Petr Pavel se v osmdesátých letech jako důstojník Československé lidové armády stal členem KSČ a v armádě se do listopadu 1989 dopracoval do hodnosti kapitána. V roce 1987 při jeho hodnocení nadřízení ocenili, že „při výchově svých podřízených plně využívá možností kázeňského řádu“.
Historik Petr Blažek v roce 2022, když se o Pavlově minulosti debatovalo v souvislosti s jeho kandidaturou na prezidenta, vyjádřil názor, že jeho spolupráce s režimem byla nadstandardní i na
V roce 1987 bylo také schváleno jeho přeřazení pod Zpravodajskou správu Generálního štábu a v následujícím roce začal studovat kurz na zpravodajce, což v oficiálních dokumentech ocenil jako „možnost uplatnit se ve společensky prospěšnější a pro něj zajímavější práci“.
Letos dorazil na Národní třídu Petr Pavel coby prezident České republiky. Byl slyšet potleskem, ale také mohutný pískot.
„Mnohem lepší než křičet na Národní třídě je přijít tam, kde to má smysl, a říct, co jim vadí, co by chtěli zlepšit, případně jaké mají návrhy na to zlepšení, protože každý z nás dokáže něco kritizovat, ale málokdo přijde s návrhem, jak tu situaci zlepšit, aby se to dalo zrealizovat a přineslo to prospěch,“ řekl pak Petr Pavel novinářům s tím, že konfrontace podle něj nic pozitivního nepřináší.
SPD v čele s Tomiem Okamurou ale jeho postoj považuje za převlékání kabátů. A proto také pokračuje série obrazových alegorií z dílny SPD, která se dotýká výročí 17. listopadu a zároveň připomíná minulost prezidenta Petra Pavla.