musím vyslovit vážné obavy, že máme nakročeno opět ke společnosti, v níž bude nebezpečné mít vlastní názor, která bude plna krásných, ale prázdných frází, která bude náchylná podlehnout mediální propagandě a přesvědčit lidi o jakékoli ideologii, a je jedno, zda covidové, zelené, prostě jakékoli. A kdo se nepodřídí, bude podobně jako kdysi „ztroskotanci a samozvanci“ dehonestován. Vím, zažívám to jako ta „neposlušná“ na vlastní kůži. Tedy abychom zůstali právním a demokratickým státem, musíme velmi zpozornět a velmi si tyto hodnoty začít hlídat a chránit. Protože nám je chtějí brát.    

V pondělí proběhl na půdě Poslanecké sněmovny seminář pod názvem "Vakcinace proti onemocnění Covid-19 - současný pohled“. Zdá se, že „velké mlčení" kolem Covidu bylo konečně prolomeno. Co nejdůležitějšího podle Vás na semináři zaznělo? Resp. o jakých informacích by lidé rozhodně měli vědět?

Zaznělo tam mnoho věcí, s těch nejpodstatnějších bych zmínila požadavek, aby rozhodování o věcech pandemie a očkování apod. zůstávalo v rukou České republiky, a pak to byla spolu souvisejících přednášek, které daly jasně najevo, že vědci, lékaři, právníci mají těžkou argumentační munici, kterou už nebude snadné umlčet. A že doba, kdy bude zaznívat slovo „odpovědnost“ se blíží. Nic na tom nezmění, že z onoho jiného názorové spektra tam byla jen dvě jména, že veřejnoprávní média seminář ignorovala, obdobně jako politikové. Před pravdou neutečou. 

A řeknu to ještě jinak – kdyby měli protiargumenty, dají je na stůl, aby nás, co ty argumenty máme, umlčeli. Protože je nemají, diskuzi se vyhýbají. Bylo to tak celé tři roky. Jenže teď jsou vědci vyzbrojeni, advokáti na startu, a těm odpovědným začne být těžko. Za to, co způsobili, si to zaslouží. A povšimněte si, jak začíná být slyšet až neuvěřitelná obrana -  přece to očkování nebylo povinné, tedy jste nikdo nemuseli. Větší drzost  snad nelze vyslovit. To vydirání a nátlak a diskriminace neočkovaných jako by nebylo.      

Přestože vládní konsolidační balíček prošel i v Senátu, zástupci obcí a krajů nepřestávají poukazovat na jeho dopady pro samosprávy, zejména pak na jejich pokladny. Osm lidí, mezi nimi hejtman, několik starostů a senátorů, se na konci října spojilo do iniciativy Hlas samospráv. S ní oslovili další starosty, více než 150 z nich už se k iniciativě také připojilo. Cílem iniciativy je zejména přesvědčit vládu, aby změnila zákon, kterým se rozdělují peníze z vybraných daní mezi obce, města a kraje (takzvané rozpočtové určení daní). Jaké dopady podle Vašeho názoru bude mít vládou navržený konsolidační balíček pro samosprávy?

Pro samosprávy bude mít dopad obrovský, obdobně jako pro jiné subjekty. Pro samosprávy o to horší, že finanční ztráty budou muset zase kompenzovat na svých občanech, a dostanou se do pozice „druhého zlého“, ale především to ohrozí jejich právo na samosprávu jako takovou – stát jim dává najevo, že de facto jim samosprávu prostřednictvím financí zkrátí. Těžko mohou obce konat cokoli pro své občany, nebudou-li na to mít peníze. Přitom obce jsou nejlépe fungující veřejnou správou, která vždy vše zachraňuje, i stát, a také má právem nejvyšší důvěru. Přesto je balíčkem trestána, zatímco jinde stát vyhazuje miliardy z okna. Jednání této vlády už nelze vnímat jako svéprávné.



Podpoříte jako senátorka tuto iniciativu?

Jsem ve skupině deseti senátorů, kteří hlasovali proti onomu balíčku, který já nazývám ožebračujícím balíkem českého národa. Jedenáct dalších senátorů se hlasování zdrželo, tedy celkem 21 senátorů vládu nepodpořilo. Já jen doufám, že vláda brzy padne, aby to, co onen balík páchá, mohlo být zavčas zastaveno, a začaly se řešit skutečné problémy, hlavně energie, odpověděla serveru prvnizpravy.cz senátorka.    

Skupina senátorů předkládá návrh ústavní novely, která má zaručit „právo být off-line“. Součástí je i garance možnosti platit hotovostí a nemuset využívat internetových platebních služeb. Vy tuto ústavní novelu podporujete. Proč je podle Vás důležité uchovat si nejen pro nás, ale i pro další generace, právo „být off-line“?

