11. září 2023 - 07:01
ČESKO PROTI VLÁDĚ. Jen necelý týden zbývá do další demonstrace na Václavském náměstí v Praze, která se uskuteční již tuto sobotu 16. září. O do nebe volající nespokojenosti občanů s vládou premiéra Petra Fialy jsme hovořili několikrát, na jaře tohoto roku jsme byli svědky dvou „vyprodaných Václaváků“. Uplynulo skoro půl roku a řada osobností v čele s advokátem a předsedou strany PRO Jindřichem Rajchlem nyní opět burcuje všechny občany, aby se přestali bát vyjádřit veřejně svůj názor a přišili dát vládě jasně najevo svůj nesouhlas s tím, kam se naše země pod její taktovkou ubírá.
Co podstatného se stalo za oněch šest měsíců a proč si myslíte, že nadešel čas znovu vyjít do ulic? Ptám se Vás, protože o akci často píšete a také budete i nyní, jako na předchozích demonstracích, promlouvat k lidem přímo z pódia.
Proč přišel čas znovu vyjít do ulic? Protože náš premiér se fotí při přehrabování nábojnic. Protože naše ministryně obrany připravuje Čechy na dlouhou a možná jadernou válku. Protože ve chvíli, kdy my kupujeme naší vlastní energii na lipské burze za 200,- EUR, Němci ji kupují za 15,- EUR. Protože Taiwan staví továrnu na čipy v Drážďanech, ale my za to zaplatili ukončením ´Škodovky v Číně. Protože k nám směřuje podstatně víc migrantů, než se tvrdí. Protože Petr Fiala řeší jen Ukrajinu a zdejší hospodářství jde do kopru. Protože Ládikovi Větvičkovi smazali blog a svoboda slova je na umření. Protože důchodcům přidali směšných jedenáct korun na den.
Raději ani nezmiňuju Stanjuru a jeho vyrovnaný státní rozpočet. Nezmiňuju Válka a jeho skvělé zásobování penicilínem a Endiaronem. Nezmiňuju kandidátku na prezidentku Tetuši, která chce být po Jourové eurokomisařka... Nezmiňuju smlouvu o pozvání amerických vojsk. Nezmiňuju spoustu jobovek, kterých je už tolik, že je vlastně ani nevnímáme.
Psali jsme:
Je nejvyšší čas se znovu postavit na Václavák a ukázat, že se nám to nelíbí. Jestli nás mají ostříhat, tak bychom se alespoň měli vzpouzet. Kdo nekřičí, ten nic nedostane. Kdo se nebouří, ten nic nepotřebuje.
Na sociálních sítích se objevují od lidí komentáře typu, že na akci nepůjdou, protože ji organizuje právě Jindřich Rajchl ze strany PRO, nebo protože s ním třeba v některých věcech nesouhlasí. Rajchl však opakovaně tvrdí, že akce není „politickou agitkou“ strany PRO a zdůrazňuje, že je jedno, jaké politické preference lidé mají, neboť tato akce není o „rozdání voličských hlasů či vyjádření voličských preferencí“, ale měla by být o jednotném vyslovení nesouhlasu s Fialovou vládou bez ohledu na to, jakou stranu lidé preferují či popřípadě jaké by dali hlas. Jak to vidíte Vy a co byste těm lidem vzkázal? V čem je podstata a význam blížící se demonstrace?
Jestliže lidé na akci nepřijdou, protože ji organizuje Rajchl, tak svýma nohama hlasují pro Fialu. Nevšiml jsem si, že bychom měli tak úplně na výběr... tedy pokud nemyslíme skupiny, které se sice sejdou na Letné, ale je tam víc policistů jak demonstrantů. Kdyby tu byl ještě nějaký další organizátor, který by uměl přivést na náměstí tolik lidí, jako Rajchl, tak by to mohla být zajímavá diskuse, kdo z těch dvou je lepší a stálo by za to, přemýšlet, jak takové dvě skupiny dát dohromady. Kdyby takoví organizátoři byli tři a každý by na Václavák uměl převést jiných sto tisíc lidí, tak by se zřejmě spojili sami, protože společná demonstrace by nejspíš vládu svrhla.
Pokud se ale na věc podíváme střízlivě, tak všichni ti, kteří na Rajchla nepřijdou, aby mu náhodou příliš nenarostl hřebínek, dají dohromady tak tři procenta lidí, co na Rajchla přijdou. Stojí za to, kvůli nim přehodnocovat všechno, co Rajchla dostalo tam, kde je?
Jo, až někdo další přivede na Václavák alespoň deset tisíc lidí, bude to stát za apely, aby s Rajchlem spojil síly a bude stát za to přesvědčovat Jindru, aby tomu vyšel vstříc. Ale teď? S kým by se měl Jindra vlastně spojit?
Význam demonstrace je v tom, že řeči na fejsbůku přetváří v činy. Nenedávám jen z gauče, jsem ochoten vytáhnout z vrecka tři stovky, zavolat koordinátorovi, sednout do autobusu a dojet do Prahy, abych vládě jasně ukázal, že mě štvou natolik, že jsem se z křesla zvedl. A když už jsem se zvedl, mohl bych příště třeba i zatnout pěst. Tohle se nedá deklarovat na twitteru, to se musí udělat nohama, časem a penězi.
