Kam se naše republika od listopadu 1989 posunula, jak se vyvíjí podle Vás a myslíte si, že je Česká republika dnes právním a demokratickým státem?
Ráda bych v klidu řekla „ano“, ale bohužel musím vyslovit vážné obavy, že máme nakročeno opět ke společnosti, v níž bude nebezpečné mít vlastní názor, která bude plna krásných, ale prázdných frází, která bude náchylná podlehnout mediální propagandě a přesvědčit lidi o jakékoli ideologii, a je jedno, zda covidové, zelené, prostě jakékoli. A kdo se nepodřídí, bude podobně jako kdysi „ztroskotanci a samozvanci“ dehonestován. Vím, zažívám to jako ta „neposlušná“ na vlastní kůži. Tedy abychom zůstali právním a demokratickým státem, musíme velmi zpozornět a velmi si tyto hodnoty začít hlídat a chránit. Protože nám je chtějí brát.
V pondělí proběhl na půdě Poslanecké sněmovny seminář pod názvem "Vakcinace proti onemocnění Covid-19 - současný pohled“. Zdá se, že „velké mlčení" kolem Covidu bylo konečně prolomeno. Co nejdůležitějšího podle Vás na semináři zaznělo? Resp. o jakých informacích by lidé rozhodně měli vědět?
Přestože vládní konsolidační balíček prošel i v Senátu, zástupci obcí a krajů nepřestávají poukazovat na jeho dopady pro samosprávy, zejména pak na jejich pokladny. Osm lidí, mezi nimi hejtman, několik starostů a senátorů, se na konci října spojilo do iniciativy Hlas samospráv. S ní oslovili další starosty, více než 150 z nich už se k iniciativě také připojilo. Cílem iniciativy je zejména přesvědčit vládu, aby změnila zákon, kterým se rozdělují peníze z vybraných daní mezi obce, města a kraje (takzvané rozpočtové určení daní). Jaké dopady podle Vašeho názoru bude mít vládou navržený konsolidační balíček pro samosprávy?
Skupina senátorů předkládá návrh ústavní novely, která má zaručit „právo být off-line“. Součástí je i garance možnosti platit hotovostí a nemuset využívat internetových platebních služeb. Vy tuto ústavní novelu podporujete. Proč je podle Vás důležité uchovat si nejen pro nás, ale i pro další generace, právo „být off-line“?
Polovina Čechů dokáže spořit jen do dvou tisícovek měsíčně, dalších 40 procent pak mezi dvěma a deseti tisíci korun. Jen 11 procent je schopno uspořit víc. A zhruba každý šestý nespoří vůbec nic, nebo maximálně do pětistovky měsíčně. Vyplývá to z průzkumu Banky Creditas. Jak to celé zapadá do kontextu volebního sloganu a slibu vládní koalice SPOLU: „Dáme Česko dohromady“?
Sliby vládní koalice už nemůže brát nikdo vážně. Lhala ve všem. Tato vláda je vládou národní katastrofy, protože dostává na dno občany, živnostníky, firmy, obce… všechny. Umí jen neuvěřitelně utrácet a zadlužovat budoucí generace. Nemohou dát Česko dohromady lidé, kteří nic neumí, svým oborům často nerozumějí, poslouchají pokyny zvenčí, vyhazují miliardy oknem, nakupují trapně Nutellu a nerozeznají české autobusy od italských. O diplomacii nemluvě – už nás vyhání i Afrika. Byli bychom k smíchu, kdy by to nebylo k pláči. Vláda by měla sbalit kufry a potichu se vytratit, než ji jednou lidé hlasitě vyprovodí. Pokud, jak padlo na jedné demonstraci, ji přímo neodvedou v poutech.
Podle dat Eurostatu vzrostla cena plynu v ČR (meziročně v prvním pololetí letošního roku) o 57% na 0,1138 eur, tedy cca 2,80 Kč za kWh. Navíc se zdá, že by ještě k tomu všemu mohla domácnostem elektřina od příštího roku citelně zdražit. Energetický regulační úřad (ERÚ) totiž navrhuje pro příští rok nárůst regulované části ceny elektřiny pro domácnosti o 71 procent. Cena za jednu megawatthodinu (MWh) by tak vzrostla o více než 1400 Kč s DPH. Jak vidíte situaci ohledně cen energií Vy a jaký dopad bude mít další zdražení energií pro český průmysl?
EU to právě činí v přímém přenosu. Tedy abych to upřesnila – realizují to lidé v čele EU, kteří plní patrně přání někoho mimo Evropu. Tedy které si někdo koupil, nebo kteří se na tom všem chtějí napakovat. Nechce se mi totiž věřit, že by byli tak přirozeně hloupí. Tak přirozeně hloupý snad nemůže být totiž nikdo. Co mě děsí, že si to necháme líbit a polykáme jim ty stupidity. Tedy že je z těch bruselských paláců nevyvedeme a volíme tam další obdobné, jen v bleděmodrém. A v tomto směru v EU momentálně jako země vedeme. Hůř než Česko na tom nikdo v Evropě opravdu není. Tedy mezi jednookými jsme my totálně slepí. Ale hlavně, že jsme aktuálně zmrazili Rusku nemovitý majetek, a připravujeme se na válku s jadernou velmocí. Svatá prostoto... Gesta, prohlášení, a jdeme ke dnu. Tvrdím, že kdybychom vládu nahodile vylosovali z 6400 starostů obcí a měst, bude lepší, než ta, co ji aktuálně máme. To je vláda národní tragédie, a totéž platí o Bruselu. Ne že by na tom jiné světadíly byly nějak výrazně lépe. Ono vzpamatování by mělo být celosvětové – byť v různých lokalitách v různých oblastech. Lidstvo by zkrátka mělo oživit pud sebezáchovy.