Protože jak se vše zavede on-line bez možnosti volby, jste rukojmím státu. A to je zneužitelné až katastrofálně. Stačí, když se k moci dostane parta bláznů nebo psychopatů. Proto jsem v této skupině senátorů a připomínám, že před časem tento návrh jen o „fous“ neprošel.  Tentokrát věříme, že projde. Víte, mě už vadí, že v bankách nenajdete pokladny, abyste si mohli vybrat nebo vložit hotovost. Pro důchodce to může být takové snížení kvality života, že si to neumíme představit. My vůbec na tu starší generaci zapomínáme, což je ostuda dnešní společnosti. Měli bychom podporovat mezigenerační soulad, protože rodina je opravdu základ všeho. Na druhé místo dávám rodnou obec či město a na třetí rodnou zemi.

Polovina Čechů dokáže spořit jen do dvou tisícovek měsíčně, dalších 40 procent pak mezi dvěma a deseti tisíci korun. Jen 11 procent je schopno uspořit víc. A zhruba každý šestý nespoří vůbec nic, nebo maximálně do pětistovky měsíčně. Vyplývá to z průzkumu Banky Creditas. Jak to celé zapadá do kontextu volebního sloganu a slibu vládní koalice SPOLU: „Dáme Česko dohromady“?


Sliby vládní koalice už nemůže brát nikdo vážně. Lhala ve všem. Tato vláda je vládou národní katastrofy, protože dostává na dno občany, živnostníky, firmy, obce… všechny. Umí jen neuvěřitelně utrácet a zadlužovat budoucí generace. Nemohou dát Česko dohromady lidé, kteří nic neumí, svým oborům často nerozumějí, poslouchají pokyny zvenčí, vyhazují miliardy oknem, nakupují trapně Nutellu a nerozeznají české autobusy od italských. O diplomacii nemluvě – už nás vyhání i Afrika. Byli bychom k smíchu, kdy by to nebylo k pláči. Vláda by měla sbalit kufry a potichu se vytratit, než ji jednou lidé hlasitě vyprovodí. Pokud, jak padlo na jedné demonstraci, ji přímo neodvedou v poutech.    

Podle dat Eurostatu vzrostla cena plynu v ČR (meziročně v prvním pololetí letošního roku) o 57% na 0,1138 eur, tedy cca 2,80 Kč za kWh. Navíc se zdá, že by ještě k tomu všemu mohla domácnostem elektřina od příštího roku citelně zdražit. Energetický regulační úřad (ERÚ) totiž navrhuje pro příští rok nárůst regulované části ceny elektřiny pro domácnosti o 71 procent. Cena za jednu megawatthodinu (MWh) by tak vzrostla o více než 1400 Kč s DPH. Jak vidíte situaci ohledně cen energií Vy a jaký dopad bude mít další zdražení energií pro český průmysl?

Ceny energií jsou dlouhodobě katastrofální, a mohou položit českou ekonomiku ve všech směrech. Zchudnou na ní rodiny, budou krachovat firmy, a tím budou spojeny další dopady – nezaměstnanost a dominový efekt. Jen to, že vyvážíme levně elektrickou energii, abychom si ji draho kupovali zpět, a nakupujeme drahý plyn jen proto, abychom dělali gesta ve formě sankcí vůči Rusku, je zcela postavené na hlavu. Ale vláda se bije v prsa, jak je to skvělé. Akademikům, kteří nikdy neměli ani stánek na tržnici, zato čerpali milionové dotace na práce o barmských ženách, by nikdy neměla být svěřována vláda.   

Psali jsme:

Institut Václava Klause s Václavem Klausem v čele představil před několika dny novou knihu s názvem "Sebedestrukce západu 2.0". Jsme na tom jako lidstvo, nebo alespoň ta část považující se za „vyspělý Západ“, skutečně tak špatně, že jsme vážně schopni zničit sami sebe?

EU to právě činí v přímém přenosu. Tedy abych to upřesnila – realizují to lidé v čele EU, kteří plní patrně přání někoho mimo Evropu. Tedy které si někdo koupil, nebo kteří se na tom všem chtějí napakovat. Nechce se mi totiž věřit, že by byli tak přirozeně hloupí. Tak přirozeně hloupý snad nemůže být totiž nikdo. Co mě děsí, že si to necháme líbit a polykáme jim ty stupidity. Tedy že je z těch bruselských paláců nevyvedeme a volíme tam další obdobné, jen v bleděmodrém. A v tomto směru v EU momentálně jako země vedeme. Hůř než Česko na tom nikdo v Evropě opravdu není. Tedy mezi jednookými jsme my totálně slepí. Ale hlavně, že jsme aktuálně zmrazili Rusku nemovitý majetek, a připravujeme se na válku s jadernou velmocí. Svatá prostoto...  Gesta, prohlášení, a jdeme ke dnu. Tvrdím, že kdybychom vládu nahodile vylosovali z 6400 starostů obcí a měst, bude lepší, než ta, co ji aktuálně máme. To je vláda národní tragédie, a totéž platí o Bruselu. Ne že by na tom jiné světadíly byly nějak výrazně lépe. Ono vzpamatování by mělo být celosvětové – byť v různých lokalitách v různých oblastech. Lidstvo by zkrátka mělo oživit pud sebezáchovy.      

(martin.hynek, prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Jak hodnotíte vánoční projev premiéra Petra Fialy?