Nejsou léky a ministr nekoná. Válek to schytal v televizi

politika

Člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Kamal Farhan (ANO) zkritizoval ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09, že koná málo. Byť nástrojů k tomu, aby léky zajistil, má podle něj spoustu. 

Nejsou léky a ministr nekoná. Válek to schytal v televizi
Kamal Farhan (ANO)
20. srpna 2023 - 09:01

Česku stále chybí některé léky, teď především penicilin. Hlavní výrobce přerušil jeho dodávky. Člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Kamal Farhan (ANO) kritizuje ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), že koná málo. Nástrojů k tomu, aby léky zajistil, má podle něj spoustu. 

Předseda senátního výboru pro zdravotnictví Roman Kraus (ODS) míní, že je třeba reflektovat více realitu. Otázkou podle něj je, zda nezvážit zvýšení doplatků za léky. Je podle něj jednodušší říci občanům, že budou doplácet více, než jim sdělit, že léky nebudou, prohlásil v pořadu "Události, komentáře" v České televizi Roman Kraus. 

„Bezprecedentní situace už trvá několik měsíců, bohužel je to problém celé Evropy, nejen Evropy,“ podotkl Kraus s tím, že problém je podle něj způsoben mnoha faktory. 


„Zpřetrhání celosvětových výrobních a dodavatelských řetězců. Protože vlivem covidu byly úplné lockdowny v zemích, které vyrábějí základní látky, ze kterých se vyrábějí léky,“ uvedl jako příklad. Továrny na tyto látky jsou převážně v Indii a Číně, jedna je ve Spojených státech, řekl dále Kraus.

„Navíc došlo k většímu výskytu některých bakteriálních a virových onemocnění, což bylo způsobeno opatřeními během covidové epidemie. Spotřeba tak byla větší, než bývala,“ doplnil dále.

Nicméně Farhan je přesvědčen, že ministerstvo zdravotnictví koná málo a tedy to, co říká Kraus, je podle něj pravda jen částečně. 

Psali jsme:

„Protože kdyby toto ministr věděl, tak by nemohl slibovat, že léky budou v lednu nebo na jaře, až vyjde slunce, a že budou na podzim,“ kritizoval Farhan ministra Válka. 

Nástrojů k tomu, aby ministr léky zajistil, má podle Farhana spoustu. A hned uvedl několik příkladů.  

„Německý ministr zdravotnictví řekl, že u kritických léků zvýší úhrady o padesát procent. Lékárny jsou bonifikovány německými pojišťovnami. Až 25 procent za to, když vydávají léky, které přicházejí ze zahraničí. Vláda Rakouska podpořila výrobu antibiotik v zemi. Ve Francii podpořil Macron výrobu paracetamolu,“ uvedl Kamal Farhan.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: repro: čt)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?