Na půdě Sněmovny se proti Fialově vládě ostře vymezují obě opoziční strany – ANO i SPD. Hnutí ANO se navíc nyní těší rekordní důvěře voličů, podle některých průzkumů by ANO teď volila třetina voličů. Ani SPD si v preferencích nevede špatně, ale na „svrhnutí“ vlády to nestačí. No a mimo Sněmovnu „kraluje“ nejen na sociálních sítích, ale především, a hlavně na veřejných setkáních s lidmi napříč celou Českou republikou právě Jindřich Rajchl. Andrej Babiš na rozdíl od Tomia Okamury tvrdí, že jeho strana demonstrace nepořádá, neboť oni pracují ve Sněmovně. Rajchl zase ve Sněmovně není, tak musí pracovat „z ulice“. Všem jde ale přeci i přes některé odlišné názory o to samé, alespoň soudě podle jejich proklamací, a to dostat tuto pětikoaliční vládu Petra Fialy pryč ze Strakovky. Proč se ještě nepodařilo dostat všechny na jedno podium? Takhle to totiž vypadá, že jim jde jen o politický marketing pro svou stranu, nikoli opravdu o prosazení vůle většiny občanů naší země.
A proč se nepodařilo dostat všechny na jedno pódium? Protože lid si to zatím nepřeje. Podívejte se, kolik lidí má problém s tím, že demonstraci pořádá Rajchl. Dovedete si představit, kolik lidí by mělo problém, že vedle Rajchla stojí Babiš? Loni na podzim lidé z demonstrace odcházeli, protože se na pódiu jako řečník objevil Paroubek...
Na tohle doba prostě neuzrála. Ale až na Rajchla přijdou všichni, i ti, kteří s ním nesouhlasí, tak třeba přijdou všichni i na Babiše. I když s ním nesouhlasí. Nebo na Okamuru... i když s ním nesouhlasí. Pak teprve bude platit, že nejdůležitější je dostat Blyštivého Péťu na smetiště dějin. Pak teprve by se mohli všichni tři potkat na jednom pódiu. Do té doby bude Okamura ve sněmovně protestovat, Babiš bude ve sněmovně pracovat a Rajchl bude před sněmovnou dělat demonstrace.
Víte, já úplně vidím Babiše, jak kouká na nějaké video s Jindrou Rajchlem a říká si pro sebe: "Tak se ukaž holobrádku, co v tobě je. Ukaž se, jestli jsi schopný se dostat do sněmovny, jestli jsi schopný ukočírovat politickou stranu, ukaž, jak umíš pracovat s veřejným míněním. Ukaž, co v tobě je a podle tvých výsledků se domluvíme."
Už od dob rozštěpení ODS a vzniku TOP 09 se nám tu zrodil takový nešvar, a to je štěpení politických sil. Není na čase, aby si konečně všichni ti opoziční politici uvědomili, že „v jednotě je síla“?
Víte, ono je to obráceně. Ve voličské jednotě je síla. Ne v politické. Fiala může mít vládu s Piráty jen proto, že voliči ODS bez protestů tolerují Bartoše. Že voliči KDU bez protestů tolerují Rakušana. Že voliči STAN bez protestů tolerují Markétu Pekarovou Adamovou. Že Milion chvilek bez statisícových protestů toleruje Blažka. Fiala je u moci jen díky tomu, že se libtardi raději smíří s nedostatkem léků a třetí světovou válkou, než s Babišem v premiérském křesle.
Psali jsme:
Tohle u nás na opozici nemáme. U nás je problém, když Vacek řekne něco o zlu z Východu. Nebo když Jindra řekne, že bezhlavé vystupování z EU a NATO není taktické. Mně stačí, když napíšu že Babiš má i dobré vlastnosti a hned to od čtenářů schytám.
Až na Alternativě zavládne taková tolerance jako u líbodémo, tak veškeré spojování bude snadné. Libtardi to ostatně ještě relativně nedávno také neuměli a také se hádali. Přestali až tehdy, když zjistili, že Babiš je nebezpečně schopný a pokud se nespojí za každou cenu, tak ho z křesla nevyhodí. I oni zaplatili (a ještě zaplatí) vysokou cenu. Museli si nechat líbit komouše na Hradě, komouše na ústavním soudu, museli si nechat líbit schodek jako prase, zvýšené daně, drahé energie i nedostatek penicilínu. Musejí si nechat líbit naprosto neschopného premiéra. Teď začínají přemýšlet, jestli to za to stálo.
My teď naopak začínáme přemýšlet, jestli nestojí za to, být tolerantní... Jeslti by nebylo lepší, přestat s věčným vymezováním vůči všem a všemu, když nám teda hrozí válka a cenzura. Libtardy sjednotil odpor k Babišovi. Nás pozvolna sjednocuje odpor k Pětikolce. Pozvolna.
Na závěr Vám dnes záměrně nepokládám další specifickou otázku. Nechť tedy zůstane nevyřčena. Kdybyste ji měl i přesto v kontextu předchozích otázek položit, jak by zněla a jaká by byla Vaše odpověď?
Demonstrace stejně nic nezmění, Rajchl také nic nezmění, tak proč tam chodit?
Protože, je lepší mít malou šanci, že se s Rajchlem něco změní, než mít jistotu, že se s Fialou nezmění nic. Denně přichází tato země o dvě miliardy korun, které tentokrát ale nejdou na předražené dálnice, po kterých se dá alespoň jezdit, ale padají do válečné černé díry. Každý den přichází každý z nás o víc peněz, než kolik je zapotřebí na cestu do Prahy.
Pokud demonstrace nic nezmění, pak já říkám, že o peníze stejně přijdeme, tak proč se za ně alespoň nepokusit.
(Vidlák pro Prvnizpravy.cz, foto: red.)