Nejprve Okamura a SPD, teď komunisté. SPOLU chce zlikvidovat opozici

politika

Trojice poslanců vládní koalice SPOLU v čele s Markem Bendou navrhuje, aby byla do trestního zákona zavedena trestnost podpory komunismu. KSČM i jiná uskupení hlásící se ke komunistické ideologii by tak mohla mít problém se zákonem i s účastí ve volbách.

Nejprve Okamura a SPD, teď komunisté. SPOLU chce zlikvidovat opozici
Marek Benda (ODS)
4. dubna 2025 - 06:50

Lídryně do sněmovních voleb za hnutí STAČILO! a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná to přirovnala k situaci v Rumunsku, kde soud ovlivňuje průběh prezidentských voleb. Podobné praktiky, jak likvidovat své politické oponenty, se šíří Evropou stále víc. Po Rumunsku jsme byli svědky podání trestního oznámení na předsedu SPD Tomia Okamuru (a poté i na celé hnutí SPD) kvůli billboardům z předvolební kampaně. Před pár dny nastalo politické zemětřesení ve Francii, kdy soud znemožnil Marine Le Penové účastnit se příštích prezidentských voleb. A nyní se vše zase vrací do České republiky a vládní poslanci si tentokráte vzali na mušku hnutí STAČILO!, kterému rostou volební preference a má velkou šanci dostat se v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny. 

 „Ve společnosti i v zákonných normách je pozorovatelná disproporce mezi postihem nacismu a postihem komunismu. Cílem tohoto pozměňovacího návrhu je alespoň částečně napravit tuto disproporci,“ zveřejnil odůvodnění návrhu server info.cz.

Návrh zákona podala trojice vládních poslanců koalice SPOLU Martin Dlouhý (TOP 09), Šimon Heller (KDU-ČSL) a Marek Benda (ODS). Podle návrhu by měla být v trestním zákoně zavedena trestnost všech forem podpory a propagace jak nacistického, tak komunistického hnutí.


Návrh vznikl poté, co Ústav pro studium totalitních režimů, Muzeum paměti národa 20. století a Platforma evropské paměti a svědomí společně vydaly výzvu pro srovnání trestního postihu nacismu i komunismu. Zatímco jakákoliv propagace nacismu je totiž trestná, k vyrovnání s komunistickou minulostí v trestněprávní rovině podle těchto institucí po revoluci nedošlo.

„Zatímco vypořádání se s nacistickou minulostí a postih propagace či obhajování nacismu jsou plně funkční, v případě postihu a propagace komunismu to ani zdaleka neplatí. Obě totalitní ideologie 20. století, tedy nacismus a komunismus, způsobily děsivé následky – miliony obětí a strašlivé dopady do životů jednotlivců i sociálních skupin. Dopady obou totalitních režimů jsou jasně viditelné i v současnosti a minimálně v případě komunismu mají i výrazný vliv na budoucnost světa,“ uvádí se v jejich prohlášení.

Tři vládní poslanci z trojkoalice SPOLU výzvu vyslyšeli a chystají se zařadit tento návrh do aktuálně projednávané novely trestního zákona a trestního řádu pomocí pozměňovacího návrhu.

Psali jsme:

„V české společnosti stále nedošlo k řádnému vyrovnání s komunistickou minulostí v trestněprávní rovině. Jak mimo jiné vyplývá z přiloženého společného prohlášení, ve společnosti i v zákonných normách je pozorovatelná disproporce mezi postihem nacismu a postihem komunismu. Cílem tohoto pozměňovacího návrhu je alespoň částečně napravit tuto disproporci,“ uvádí se v odůvodnění návrhu.

Lidé a strany propagující komunismus by podle návrhu zákona mohli být odsouzeni až na pět let za mřížemi.

Europoslankyně za STAČILO! a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná za tím vidí jednoznačnou snahu vyřadit komunisty ze sněmovních voleb. 

„To je ale náhodička… pár měsíců před volbami, kdy jsou ohrožena korýtka vládních papalášů, chtějí opět demokraticky zakazovat. Takže rumunská cesta?“ napsala v reakci na počínání vládních poslanců na síti X Kateřina Konečná.

(beneš, prvnizpravy.cz, repro: dvtv)


Anketa

Které z uvedených světových velmocí důvěřujete nejvíce?