Poplatek zavedli Němci po začátku války na Ukrajině, aby pokryli zvýšené náklady na nákup plynu do zásobníků. Aktuálně byl 2,5 eura, tedy asi 63 korun, za megawatthodinu a měl vzrůst na 2,99 eura.
„Jak nám Němci na jednáních slíbili, tak splnili. Poplatek za přepravu plynu přes Německo byl důvodem, proč privátní obchodníci nakupovali levnější plyn z východu. To se teď, věřím, změní. Díky alternativním dodávkám a kapacitě v LNG terminálech, které jsme zajistili, není důvod, abychom byli závislí na Rusku,“ komentoval krok na sociální síti X ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
„Tím, že klesne poplatek, tak to může napomoci tomu, že někteří budou uvažovat o jiných alternativách. Ale vzhledem k tomu, že rozdíly u toho ruského plynu a jiných zdrojů jsou vyšší než poplatek, tak si nemyslím, že bezprostředně zcela zásadně změnilo chování dodavatelů,“ vysvětlil serveru TN.cz ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček.
Přestože se pro dodavatele plynu sníží náklady, zlevnění se spíše očekávat nedá.
„Nemyslím si, že by to mělo mít dopad, že by ten plyn teď bezprostředně zlevnil. Spíš to bude znamenat, že nebude zdražovat. To zrušení tak rychle nepromítnou. Podobně je to i u benzínu. Když se zdražuje, tak se to promítne hned, a když se zlevňuje, tak to trvá,“ vysvětlil energetický expert Lukáš Kaňok.